آزمایش های تشخیصی

تست ورزش

تست ورزش یک  آزمایش تشخیصی رایج برای تشخیص بیماری عروق کرونر است. این آزمایش به پزشکان کمک می کند تا عملکرد قلب در حین ورزش را مشاهده کنند. این آزمایش با نام های تست تحمل ورزش، تست استرس، نوار قلب ورزشی یا تست تردمیل را نیز شنیده می شود.

در اکوی استرس ورزشی از اکوکاردیوگرافی یا رنگ های رادیوایزوتوپی که به خون تزریق می شود (به نام تست استرس هسته ای) استفاده می شود. با انجام این آزمایش ها پزشک معالج اطلاعات بیشتری در مورد ساختار و جریان خون قلب به دست می آورد.

نحوه عملکرد تست ورزش

در طول تست ورزش روی نواحی خاصی از بدن شما که معمولاً قفسه سینه، پشت، مچ دست و مچ پا است الکترودهایی نصب می شود. الکترودها دارای سیم هایی به نام لید هستند که به دستگاه نوار قلب متصل می شوند. این دستگاه ریتم قلب شما را در طول آزمایش کنترل می کند. پزشک متخصص تصاویری از اکو استرس و تست استرس هسته ای را روی مانیتور مشاهده می کند.

گاهی اوقات، وضعیت بیمار به گونه ای است که توانایی دوچرخه یا راه روی تردمیل را ندارد. در این موارد به بیماران دارویی داده می شود که همان اثر ورزش را روی بدن دارد.

نیاز به تست ورزش یا اکوی استرس
نیاز به تست ورزش یا اکوی استرس

اقدامات قبل از نوار قلب ورزشی

 1. به مدت 4 ساعت قبل از انجام تست ورزش نباید غذا یا نوشیدنی مصرف کنید به ویژه موادی که حاوی کافئین هستند مثل قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار، شکلات و برخی مسکن‌های بدون نسخه.
 2. در مورد داروهایی مصرفی و اینکه آیا باید قبل از آزمایش مصرف آنها را قطع کنید یا خیر با پزشک معالج یا تکنسین مشورت کنید.

نحوه انجام تست ورزش

 1. نخست تکنسین محل نصب الکترود ها را با الکل یا مواد دیگر ضدعفونی می کند.
 2. در مرحله بعد، الکترودها روی سینه و پشت شما قرار می گیرند. این الکترودها توسط لوله هایی به نام لید به دستگاه نوار قلب یا الکتروکاردیوگراف متصل می شوند تا فعالیت های الکتریکی قلب شما را ثبت می کند. نوار قلب یک فرد سالم دارای الگوی خاصی است و تغییرات در آن نشان دهنده تغییراتی در عملکرد قلب است.
 3. یک کاف فشار خون دور بازوی شما برای نظارت بر فشار خون در طول آزمایش بسته می شود.
 4. قبل از انجام آزمایش، پزشک یا تکنسین فشار خون و نبض شما را ثبت می کنند.
 5. فعالیت های الکتریکی قلب شما در سه حالت قبل از ورزش ( ECG در حال استراحت)، در حین ورزش کردن و حدود 10 دقیقه بعد از ورزش ثبت می شود.
 6. در طول تست ورزش از شما خواسته می‌شود که روی تردمیل راه بروید یا روی دوچرخه ثابت را سوار شوید. هر 2 یا 3 دقیقه، پزشک یا تکنسین سرعت و شیب تردمیل یا دوچرخه ثابت را افزایش می دهد، ممکن است احساس کنید که در حال راه رفتن یا رکاب زدن در سربالایی هستید.
 7. پزشک یا تکنسین در این حین هر گونه تغییر در الگوهای الکتروکاردیوگرام و سطح فشار خون و میزان اکسیژن مصرفی را مورد بررسی قرار می دهند. چرا که برخی از علائم بیماری عروق کرونر شامل درد قفسه سینه یا تنگی نفس غیرمعمول در حین ورزش بروز می کند.
 8. در پایان آزمایش، پزشک به شما اجازه می دهد تا دراز کشیدن یا ساکت نشستن به وضعیت نرمال و استراحت اولیه باز گردید.
 9. پس از اتمام تست ورزش، می توانید غذا بخورید، بنوشید و به فعالیت های عادی خود بازگردید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا