آزمایش های تشخیصی

تصویربرداری تشدید مغناطیسی قلب | MRI و MRA

ام آر آی نوعی اسکن است که به پزشک امکان می دهد تا بدون نیاز به جراحی، داخل بدن را مشاهده کند. این آزمایش بدون درد است و در آن از اشعه استفاده نمی شود. MRI قلبی آزمایش بدون کاتتریزاسیون قلبی است که به پزشکان تصویر دقیقی از اجزای قلب، از جمله حفره ها و دریچه‌ ها را ارائه می دهد.

 

MRI چگونه کار می کند؟

دستگاه MRI یک محفظه لوله مانند بلند و باریک است. هنگامی که شما در داخل این محفظه قرار می گیرید، میدان مغناطیسی ای شما را احاطه می کند.

بدن انسان از عناصر مختلفی تشکیل شده است که اثرات مغناطیسی دارند. میدان مغناطیسی اطراف بدن شما با عناصر مغناطیسی درون بدن شما واکنش نشان می دهد و یک سیگنال رادیویی ضعیف را ارسال می کند.

به عنوان مثال بدن شما حاوی مقدار زیادی اتم هیدروژن که بسیار مغناطیسی هستند. میدان مغناطیسی دستگاه MRI اتم های هیدروژن را در بدن شما تحریک و ایجاد یک سیگنال رادیویی کوچک می کند.

یک کامپیوتر این سیگنال های رادیویی ایجاد شده را پردازش کرده و آن را به تصویر تبدیل می کند که روی مانیتور قابل مشاهده است.

اقدامات لازم برای انجام MRI

  • قبل از انجام MRI به آمادگی خاصی نیاز ندارید.

از آنجایی که بیمار درون یک میدان مغناطیسی قرار می گیرد، وجود اجسام فلزی ممکن است موجب اختلال و حتی خطر شوند، در صورت داشتن سمعک، باتری یا دریچه مصنوعی قلب، کاشت حلزون گوش، پلاتین در بدن و …. حتما پزشک یا تکنیسن ام آر آی را آگاه کنید. از همراه داشتن وسایل الکترونیکی مانند تلفن همراه، زیور آلات، کارت اعتباری و لنز های تماسی و آرایش روی صورتتان در حین انجام آزمایش خودداری کنید. در صورت داشتن ضربان ساز نمی توانید ام آر آی انجام دهید.

  • دستگاه MRI در طول آزمایش بدن شما را احاطه می کند. برخی از افراد ممکن است از فضای بسته ای که آنها را احاطه کرده، احساس خفگی و ترس کنند (کلاستروفوبیک). شما باید بی حرکت دراز بکشید ( بین 20 تا 30 دقیقه) و ممکن است تا زمانی که تکنسین از قلب شما عکس می گیرد نفس خود را برای مدت کوتاهی حبس کنید.

MRI یک آزمایش تشخیصی کاملاً بدون درد است و از آنجایی که با میدان مغناطیسی کار می کند، بدن شما دیگر در معرض هیچ تشعشع رادیو اکتیوی قرار نمی گیرد.

آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA)

هنگامی که متخصصان از دستگاه MRI برای بررسی رگ های خونی منتهی به مغز، قلب و دیگر اعضای بدن استفاده می کنند، MRI به آنژیوگرافی تشدید مغناطیسی (MRA) تغییر نام می دهد. در  MRA از همان فناوری MRI منتهی با تنظیمات خاصی برای تشخیص بیماری های عروق خونی استفاده می شود.

MRA می تواند تصاویر بسیار واضحی از رگ های خونی را برای بررسی به پزشک ارائه دهد، بدون اینکه نیاز باشد بیمار در معرض تشعشعات رادیواکتیو قرار گیرد. در برخی موارد، ممکن است از یک محلول رنگی بی خطر برای شفاف‌تر کردن تصاویر استفاده شود. این محلول رنگی رگ های خونی را در تصویر برجسته تر نشان داده و دیواره رگ ها را از بافت های اطراف متمایز می کند.

اگر MRA ای که انجام می دهید بدون رنگ کنتراست باشد، این روش دقیقاً مانند روش MRI خواهد بود. در صورت نیاز به رنگ کنتراست، آن را در طول 1 تا 2 دقیقه از طریق بازو به بدنتان تزریق می‌کنند و سپس اسکن‌های بیشتری از بدن شما گرفته می شود. رنگ های کنتراست برای بدن بی ضرر هستند و با خوردن نوشیدنی کافی از بدن دفع می شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا