A-Z

نقص کانال دهلیزی

نقص کانال دهلیزی ترکیبی از مشکلاتی است که بر روی مرکز قلب تاثیر می گذارد. از هنگام تولد، در نوزادان وجود دارد. کودکانی که با این نقص به دنیا می آیند، دیواره بین حفره های قلب آنها دارای سوراخ است. علاوه بر این، مشکلاتی در دریچه های قلب هم وجود دارد که جریان خون در قلب را کنترل می کنند.

منظور از اصطلاح نقص کانال دهلیزی چیست؟

نقص کانال دهلیزی (Atrioventricular Canal Defect) باعث می شود که خون اضافه در ریه ها جریان یابد. این مقدار خون اضافه، قلب را وادار می کند که سخت تر فعالیت کند و در نتیجه، ماهیچه قلب بزرگ تر می شود.

اگر نقص کانال دهلیزی درمان نشود، می تواند باعث نارسایی قلب و حتی فشار خون بالا در ریه ها شود. درمان نقص کانال دهلیزی هم شامل جراحی در سال اول زندگی می شود. این جراحی به منظور بسته شدن سوراخ قلب و ترمیم دریچه های قلب انجام می شود.

نشانه ها و علائم نقص کانال دهلیزی

نقص کانال دهلیزی می تواند شامل تنها 2 حفره بالایی قلب شود یا اینکه هر 4 حفره قلب را بر گیرد. در هر دو حالت، خون اضافه در ریه ها جریان می یابد. نشانه ها هم بستگی به این دارد که نقص کانال دهلیزی به صورت جزئی است یا کامل.

1- نقص کامل:

نقص کامل کانال دهلیزی، تمام حفره های قلب را در بر می گیرد. نشانه های آن هم در هفته ای اول زندگی نمایان می شود. معمولا، نشانه ها شبیه به نارسایی قلبی است. نشانه های نقص کامل کانال دهلیزی عبارت است از:

  • رنگ پوست آبی یا خاکستری به دلیل کمبود سطح اکسیژن
  • مشکلاتی در تنفس
  • تعریق شدید
  • خستگی
  • ضربان قلب سریع یا نامنظم (آریتمی)
  • فقدان اشتها
  • تورم پاها و انگشتان پا
  • خس خس کردن

2- نقص جزئی:

نقص جزئی کانال تنها شامل دو حفره بالایی می شود. ممکن است نشانه های این نوع نقص تا اوایل دوران بلوغ مشخص نشود. نشانه های آن عبارتند از:

نقص کانال دهلیزی قبل از تولد و در هنگامی که قلب نوزاد در شکم مادر حال رشد است، رخ می دهد. هنوز علت دقیق نقص کانال دهلیزی مشخص نشده است. البته، ممکن است ابتلا به سرخجه در دوران بادراری، بر روی رشد قلب در دوران بارداری تاثیر بگذارد؛ بنابراین، لازم است در دوران بارداری، مادران به طور مرتب تحت نظر پزشک باشند و وضعیت آنها از نظر ژنتیک، دیابت، مصرف الکل، و استعمال سیگار به طور دقیق کنترل شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا