A-Z

بیماری بورگر

بیماری بورگر یک اختلال نادر است که در بیشتر موارد، مردانی را درگیر می کند که بین 40 تا 45 سال هستند و معمولا بیش از حد سیگار می کشند. این عارضه به التهاب رگ های خونی کوجک و متوسط مربوط می شود. اگرچه هر نوع سرخرگی می تواند تحت تاثیر این بیماری قرار بگیرد، ولی معمولا، این بیماری نشان دهنده انسداد سرخرگ هایی است که در قسمت پاها و دست ها قرار دارند و منجر به درد و آسیب به بافت های مورد نظر می شوند. این بیماری در سرتاسر جهان مشاهده شده است و می تواند افراد مختلف را درگیر کند. برای کسب اطلاعات یشتر در زمینه بیماری بورگر، با ما همراه باشید.

علت ابتلا به بیماری بورگر

علت ابتلا به بیماری بورگر هنوز به طوز دقیق مشخص نیست، ولی بر اساس تحقیقات، وقتی شما به طور مفرط سیگار بکشید، ریسک ابتلا به این بیماری هم افزایش می یابد.

تشخیص و درمان بیماری بورگر

این بیماری با تورم سرخرگ ها و تشکیل لخته خون در رگ های خونی شما شکل می گیرد. در واقع، جریان خون شما محدود شده و خون نمی تواند به طور کامل، در بافت های بدن جریان یابد. همین امر منجر به مرگ بافت ها می شود، زیرا هیچگونه اکسیژن و مواد غذایی به بافت ها نمی رسد. نشانه های بیماری بورگر عبارت است از:

علائم بیماری بورگر در دستان
علائم بیماری بورگر در دستان

در واقع، هیچ تست خاصی وجود ندارد که بتوان با کمک آن، بیماری بورگر را تشخیص داد. بعد از مشاهده علائم، دکتر به شما پیشنهاد می دهد تا یک آزمایش خون را انجام دهید تا مشخص شود که آیا به لوپوس، دیابت و اختلالات انعقاد خون مبتلا هستید یا خیر. اگر جواب این آزمایش ها منفی باشد، ممکن است دکتر شما پیشنهاد عکس برداری اولتراسوند یا آنژیوگرافی (عکس برداری از داخل رگ ها) را بدهد. یکی دیگر از تست هایی که ممکن است پزشک پیشنهاد دهد، “تست آلن” است؛ در این تست، جریان خون دست های شما چک می شود.

هیچ درمان خاصی برای بیماری بورگر وجود ندارد، ولی مهم ترین عامل برای بهبود علائم و جلوگیری از پیشرفت این بیماری، ترک سیگار است. علاوه بر این، می توان در بعضی از موارد، با عدم قرارگیری در هوای سرد، درد را هم کنترل کرد. از طرف دیگر، بسیاری از بیماران با نوشیدن مایعات و فعالیت، شاهد بهبود نشانه ها و علائم خود بوده اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا