آزمایش های تشخیصی

هولتر قلب | هولتر مانیتورینگ

در صورت داشتن درد قفسه سینه یا علائم ضربان قلب نامنظم (آریتمی)، مانیتور هولتر می تواند ضربان و ریتم قلب را در یک بازه زمانی مشخص ثبت کند. پزشک معالج با بررسی داده های این دستگاه به خصوص زمانی که دچار علائم بالینی می شوید و همچنین بررسی سوابق پزشکیتان، به ماهیت مشکل قلبی شما پی ببرد.

نحوه عملکرد هولتر قلب

مانیتور هولتر یک دستگاه ضبط و ثبت داده است. این دستگاه با باتری کار می کند و می توان آن را در یک جیب قرار داده یا آن را به بدن بست. مانیتور دارای 5 تا 7 سیم به نام لید است. این لید ها به الکترودهایی که روی قفسه سینه شما قرار گرفته اند، متصل اند.

این الکترودها بسیار حساس هستند و می توانند تکانه های الکتریکی قلب را دریافت کنند. تکانه های قلب در یک بازه زمانی 24 ساعته توسط هولتر قلب ثبت شده و داده های مربوط به آن در اخیتیار پزشک معالج شما قرار می گیرند.

نحوه انجام آزمایش هولتر ریتم

  1. برای نصب مانیتور باید به مطب پزشک یا کلینیک مراجعه کنید.
  2. بهتر است قبل از رفتن به مطب حمام کنید، زیرا هنگامی که هولتر مانیتورینگ را نصب می کنید، نمی توانید آن را با خود به حمام ببرید. اگر روی سینه خود مو دارید، بهتر است آنها را اصلاح کنید.
  3. تکنیسین نخست نواحی مورد نظر از بدن را با الکل یا مواد ضدعفونی پاک کرده و سپس الکترودها را روی سینه شما قرار می دهد. برای مردان، پرستار ممکن است مجبور شود برای چسبندگی بهتر الکترودها قسمتی از موهای سینه را اصلاح کند. الکترودها با چسب های ژله ای محکمی به پوست می چسبند تا حرکت نکنند.
  4. مدت نگهداری هولتر قلب حداقل 12 تا 24 است. در حالی که هولتر قلب را پوشیده‌اید، در کنار انجام فعالیت های روزمره خود، باید گزارشی از آنها را که شامل نوع فعالیت و زمان انجام آنها را یادداشت کنید. این کار به پزشک معالجتان کمک می کند تا بفهمد تغییرات غیر عادی قلب شما طی جه فعالیتهایی ایجاد شده است.
  5. می‌توانید فعالیت‌های معمولی خود را انجام دهید، به جز کارهایی که ممکن است هولتر قلب را خیس کند، مثل حمام کردن. همچنین نباید در معرض دستگاه های ولتاژ بالا، آهنربا یا فلزیاب قرار بگیرید.
  6. پس از گذراندن بازه زمانی مورد نظر که معمولا 24 ساعت است برای برداشتن الکترودها و هولتر قلب به مطب پزشک خود مجددا مراجعه می کنید.
  7. ممکن است هنگام برداشتن چسب اکترودهای هولتر مانیتورینگ کمی احساس ناراحتی کنید یا پوست قفسه سینه تان کمی قرمز شود. این عوارض موقتی هستند و تا چند ساعت آینده از بین می روند.

پزشک با بررسی فهرست فعالیت های و داده هایی که هولتر قلب در اختیار او قرار داده است به تجزیه و تحلیل ریتم های نامنظم قلب شما می پردازد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا