آزمایش های تشخیصی

کاتتریزاسیون قلبی

کاتتریزاسیون قلبی روشی است که پزشکان برای انجام آزمایش های دیگر جهت تشخیص و درمان بیماری های قلبی عروقی از آن استفاده می‌کنند. از کاتتریزاسیون قلبی برای تست های تشخیصی مانند آنژیوگرافی، آرتریوگرافی و مطالعات الکتروفیزیولوژی (EPS) استفاده می شود.

کاتتریزاسیون قلبی چگونه انجام می شود؟

در این آزمایش تشخیصی یک لوله بلند و نازک (به نام کاتتر) از طریق شریان یا ورید اصلی در پا یا بازو وارد شده و به داخل قلب هدایت می شود. بسته به نوع آزمایشی که پزشک شما تجویز کرده ، ممکن است کار های مختلفی در حین کاتتریزاسیون قلبی اتفاق بیفتد. برای مثال ممکن است برای دیدن حفره های قلب و عروق آن یک محول رنگی از طریق کاتتر تزریق شود (این آزمایش آنژیوگرافی نام دارد). یا ممکن است برای بررسی ضربان نامنظم قلب، تکانه های الکتریکی از طریق کاتتر (تست مطالعات الکتروفیزیولوژی) ارسال شود.

پزشکان می توانند از روش کاتتریزاسیون در آنژیوگرافی و آرتریوگرافی برای دیدن سایر عروق بدن نیز استفاده کنند. به عنوان مثال از آزمایشی به نام آرتریوگرافی کاروتید برای دیدن عروق منتهی به مغز استفاده می شود. معمولا در آزمایشهای قلبی افراد بیشتر اصطلاحات آنژیوگرافی و آرتریوگرافی را می شنوند.

اقدامات لازم برای انجام کاتتریزاسیون قلبی

 • شب قبل از این آزمایش چیزی نخورید یا ننوشید. در صورت داشتن دیابت یا هر گونه بیماری زمینه ای دیگر درباره مصرف دارو و غذاهای مورد نیاز قبل از آزمایش با پزشک معالجتان حتما مشورت کنید.
 1. در مورد هر داروی مصرفی (تجویزی، بدون نسخه یا مکملهای دارویی) با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است از شما بخواهد که مصرف آنها را قبل از آزمایش قطع کنید.
 2. فهرستی از داروهای مصرفی خود تهیه کرده و آن را همراه خود بیاورید تا پزشکان دقیقا بدانند که چه چیزی و چه مقدار مصرف می کنید. معمولا قبل از آنژیوگرافی، آزمایش خون، نوار قلب و عکس قفسه سینه از شما گرفته می شود.

نحوه انجام آزمایش

کاتتریزاسیون قلبی

 1. پس از پوشیدن لباس مناسبی که به شما داده می شود وارد اتاق می شوید. در این اتاق مانیتورهای تلویزیونی، مانیتورهای قلبی و دستگاه‌های فشار خون، یک میز و دیگر وسایل مورد نیاز را مشاهده خواهید کرد.
 2. شما روی یک میز معاینه دراز خواهید کشید، که معمولاً نزدیک دستگاه پخش اشعه ایکس است.
 3. سپس صفحه‌های کوچک، نرم و چسبنده ای به نام الکترود روی قفسه سینه شما قرار می گیرد. این الکترودها دارای سیم هایی به نام لید هستند که به دستگاه الکتروکاردیوگرام یا همان نوار قلب متصل می شوند. این دستگاه ریتم قلب شما را در طول آزمایش کنترل و ثبت می کند.
 4. برای جلوگیری از عفونت، اطراف ناحیه کشاله ران که کاتتر در آن قرار داده می شود، تراشیده و ضدعفونی می شود.
 5. سپس یک آنژیوکد در بازوی شما گذاشته می شودکه یک لوله به آن متصل است. این لوله IV نامیده می شود. برای اینکه در حین آنژیو گرافی احساس درد یا ناراحتی نکنید، از طریق این لوله یک داروی آرامبخش به شما تزریق می شود.
 6. در گام بعد ناحیه از کشاله ران که باید کاتتر در آن قرار می گیرد با دارو بی حس می شود. ممکن است کمی احساس ناراحتی خفیفی داشته باشید.
 7. سپس یک برش کوچک روی پوست این ناحیه ایجاد می شود تا جراح بتواند سرخرگی را که کاتتر داخل آن می رود را مشاهده کند.
 8. سپس پزشکان کاتتر را توسط یک سوزن مخصوص در شریان پای شما قرار می دهند. در این قسمت از آزمایش نباید احساس درد کنید.
 9. کاتتر به آرامی از طریق شریان وارد قلب شما می شود. در این مرحله، پزشکان ممکن است روش آنژیوگرافی، آرتریوگرافی، EPS یا روش دیگری را انجام دهند.
 10. پس از اینکه پزشک اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کرد، کاتتر و IV برداشته می شوند. سپس برای توقف خونریزی به محلی که کاتتر در آن قرار داده شده فشار وارد و همان قسمت نیز پانسمان می شود.

 بعد از آزمایش

 1. شما به اتاق دیگری (اتاق ریکاوری) منتقل خواهید شد که در آنجا باید چند ساعت استراحت کنید. ممکن است تا زمانی که داروی آرام بخش از بین نرود، کمی احساس خواب آلودگی کنید.
 2. باید سعی کنید بی حرکت دراز بکشید و زانوی خود را زیاد خم نکنید. پرستاران در این مدت ضربان قلب و فشار خون را مورد بررسی قرار می دهند تا در دامنه نرمال باشد.

بعد از بهبودی و اطمینان از سلامت کامل در کاتتریزاسیون قلبی می توانید به خانه بازگردید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا