آزمایش های تشخیصی

توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) | اسکن PET

توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) یک آزمایش تصویربرداری است که نحوه کارکرد قلب و بافت های آن در سطح سلولی را نشان می دهد. اسکن PET اغلب برای تشخیص بیماری های قلبی مانند بیماری عروق کرونر (CAD)، انسداد های قابل توجه در عروق کرونری وجود و میزان آسیب قلبی پس از حمله قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

اسکن PET چگونه کار می کند؟

اسکنر PET یک دستگاه بزرگ و تونلی مانند در توموگرافی انتشار پوزیترون است. شما روی یک میز معاینه باریک دراز می کشید که از وسط اسکنر PET عبور می کند. قبل از پت اسکن، الکترودهایی که ریتم قلب شما را کنترل می کنند به قفسه سینه شما متصل و مقدار بسیار کمی از ماده رادیواکتیو به رگ بازوی شما تزریق می شود.

این ماده رادیو اکتیو در میان اندام ها و بافت های حرکت کرده و در آنها جمع می شود. اسکنر انرژی را که این ماده از سلولها و اندام شما ساطع می‌کنند را تشخیص داده و رایانه از آنها تصاویر سه بعدی می سازد. این تصاویر در توموگرافی انتشار پوزیترون نحوه جریان یافتن خون در عضله قلب شما و همچنین وجود هرگونه ناهنجاری یا زخم در اثر حملات قلبی را در بافت ها نشان می دهد.

اقدامات قبل از پت اسکن

 1. اسکن PET به صورت سرپایی انجام می شود، به این معنی که شما مجبور نیستید یک شب در بیمارستان بمانید. بسته به نوع آزمایشی که متخصص قلب تجویز کرده است، آزمایش ممکن است بین 1 تا 4 ساعت طول بکشد.
 2. معمولاً بیماران 4 تا 6 ساعت قبل از آزمایش نباید چیزی بخورند. اگر نیاز مصرف آب یا نوشیدنی داشته باشید، از مصرف هر گونه نوشیدنی کافئین دار (مانند قهوه، چای، نوشابه، شکلات) حداقل 12 ساعت قبل از آزمایش خودداری کنید.
 3. اگر دیابت دارید، باید در مورد غذا، داروهای مصرفی و انسولین دریافتی خود با پزشک خود صحبت کنید، زیرا نخوردن می تواند بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارد. به خصوص اگر برای تشخیص وجود یا عدم وجود آسیب های قلبی توموگرافی انتشار پوزیترون برای شما تجویز شده باشد.
 4. در مورد هر داروی مصرفی (تجویزی، بدون نسخه، یا مکملهای دارویی) با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است از شما بخواهد که مصرف آنها را قبل از آزمایش قطع کنید.
 5. حداقل 48 ساعت قبل از اسکن PET از مصرف داروهای حاوی تئوفیلین خودداری کنید.
 6. در مورد داروهای مصرفی خاص خود با متخصص قلب خود مشورت کنید. فهرستی از داروهای مصرفی خود در هنگام آزمایش پت اسکن به همراه داشته باشید تا در صورت لازم آنها را به پزشک یا تکنیسن نشان دهید.

تجهیزات توموگرافی انتشار پوزیترونتجهیزات برای انجام اسکن PET

نحوه انجام تست توموگرافی انتشار پوزیترون

 1. برای انجام آزمایش به شما یک لباس مخصوص می دهند. سپس روی یک میز دراز خواهید کشید این میز به آرامی به مرکز اسکنر PET وارد می شود.
 2. شما باید روی میز بی حرکت بمانید، زیرا حرکت بیش از حد باعث تار شدن تصاویر می شود.
 3. جریان مواد رادیو اکتیو در بدن معمولاً حدود 45 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد و اسکن PET نیز ممکن است تا 1 ساعت طول بکشد.
 4. اگر پزشک قصد بررسی بیماری های قلبی عروقی بیشتری داشته باشد ممکن است تحت آزمایش استرس نیز قرار بگیرید. در این فرایند داروهایی به شما داده می شود که همان تأثیر ورزش را روی بدن شما دارند.
 5. پس از انجام آزمایش، می توانید به فعالیت های عادی خود ادامه دهید.
 6. اسکن PET یک آزمایش بسیار ایمن است. مقدار اشعه ای که دریافت می کنید در حد قابل قبولی است و ضرری برای بدن شما ندارد. برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک به مواد رادیواکتیو داشته باشند که بسیار نادر است. شما می توانید با نوشیدن مایعات زیاد پس از این آزمایش تشخیصی، به خارج شدن این مواد از بدن کمک کنید.

پس از انجام توموگرافی انتشار پوزیترون، متخصص قلب هسته ای که در این زمینه آموزش دیده است، داده ها را بررسی کرده و گزارش کاملی در اختیار متخصص قلب قرار داده می شود.

اگر باردار هستید، یا احتمال آن را می دهید یا اگر در حال شیردهی هستید، باید قل از انجام پن اسکن به پزشک خود اطلاع دهید. قرار گرفتن در معرض اشعه می تواند برای جنین یا نوزاد شیرخوار مضر باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا