آزمایش های تشخیصی

مطالعات الکتروفیزیولوژی (EPS)

مطالعات الکتروفیزیولوژی یا EPS یکی از روش های کاتتریزاسیون قلبی برای بررسی ضربان قلب نامنظم (آریتمی) است. EPS نحوه واکنش های قلب به سیگنال های الکتریکی کنترل شده را مورد بررسی قرار می دهد. این سیگنال‌ها می‌توانند محل آرتیمی قلبی را مشخص کرده و به پزشکان برای تجویز داروهای آریتمی و انتخاب دیگر روشهای کاتتری برای توقف آریتمی کمک کنند. (به آریتمی مراجعه کنید).

نحوه عملکرد مطالعات الکتروفیزیولوژی

پزشکان با استفاده از روش کاتتریزاسیون قلبی یک لوله بلند و نازک به نام کاتتر را در سرخرگ ران پای شما قرار داده و به قلب هدایت می کنند. این کاتتر برای ارسال سیگنال های الکتریکی به قلب استفاده می شود.

با ارسال سیگنال های کنترل شده قلب تحریک شده و ایجاد آریتمی می کند. پزشکان می توانند منشا ایجاد این آریتمی ها را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز دارویی برای کنترل آریتمی تجویز کنند. حتی می توان داروهای خاصی را از طریق کاتتر تزریق کرد تا نحوه اثر گذاری آنها روی آرتیمی را ارزیابی شود.

مطالعات الکتروفیزیولوژی
EPS

اقدامات قبل از انجام مطالعات الکتروفیزیولوژی

 1. از نیمه شب قبل از این آزمایش  تشخیصی چیزی نخورید یا ننوشید.
 2. اگر دیابت دارید، باید در مورد غذا، داروهای مصرفی و انسولین دریافتی خود با پزشک خود صحبت کنید، زیرا غذا نخوردن می تواند بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارد.
 3. در مورد هر داروی مصرفی (تجویزی، بدون نسخه یا مکملهای دارویی) با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است از شما بخواهد که مصرف آنها را قبل از آزمایش قطع کنید.
 4. فهرستی از داروهای مصرفی خود را به همراه داشته باشید.
 5. معمولا قبل از عمل، باید آزمایش خون، نوار قلب و عکس قفسه سینه بگیرید.
 6. پس از پوشیدن لباس مناسبی که به شما داده می شود وارد اتاق کاتتریزاسیون می شوید. در این اتاق مانیتورهای تلویزیونی، مانیتورهای قلبی و دستگاه‌ های فشار خون، یک میز و دیگر وسایل مورد نیاز را مشاهده خواهید کرد.
 7. شما روی یک میز معاینه دراز خواهید کشید، که معمولاً نزدیک دستگاه پخش اشعه ایکس است.
 8. سپس صفحه‌های کوچک، نرم و چسبنده ای به نام الکترود روی قفسه سینه شما قرار می گیرد. این الکترودها دارای سیم هایی به نام لید هستند که به دستگاه الکتروکاردیوگرام یا همان نوار قلب متصل می شوند. این دستگاه ریتم قلب شما را در طول آزمایش کنترل و ثبت می کند.
 9. برای جلوگیری از عفونت، اطراف ناحیه کشاله ران که کاتتر در آن قرار داده می شود، تراشیده و ضدعفونی می شود.
 10. سپس یک آنژیوکد در بازوی شما گذاشته می شودکه یک لوله به آن متصل است. این لوله IV نامیده می شود برای اینکه در حین آنژیو گرافی احساس درد یا ناراحتی نکنید، از طریق این لوله یک داروی آرامبخش به شما تزریق می شود.
 11. در گام بعد ناحیه از کشاله ران که باید کاتتر در آن قرار می گیرد با دارو بی حس می شود. ممکن است کمی احساس ناراحتی خفیفی داشته باشید.
 12. سپس یک برش کوچک روی پوست این ناحیه ایجاد می شود تا جراح بتواند سرخرگی را که کاتتر داخل آن می رود را مشاهده کند.
 13. سپس پزشکان کاتتر را توسط یک سوزن مخصوص در شریان پای شما قرار می دهند. در این قسمت از آزمایش نباید احساس درد کنید.
 14. کاتتر به آرامی از طریق رگ به قلب شما هدایت می شود و هنگامی که در جای خود قرار گرفت، پزشک به قلب شما تکانه های الکتریکی کوچکی ارسال می کند تا با سرعت های مختلف ضربان پیدا کند. ممکن است این ضربانها را حس کرده و و درد خفیفی احساس کنید.
 15. پس از اینکه پزشک متخصص اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آوردند، کاتتر و آنژیوکد از بدن شما خارج می شود.
 16. برای توقف خونریزی، تکنسین فشار محکمی به محلی که کاتتر در آن قرار داده شده اعمال شده و محل تزریق پانسمان می شود.
 17. پس از اتمام آزمایش به اتاق دیگری منتقل می شوید

پس از انجام آزمایش EPS

 1. شما به اتاق دیگری (اتاق ریکاوری) منتقل خواهید شد که در آنجا باید چند ساعت استراحت کنید. ممکن است تا زمانی که داروی آرام بخش از بین نرود، کمی احساس خواب آلودگی کنید.
 2. باید سعی کنید بی حرکت دراز بکشید و زانوی خود را زیاد خم نکنید. پرستاران در این مدت به طور مرتب ضربان قلب و فشار خون شما را مورد بررسی قرار می دهند
 3. بعد از بهبودی و اطمینان از سلامت کامل در آزمایش مطالعات الکتروفیزیولوژی، می توانید به خانه بازگردید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا