A-Z

تنه مشترک شریانی

تنه واحد شریانی

اتاقک پایین-راست قلب (بطن راست) و اتاقک پایین-چپ (بطن چپ) توسط دیواره ای به نام سپتوم تقسیم می شوند. سپتوم موجب می شود تا خون بین بطن راست و چپ مخلوط نمی شود. در بیماری تنه مشترک شریانی سپتوم بین دو بطن دارای سوراخ بزرگی است (به نام نقص دیواره بین بطنی).

این نقص  مادرزادی موجب می شود تا خون فقیر از اکسیژن با خون غنی از اکسیژن مخلوط شود. پمپاژ این مخلوط به بدن ممکن است باعث آبی شدن رنگ لب ها، انگشتان دست شود که به آن سیانوز می گویند.

تنه مشترک شریانی باعث تشکیل غیر طبیعی عروق می شود. در این نقص به جای اینکه شریان ریوی به بطن راست و آئورت به بطن چپ متصل شود، قلب فقط یک شریان بزرگ دارد که هر دو بطن را بهم متصل کرده است. و عروق ریوی نیز از این تنه مشترک تغذیه می کنند.

علائم تنه مشترک شریانی چیست؟

این نقص ممکن است باعث جریان بیش از حد خون به ریه ها شده و قلب را مجبور به کار بیش از حد کند. نوزادانی که با تنه شریانی متولد می شوند در تنفس، تغذیه و رشد طبیعی مشکل دارند.

تنه واحد شریانی چطور درمان می شود؟

برای اصلاح این وضعیت معمولاً از جراحی در دوران نوزادی استفاده می شود. در این جراحی شریان های ریوی از شریان مشترک جدا و با یک لوله به بطن راست متصل می شوند. سوراخ سپتوم هم بسته می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا