عروق سر

 عروق سر

آخرین بروز رسانی در جولای 19, 2022

در سیستم عروق سر خون از طریق شبکه پیچیده ای از سرخ رگ، سرخرگچه و مویرگ از قلب به بقیه بدن شما منتقل می شود. خون از طریق سیاهرگ ها به قلب شما باز می گردد.

سیستم عروقی یک طرفه خون را به تمام قسمت های بدن ما می رساند. این گردش خون نامیده می شود. سرخرگ ها خون غنی از اکسیژن را از قلب شما گرفته و سیاهرگ‌ها خون فاقد اکسیژن را به قلب شما باز می‌گردانند.

در گردش خون ریوی، نقش سیاهرگ ها و سرخرگها با یکدیگر عوض می شوند. سرخرگ ریوی خون فاقد اکسیژن را به ریه ها آورده و سیاهرگ ریوی خون غنی از اکسیژن را به قلب ما باز می گرداند.

مانند قلب، سلول‌های مغز نیز به طور دائم به خون غنی از اکسیژن نیاز دارند. خون توسط دو سرخرگ کاروتید بزرگ در جلوی گردن و توسط دو  سرخرگ مهره ای کوچکتر در پشت گردن به مغز هدایت می شود.

در سیستم عروق سر سرخرگ های مهره ای راست و چپ در قاعده مغز به هم می رسند و یک سرخرگ اصلی را در عروق سر شما تشکیل می دهند.

همانطور که در نمودار عروق سر نشان داده شده است، رگ هایی که خون غنی از اکسیژن را حمل می کنند قرمز رنگ و عروقی که خون فاقد اکسیژن را هدایت می کنند به رنگ آبی مشخص شده اند.

بیشتر بخوانید  قلب جنین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹