A-Z

اتصال غیر عادی وریدی ریوی کامل

اتصال غیر عادی وریدی ریوی کامل وضعیتی است که در آن وریدهای ریه به جای متصل شدن به اتاقک بالای چپ قلب (دهلیز چپ)، به اتاقک بالای سمت راست قلب (دهلیز راست) متصل می‌شوند.

در دهلیز راست، خون غنی از اکسیژن با خون فقیر اکسیژن که از بدن به قلب می‌رسد، مخلوط می‌شود. این مخلوط خون غنی و خون عاریاکسیژن از طریق یک سوراخ به نام نقص دیواره بین دهلیزی (ASD)، به دهلیز چپ جریان پیدا می‌کند. سپس دهلیز چپ، خون را به بطن چپ فرستاده تا این خون به تمام بدن پمپاژ شود.

در بیماری اتصال غیر عادی وریدی ریوی کامل خون فقیر از اکسیژن همراه با خون غنی از اکسیژن به بدن پمپاژ می شود، انگشتان دست، انگشتان پا و لب ها ممکن است آبی به نظر برسند. این وضعیت سیانوز نام دارد که بیشتر در کودکان دیده می‌شود.

اتصال غیر عادی وریدی ریوی کامل می تواند به صورت ارثی هم انتقال پیدا کند. علاوه بر سیانوز، علائم دیگری نیز ممکن است در این وضعیت وجود داشته باشدمثل:

تشخیص و درمان  اتصال غیر عادی وریدی ریوی کامل

انجام آزمایشات مختلفی مانند اکوکاردیوگرافی، آنژیوگرافی و تصویربرداری مغناطیسی (MRI) به تشخیص این بیماری کمک می کند. پس از بررسی‌های لازم، بهتر است برای تعیین جزئیات جراحی و درمان، با پزشک معالج مشورت کنید.

برای اتصال وریدهای ریوی به دهلیز چپ و بستن نقص سپتوم دهلیزی  جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  جراحییکی از روش های کارآمد است و معمولاً بهبودی از نظر علائم بیماری و کیفیت زندگی پس از آن قابل ملاحظه است.

پیگیری مداوم و دقیق بعد از جراحی بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که هیچ انسدادی در وریدهای ریوی تشکیل نشده و عملکرد قلب و عروق به نحو صحیح حفظ می‌شود.

همچنین، برای کودکانی که برای درمان اتصال غیر عادی وریدی ریوی کامل این جراحی را تجربه کرده‌اند، خطر ابتلا به آریتمی (ریتم غیر طبیعی قلب) نیز وجود دارد. برای پیشگیری از این خطر، لازم است که کودکان در مراحل بعدی نظارت دقیقی داشته باشند و همچنین به دنبال علائم و نشانه‌های مرتبط با آریتمی باشند تا در صورت لزوم به سرعت درمان شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا