عروق کرونر قلب

 عروق کرونر قلب

آخرین بروز رسانی در جولای 5, 2022

عضله قلب، برای زنده ماندن مثل هر عضو یا بافت دیگری در بدن، به خون اکسیژندار نیاز دارد. خون توسط سیستم عروقی ای که به آن گردش خون کرونری می گویند به قلب می رسد. یک سرخرگ بزرگ که آئورت نام دارد و به بطن چپ قلب متصل است (تامین کننده اصلی خون بدن) به دو رگ خونی کرونر اصلی (که به آنها شریان نیز گفته می شود) نیز منشعب می شود. این عروق به شریان‌های کوچک‌تری تقسیم شده و خون غنی از اکسیژن را به کل عضله قلب می‌رسانند.

در آناتومی قلب و عروق شریان کرونری راست عمدتاً خون را به سمت راست قلب می رساند. از انجایی که سمت راست قلب خون را فقط به ریه ها پمپاژ می کند، از سمت چپ قلب کوچک تر است.

شریان کرونر چپ نیز به شریان نزولی قدامی چپ (LAD) و شریان سیرکومفلکس تقسیم می شود که خون را به سمت چپ قلب هدایت می کنند. از آنجایی که سمت چپ قلب خون را به بقیه بدن پمپاژ می کند بزرگتر و عضلانی تر است.

بیشتر بخوانید  حملات قلبی و انواع آن | بیماری های قلبی که به حمله منجر می شوند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹