قلب و سیستم گردش خون

 قلب و سیستم گردش خون

آخرین بروز رسانی در ژوئن 29, 2022

قلب و سیستم گردش خون سیستم قلبی عروقی بدن ما را تشکیل می دهند.

قلب ما مثل یک پمپ خون را به تمام اندام ها، بافت ها و سلول های بدن ارسال می کند. خون اکسیژن و مواد مغذی را به هر سلول می رساند و دی اکسید کربن و مواد زائد را از آنها خارج می کند. خون از طریق شبکه پیچیده ای از رگ ها و مویرگ ها از قلب به بقیه بدن منتقل می شود و دوباره توسط رگ ها به قلب ما باز می گردد. اگر تمام رگ های بدن انسان را پشت سر هم قرار دهیم امتداد آن به بیش از 96500 کیلومتر خواهد رسید و این یعنی دوبار دور زمین چرخیدن.

سیستم یک طرفه ای از رگ ها خون را به تمام قسمت های بدن ما می رساند. این فرآیند جریان خون در بدن گردش خون نامیده می شود. سرخ رگ ها خون غنی از اکسیژن را از قلب گرفته و سیاهرگ‌ها خون فاقد اکسیژن را به قلب ما باز می‌گردانند.

گردش خون ریوی

در گردش خون ریوی، نقش سیاه رگ ها و سرخ رگها با یکدیگر عوض می شوند. این سرخرگ ریوی خون فاقد اکسیژن را به ریه ها آورده و سیاهرگ ریوی خون غنی از اکسیژن را به قلب ما باز می گرداند.

در استاندارد های گرافیک سیستم گردش خون رگ هایی که خون غنی از اکسیژن را حمل می کنند با رنگ قرمز رنگ و عروقی که خون فقیر از اکسیژن را حمل می کنند با رنگ آبی نشان داده می شوند.

20 سرخ رگ اصلی وارد بافت‌های بدن می شود. این سرخ رگ ها به عروق کوچک‌تری به نام سرخرگچه‌ها تقسیم می شوند. این رگ ها نیز به مویرگ‌ها منشعب می‌شوند که نقش اصلی را در رساندن اکسیژن و مواد مغذی به سلول‌های ما ایفا می کنند.

در سیستم گردش خون بیشتر مویرگ ها حتی از موی انسان هم نازک تر هستند. در واقع، آنقدر ریز و باریکند که فقط یک سلول خونی می تواند در آن واحد از میان آنها عبور کند. هنگامی که مویرگ ها اکسیژن و مواد مغذی را تحویل سلول ها داده و دی اکسید کربن و سایر مواد زائد را جمع آوری می کنند، خون را از طریق رگ های بزرگتری به نام سیاهرگچه ها به عقب بر می گردانند. سیاهرگچه ها نیز در نهایت به هم می پیوندند و سیاهرگ های بزرگی را تشکیل می دهند که خون را برای دریافت اکسیژن به قلب ما باز می گرداند.

بیشتر بخوانید  دریچه های قلب

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹