آزمایش های تشخیصی

تست استرس هسته ای

تست استرس هسته ای به پزشکان امکان می دهد تا کارکرد قلب را در حین استراحت و بعد از فعالیت مشاهده کنند. در اسکن هسته ای قلب اندازه حفره‌های قلب، میزان پمپاژ خون توسط قلب، میزان آسیب عضلات قلب و انسداد عروق کرونر مورد ارزیابی قرار می گیرد.

نحوه کار آزمایش استرس هسته ای

تست استرس هسته ای تقریباً مشابه تست ورزش و تست استرس اکو است، با این تفاوت که پزشکان درست قبل از پایان بخش ورزشی، مقدار کمی ماده رادیواکتیو بی ضرر (تالیم یا سستامیبی) به شما می دهند.

نتایج این آزمایش به پزشکان کمک می کند که نحوه کارکرد قبل را هنگام استراحت، ورزش یا هر دو ارزیابی کنند. در صورتی که نتایج نشان دهد که جریان خون در هنگام استراحت طبیعی است اما در حین ورزش طبیعی نیست، ممکن است مشکلی در جریان خون شما هنگام استرس وجود داشته باشد.

قلب معمولاً در زمان فعالیت بدنی خون بیشتری پمپاژ می کند. اگر نتایج اسکن هسته ای قلب در هر دو قسمت آزمایش (استراحت و ورزش) طبیعی نباشد، بخشی از قلب به طور دائمی خونرسانی نشده و دچار آسیب بافتی شده است. اگر پزشک متخصص اکو نتواند ماده رادیواکتیو را در قسمتی از قلب مشاهده کند، به معنی از بین رفتن قسمتی از عضله قلب، حمله قلبی قبلی یا عدم خونرسانی به دلیل مسدود شدن عروق کرونر به آن ناحیه از قلب است.

آزمایش استرس هسته ای
اسکن استرس هسته ای

نحوه انجام اسکن هسته ای قلب

  1. درست مانند تست ورزش، در تست استرس هسته ای روی قفسه سینه و پشت شما الکترودهایی نصب می شود. الکترودها دارای سیم هایی به نام لید هستند که به دستگاه نوار قلب متصل می شوند. این دستگاه ریتم قلب شما را در طول آزمایش کنترل می کند.
  2. سپس پزشک از شما می خواهد که روی تردمیل راه بروید یا دوچرخه ثابت را رکاب بزنید.
  3. پس از دریافت و ثبت اطلاعات قلبی و عروقی مورد نیاز در هنگام فعالیت، شما از تردمیل خارج شده و به اتاق دیگری میروید.
  4. در این مرحله یک ماده رادیواکتیو به شما تزریق شده و روی میز معاینه دراز می کشید.
  5. در بالای میز معاینه دوربین پرتو گاما قرار دارد. پرتوهای گاما از این دوربین به قفسه سینه شما گسیل می شود. این پرتوها تحت تاثیر مواد رادیواکتیو تصاویر مناسبی از عروق قلبی و قلب ایجاد می کنند که روی مانیتور قابل مشاهده است.
  6. پس از اتمام این مرحله از تست استرس هسته ای باید به مدت 3 یا 4 ساعت استراحت کنید.در این مرحله نباید ورزش یا فعالیت خاصی بکنید یا از خوردن و نوشیدن مواد کافئین دار خودداری کنید.
  7. در تست استرس هسته ای پس از سپری شدن این زمان و بازگشت به حالت طبیعی بدن، پزشک یک بار دیگر ماده رادیواکتیو به شما تزریق می کند.
  8. شما مجددا روی میز معاینه دراز می کشید و دوربین اشعه گاما تصاویری از قلب و عروق در هنگام استراحت بدن ارائه می دهد.
  9. پس از پایان این آزمایش تشخیصی، می توانید بلافاصله غذا یا نوشیدنی بخورید و به فعالیت های عادی خود بازگردید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا