اکوکاردیوگرافی 1

اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویر از قلب و مشاهده نحوه عملکرد آن استفاده می کند. بسته به نوع اکوکاردیوگرافی تجویزی، متخصصان قلب می‌توانند در مورد اندازه، شکل و حرکات عضله قلب، نحوه عملکرد دریچه‌های قلب، جریان خون در قلب و عملکرد عروق اطلاعات مفیدی کسب کنند.

یکی از مواردی که معمولاً در طول اکوی قلب انجام می شود، بررسی کسر جهشی قلب (EF) است. عمل پمپاژ قلبدر دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول قلب منقبض می شود (انقباض) و در مرحله دوم شل می شود. هنگام انقباض قلب، خون از حفره های پایینی قلب (بطن) به بیرون پمپاژ می شود (یا خارج می کند). هنگام شل شدن قلب بطن ها پر از خون می شوند.

قلب شما هر چه قدر هم قوی باشد در هنگام انقباض مقداری از خون در بطن باقی می ماند. کسر جهشی به درصد خونی که با هر ضربان قلب به بیرون از بطن پمپ می شود اشاره دارد.

از آنجایی که بطن چپ محفظه پمپاژ اصلی قلب است، پزشکان معمولا کسر جهشی بطن چپ را اندازه گیری می کنند که کسر جهشی بطن چپ یا LVEF نامیده می شود. LVEF برای قلب سالم بین 55 تا 70 درصد است. اگر عضله قلب شما در اثر حمله قلبی، نارسایی قلبی یا مشکلات دیگر آسیب دیده باشد، ممکن است LVEF شما کمتر باشد.

اکوی قلب چگونه کار می کند؟

در این آزمایش تشخیصی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا تصاویر متحرکی از قلب شما را ایجاد می کند. امواج صوتی با وسیله ای به نام مبدل به بدن ارسال می شود. امواج صوتی پس از برخورد به قلب، منعکس شده و به عنوان پژواک به مبدل باز می گردند. این پژواک ها به تصاویر دو یا سه بعدی روی مانیتور تلویزیون تبدیل می شوند.

اکوکاردیوگرافی یک بعدی یا حالت M یک موج صوتی است که به سمت قلب هدایت می شود. پزشکان اغلب از اکوکاردیوگرافی حالت M فقط برای دیدن سمت چپ (یا محفظه اصلی پمپاژ) قلب شما استفاده می کنند.

اکوکاردیوگرافی دو بعدی تصویر متحرک گسترده تری از قلب شما ایجاد می کند که یکی از مهمترین ابزارهای تشخیصی متخصصان قلب به شمار می رود.

اکوکاردیوگرافی داپلر نیز جریان خون عروق را اندازه گیری می کند و الگوی جریان خون در قلب را نشان می دهد.

نحوه انجام اکوکاردیوگرافی

  1. قبل از انجام اکوکاردیوگرام به آمادگی خاصی نیاز نیست.
  2. در طول آزمون، شما روی میز معاینه دراز خواهید کشید.
  3. یک تکنسین روی نواحی خاصی از بدن شما که معمولاً قفسه سینه، پشت، مچ دست و مچ پا است الکترودهایی را نصب می کند. الکترودها دارای سیم هایی به نام لید هستند که به دستگاه نوار قلب متصل می شوند. این دستگاه ریتم قلب شما را در طول آزمایش کنترل می کند.
  4. در مرحله بعد، تکنسین یا متخصص اکوکاردیوگرافی مقداری ژل را روی سینه شما می مالد. که شاید احساس سردی کنید، اما به پوست شما آسیبی نمی رساند. سپس تکنسین از مبدل برای ارسال و دریافت امواج صوتی استفاده می کند.
  5. مبدل مستقیماً روی قفسه سینه و بالای قلب شما قرار می گیرد. همزمان با حرکت مبدل پزشک مقداری آن را فشار می دهد. ممکن است از شما خواسته شود در طول آزمایش نفس خود را به داخل یا خارج کنید یا نفس خود را برای مدت کوتاهی حبس کنید. در بیشتر زمان آزمایش، شما بی حرکت دراز کشیده اید.
  6. انجام اکوکاردیوگرافی ممکن است تا 45 دقیقه طول بکشد. در طول آزمایش نباید هیچ گونه درد یا ناراحتی داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹