A-Z

بطن راست با دو خروجی

در بیماری “بطن راست با دو خروجی”، تشکیل قلب در رحم با نواقص و مشکلاتی همراه است. در واقع، سرخرگ های مهم بدن به بطن راست متصل هستند و هیچ یک از سرخرگ ها یا فقط بخشی از آئورت به بطن چپ متصل هستند. در این مقاله، اطلاعات مفیدی را درباره این بیماری در اختیار شما قرار می دهیم.

منظور از بیماری بطن راست با دو خروجی چیست؟

قلب انسان دارای 4 حفره است؛ حفره های بالایی یعنی دهلیزهای چپ و راست، جریان خون در قلب را دریافت می کنند و حفره های پایین یعنی بطن های چپ و راست خون را به خارج از قلب پمپاژ می کنند.

بطن راست با دو خروجی.

در یک قلب معمولی، دهلیز راست خونی را دریافت می کند که در بدن گردش کرده است و مقدار کمی اکسیژن دارد. بطن راست هم آن خون را از طریق رگ خونی به نام “شریان وریدی” به ریه ها می رساند. خون، اکسیژن ریه ها را گرفته و به سمت چپ قلب حرکت می کند و از طریق رگ خونی به نام آئورت، به اندام های بدن پمپاژ می شود. در واقع، آئورت به بطن چپ متصل است. شریان وریدی هم به بطن راست متصل است. در بیماری بطن راست با دو خروجی، هر دو سرخرگ در خارج از بطن راست خارج می شوند. این مشکل به این دلیل بوجود می آید که بطن راست خونی را حمل می کند که دارای مقادیر کمی از اکسیژن است. این خون در کل اعضای بدن جریان می یابد.

نوزادان مبتلا به بیماری بطن راست با دو خروجی، دارای مشکلاتی در زمینه پمپاژ خون در بدن هستند. همن امر باعث می شود دچار مشکلات تنفسی شوند یا اینکه وزن آنها افزایش نیابد. نوزادان که با بیماری بطن راست با دو خروجی متولد می شوند، معمولا دارای نواقص دیگری هم هستند.

علائم بطن راست با دو خروجی 

با توجه به میزان خون غنی از اکسیژنی که به بدن می رسد، علائم بطن راست دو خروجی می توان متفاوت باشد. در اکثر موارد، نوزادان مبتلا به این بیماری، در روزها یا هفته های اول زندگی خود دارای نشانه های زیر هستند:

تشخیص و درمان

در دوران بارداری، می توان این بیماری را تشخیص داد؛ با این حال، نوزادانی که به بطن راست با دو خروجی مبتلا هستند، باید فورا تحت نظر متخصص قلب قرار بگیرند. روش های تشخیص این بیماری شامل موارد زیر می شود:

اکو کاردیو گرافی و دو خروجی در بطن راست
تشخیص بیماری دو خروجی در بطن راست با اکوکاردیوگرافی

درمان بطن راست با دو خروجی شامل جراحی باز قلب می شود و بعد از آن هم برای عملکرد بهتر قلب، برخی از داروها تجویز می شود. با توجه به ساختار قلب نوزادان، از تکنیک های مختلفی برای جراحی قلب استفاده می شود.

عوارض و مشکلاتی در قلب بیماری بطن راست با دو خروجی 

بطن راست با دو خروجی، بیماری بسیار نادری است. از هر 6000 تا 10000 نوزاد، تنها 1 نفر با این بیماری متولد می شود. هنوز کشف نشده است که علت ابتلا نوزادان یه این بیماری چیست ولی به طور کلی، به کروموزوم ها و ساختارهای سلول هایی ارتباط دارد که دی ان ای نوزادان را تشکیل می دهد. اکثر نوزادان با جراحی کاملا درمان می شوند، ولی در نظر داشته باشید که هر جراحی ای دارای عوارضی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا