آزمایش های تشخیصی

آزمایش خون

آزمایش خون کامل یا CBC یکی از رایج ترین آزمایش های خون است که معمولاً به عنوان بخشی از یک معاینه و چکاپ روتین انجام می شود. آزمایش خونی می تواند به تشخیص تعدادی از اختلالات خونی مانند کم خونی، انواع عفونت، مشکلات لخته شدن خون، انواع سرطان و مشکلات سیستم ایمنی کمک کند.

آزمایش CBC بخش‌ های مختلف خون شما را اندازه‌گیری می‌کند مثل تعداد گلبول‌ های قرمز، گلبول‌ های سفید، پلاکت‌ ها، میزان هموگلوبین (آهن) خون و هماتوکریت (حجم گلبول های قرمز در خون) و حجم متوسط ​​سلول های خونی همچون میانگین اندازه گلبول‌های قرمز.

آزمایش های خون خاصی برای تشخیص مشکلات قلبی عروقی و ریه

برای تشخیص مشکلات قلبی عروقی و ریه نیز می توان آزمایش های خون خاصی را انجام داد مثل:

آزمایش آنزیمهای قلبی:

آزمایش آنزیمهای قلبی سطح آنزیمهای قلبی را در خون اندازه گیری می کند. اگر عضله قلب (میوکارد) در اثر حمله قلبی آسیب دیده باشد، سلول های آسیب دیده قلب آنزیم های خاصی در خون آزاد می کنند که رایج ترین آن کراتین کیناز است.

"<yoastmark

آزمایش تروپونین:

میزان تروپونین (نوعی پروتئین) را در خون اندازه گیری می کند. پروتئین تروپونین بر نحوه انقباض عضله قلب تأثیر گذار است. اگر سطح تروپونین در خون (تروپونین T یا تروپونین I) بالا باشد، به احتمال زیاد عضله قلب آسیب دیده است. میزان تروپونین آزاد شده در خون با میزان آسیب به عضله قلب مرتبط است.

گازهای خونی (ABG):

برای میزان اکسیژن رسانی به خون توسط ریه ها را اندازه گیری می کند.

آزمایش کلسترول لیپوپروتئین:

میزان چربی خون را در وزن های مولکولی بالا (LDL) و پایین (HDL) را اندازه گیری می کند.

کشت خون (BC):

این نوع آزمایش برای تعیین وجود میکرو ارگانیسم ها مانند باکتری ای که باعث اندوکاردیت می شود در بدن استفاده می شود. برای این نوع آزمایش خون پس از گرفتن خون، آن را در باتل‌های حاوی محیط کشت مناسب قرار می دهند تا به رشد باکتری کمک کند. سپس باکتری های ایجاد شده مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد تا مشخص شود که از چه نوعی بوده و چه داروهایی را می توان برای از بین بردن آن استفاده کرد.

آزمایش لخته شدن:

توانایی لخته شدن خون را اندازه گیری می کند. هنگام پاره شدن رگ، بدن با لخته کردن خون، خونریزی را متوقف می کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا