آناتومی قلب و عروققلب و عروق

آناتومی قلب

قلب ما بین ریه ها در وسط قفسه سینه، پشت و کمی سمت چپ استخوان جناغ سینه قرار دارد. در آناتومی قلب یک غشای دولایه شبیه چربی به نام پریکارد که شبیه یک کیسه است قلب را در خود احاطه کرده است. لایه بیرونی پرده پریکارد حاوی رگ های خونی اصلی قلب است. این پرده توسط رباط هایی به ستون فقرات، دیافراگم و سایر قسمت های بدن شما متصل می شود. لایه داخلی پریکارد به عضله قلب متصل است. پوششی از مایع دو لایه غشاء را از هم جدا می کند و به قلب اجازه می دهد تا هنگام ضربان به راحتی حرکت کند.

وزن قلب بین 200 تا 425 گرم و کمی بزرگتر از اندازه مشت شماست. قلب یک فرد معمولی ممکن است بیش از 3.5 میلیارد بار بتپد (منبسط و منقبض شود). به بیان دیگر قلب هر روز به طور متوسط ​​ 100000 بار می تپد و حدود 7571 لیتر خون به بدن پمپاژ می کند.

در اناتومی قلب قلب دارای 4 حفره است. حفره های فوقانی دهلیز چپ و راست و حفره های پایینی بطن چپ و راست نام دارند. دهلیز چپ و راست و بطن چپ و راست توسط دیواره ای از عضله به نام سپتوم از هم جدا می شوند. بطن چپ بزرگترین و قوی ترین محفظه در قلب است. ضخامت دیواره‌ های بطن چپ  در حدود 1.3 سانتی متر است تا نیروی کافی برای هدایت خون از طریق دریچه آئورت و وارد شدن به بدن را داشته باشد.

دیاگرام آناتومی قلب

دریچه های قلب

چهار دریچه جریان خون را در قلب شما تنظیم می کند:

دریچه سه لختی: که جریان خون بین دهلیز راست و بطن راست را تنظیم می کند.

دریچه ریوی: که خون را از بطن راست به داخل سرخرگ های ریوی هدایت می‌کند.

دریچه میترال: که اجازه می دهد تا خون غنی از اکسیژن از ریه های شما از دهلیز چپ به بطن چپ منتقل شود.

دریچه آئورت: که خون غنی از اکسیژن  را از بطن چپ به سرخرگ آئورت، بزرگترین شریان بدن شما هدایت می کند.

سیستم هدایت الکتریکی در آناتومی قلب

در آناتومی قلب تکانه های الکتریکی ای که از ماهیچه قلب شما (میوکارد) نشأت می گیرند، باعث ایجاد ضربان قلب شما (انقباض) می شود. این سیگنال های الکتریکی از گره سینوسی دهلیزی (SA) که در بالای دهلیز راست قرار دارد شروع می شود. گره Node)) SA  «ضربان ساز طبیعی قلب» نیز نامیده می شود.

هنگامی که یک تکانه الکتریکی از این ضربان ساز طبیعی آزاد می شود، باعث انقباض دهلیزهای قلب می شود. سپس این سیگنال از گره دهلیزی بطنی (AV) عبور می کند. گره AV سیگنال را بررسی کرده و آن را از طریق فیبرهای عضلانی به بطن ها فرستاده و موجب انقباض آنها می شود.

گره SA تکانه های الکتریکی را با سرعت مشخصی ارسال می کند. ضربان قلب شما ممکن است با تغییر نیازهای فیزیکی بدن، استرس یا عوامل دیگر تغییر کند.

سیستم گردش خون

در آناتومی قلب، قلب و سیستم گردش خون سامانه قلبی عروقی شما را تشکیل می دهند. قلب همانند یک پمپ خون را به تمام اندام ها، بافت ها و سلول های بدن هدایت می کند تا اکسیژن و مواد مغذی به سلول ها رسیده و دی اکسید کربن و مواد زائد آنها دفع شود. خون از طریق شبکه پیچیده ای از سرخ رگ ها و مویرگ ها از قلب به سایر اندامهای بدن و از سیاهرگ ها و مویرگ ها دوباره به قلب باز می گردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا