A-Z

پل میوکارد | ماسل بریج

پل میوکارد به عنوان “ماسل بریج” هم شناخته می شود. قلب شما از ماهیچه ساخته شده است که در اصطلاح به آن “میوکارد” گفته می شود. پل میوکارد وضعیتی گفته می شود که یک یا تعدادی از عروق کرونری به جای اینکه بر روی سطح قلب قرار بگیرند، از ماهیچه قلب عبور می کنند. در این شرایط، دریچه ماهیچه قلب که از این بخش کوچک از سرخرگ می گذرد، یک پل را تشکیل می دهد. البته، در اکثر بیمارانی که دارای بیماری پل میوکارد هستند، هیچگونه نشانه خاصی دیده نمی شود. تعدادی از بیماران هم می توانند شاهد آنژین یا درد سینه باشند.

نشانه های پل میوکارد

تقریبا یک سوم از بیمارانی که دارای پل میوکارد هستند، هیچ نشانه ای ندارند. نشانه ها بیشتر به دلیل ایسکمی میوکارد ایجاد می شود. نشانه های پل میوکارد شامل موارد زیر می شود:

 •  درد قفسه سینه
 •  سفتی در سینه یا احساس فشار و سنگینی در این ناحیه
 •  درد در بازوی سمت چپ
 •  تنگی نفس
 •  احساس خستگی شدید.

پل میوکارد چه ریسک هایی را به دنبال دارد؟

در اکثر موارد، پل میوکارد ریسک خاصی را به دنبال ندارد. در واقع، اکثر بیماران از زمان تولد، پل میوکارد دارند و از این وضعیت مطلع نیستند. با اینحال، همین پل میوکارد می تواند در بعضی از بیماران منجر به اسکمی میوکارد یا عدم وجود اکسیژن در قلب شود. وقتی قلب در طی ضربان قلب منقبض می شود،  پل ماهیچه قلب می تواند در سرخرگ محدود و فشرده شود و در نهایت، جریان خون کاهش یابد.

خوشبختانه، در طی مرحله “استراحت”، صربان قلب بخش زیادی از جریان خون در قلب جریان می یابد. در کل، فشرده شدن پل در سرخرگ در زمان ورزش یا وقتی که قلب سریع تر از همیشه می تپد، منجر به پیشرفت ایسکمی میوکارد می شود.

تشخیص و درمان پل میوکارد

برای اینکه مشخص شود بیماران در سینه خود درد دارند و دچار انسداد در سرخرگ های خود شده اند یا خیر، از یک سری تست هایی برای تشخیص پل میوکارد استفاده می شود. مثل:

 •  کاتتریزاسیون قلبی به همراه آنژیوگرافی: بررسی جریان خون و فشار خون در حفره های قلب و اینکه آیا عروق کرونری مسدود شده اند یا خیر.
 •  تست های ورزش قلب: بررسی عملکرد قلب در طی ورزش.

روش درمانی پل میوکارد با توجه به سبک زندگی فرد و نیازهای او انتخاب می شود. روش های درمانی پل میوکارد شامل دسته بندی های زیرمی شود:

مصرف داروها:

 •  مسدود کنده های بتا
 •  مسدود کننده های کانال کلسیم
 •  آسپرین
 •  استاتین

جراحی:

بعضی از افراد با اینکه برای درمان پل میوکارد دارو مصرف می کنند، ولی همچنان دارای درد در قفسه سینه هستند. در این موارد، دکتر گزینه جراحی را پیشنهاد می دهد. در طی جراحی، پل میوکارد برداشته می شود.

تغییراتی در سبک زندگی:

بعد از جراحی به بیمار توصیه می شود تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کنند تا با رعایت نکات سلامت قلب بتوانند به زندگی برگردند. تکنیک های کاهش استرس برنامه های ترک سیگار از جمله تغییرات مفید به شمار می آید.

نتیجه

بعضی از بیماران به همراه بیماری پل میوکارد، دارای یک سری اختلالات دیگر هم هستند که روی هم رفته، وضعیت قلب را پیچیده تر می کند. در این شرایط، نیاز به درمان فوری وجود دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. عرض سلام
  من پنجسال پیش سی تی آنژیو کردم که مشخص، شد علاوهربر پرولاپس دریچه میترال، مایب بریج خفیف هم دارم، در طول سال روزهای زیادی دچار درد درقفسه سینه مخصوصا هنگام استراحت میشم هرسال تست میدم اکو نوار و تست ورزش، دهروز پیش هم تستهارو تکارار کردم که نرمال بود اما درد هنوز هم هست، سالگذشته هم اسکن قلب کردم که، نرمال بود.. کنکور دو و نیم و آسپرین میخورم، اضطراب خیلی، شدید دارم و تندخو م کم تحمل هم شدم چون از درد میترسم و نگرانم مدام… آیا احتیاجی هست باز اسکن کنم؟ نرمال بودن اکو وتست ورزش و نوار کافی نیست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. درد قفسه سینه می تواند ناشی از تعدادی از شرایط مختلف باشد، از جمله بیماری عروق کرونر، اسپاسم عضلانی قلب (آنژین صدری) و التهاب غشاهای اطراف قلب (پریکاردیت). اگر درد قفسه سینه را تجربه می کنید، مهم است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود و درمان مناسب را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا