مراقبت و سلامت

5 دلیل انجام ورزش با دمبل برای سلامت قلب

اگر کار با وزنه‌ را به نفع تمرینات کاردیو یا هوازی حذف کرده‌اید، زمان آن فرا رسیده که در استراتژی تناسب اندام خود تجدید نظر کنید. به خصوص زنان می توانند از تمرینات مقاومتی بهره ببرند. از سلامت استخوان گرفته تا متابولیسم بالاتر و سلامت قلب. امروزه دلایل بی‌شماری برای شروع ورزش با دمبل وجود دارد.

چرا ورزش با دمبل برای زنان بسیار مهم است؟

استخوان های شما را قوی و از تحلیل استخوان ها را کند می کند

با ورزش با دمبل از پوکی استخوان جلوگیری کنید و استخوان های قوی خود را سالیان سال حفظ کنید. استخوان بافت زنده‌ای است که دائماً جذب و جایگزین می‌شود. پوکی استخوان زمانی رخ می دهد که ایجاد استخوان جدید با از بین رفتن استخوان قدیمی مطابقت نداشته باشد و به مرور زمان باعث کاهش تراکم استخوان می شود.

پوکی استخوان می تواند هم مردان و هم زنان را تحت تأثیر قرار دهد، اما زنان یائسه بالاترین خطر را دارند. اگر هنوز شروع به ورزش با دمبل نکرده اید، زمان شروع تمرینات مقاومتی فرا رسیده است. داشتن رژیم غذایی، مکمل‌های غذایی و ورزش، به‌ویژه ورزش‌های وزنه ای، می توانند به توقف یا کاهش از دست دادن تراکم استخوان و ساختن استخوان‌های قوی کمک کنند.

ورزش با دمبل افزایش قدرت بدنی و متابولیسم بالاتر

ماهیچه ها نیز همانند استخوان ها بافت‌های فعالی هستند. اگر زنان تمرینات قدرتی یا ورزش‌های وزنه ای را انجام ندهند، هر دهه 2 تا 3 کیلوگرم از عضلات خود را از دست می‌دهند. کاهش توده عضلانی متابولیسم را کاهش می‌دهد، بنابراین برای حفظ کالری سوزی، زنان باید توده عضلانی بدون چربی را حفظ یا افزایش دهند. ورزش هوازی فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما:

تمرینات وزنه ای شاه کلید داشتن عضلات قوی و متابولیسم سالم هستند.

فرایند جذب گلوکز را بهبود می بخشد و کلسترول را کاهش می دهد

مطالعات نشان می‌دهند که ورزش با دمبل ( تحمل وزن) می‌تواند نحوه جذب گلوکز را که در پیشگیری از دیابت بزرگسالان کلیدی است، بهبود بخشد. علاوه بر این، بهبود قابل توجهی در کاهش سطح کلسترول پس از چندین هفته تمرین قدرتی به دست آمد. این نشان دهنده کاهش احتمال حملات قلبی و افزایش سلامت قلب است.

باعث عملکرد بهتر مغز می شود

آیا فکر می کنید تمرینات قدرتی فقط به معنای داشتن اندام بهتر است؟ مطالعه جدیدی که در استان بریتیش کلمبیای کانادا انجام شد، بهبود قابل توجهی را در عملکرد شناختی و عملکرد مغز با شرکت‌کنندگان زن مسنی که در برنامه‌ های تمرین قدرتی شرکت داشتند، نشان داد. این موارد شامل بهبود حل مسئله، تصمیم گیری و حافظه شد. این یک گام مثبت در جهت کاهش اثرات آلزایمر است در افراد مسن است.

وزش با دمبل سلامت و تندرستی کلی بدن را بهبود می بخشد

حتی اگر هنوز تمرین های مقاومتی را قبول ندارید، هنوز دیر نیست. زن‌ها هرگز آنقدر پیر نیستند که نتوانند ورزش‌های مقاومتی و ورزش با دمبل را در سبک زندگی خود نگنجانند. طی برخی تحقیقات انجام برنامه تمرینات مقاومتی سه یا چهار روز در هفته کیفیت زندگی و سلامت قلب را در تمام سنین بهبود می بخشد.

چه طور باید ورزش با دمبل را شروع کنیم

بلند کردن وسایل:

بلند کردن دمبل، استفاده از کش های مقاومتی یا بلند کردن کیسه های مواد غذایی یا بطری آب معدنی ( البته اصولی) باعث تحریک تشکیل استخوان می شود. بنابراین هر تمرینی که به استخوان نیرو وارد کند، باعث تقویت همان استخوان می شود. انجام این نوع ورزش ها دو تا سه بار در هفته را بهوبد مقاومت کل بدن توصیه می شود.

سلامت قلب با ورزش های کششی

بدن خود را حرکت دهید:

همیشه مجبور نیستید از وزنه برای ورزش با دمبل استفاده کنید تا از مزایای تمرینات مقاومتی بهره مند شوید. استفاده از وزن خود بدن نیز یک روش عالی برای تقویت استخوان ها و ساخت ماهیچه های بدون چربی است. بالا و پایین رفتن از پله‌ با کمی وزن اضافی در کوله‌پشتی، حرکت‌های فشاری، کشش، اسکات تک پا، لانژ و پل زدن وقتی با تمرکز و شدت کافی انجام شود می تواند جایگزین ورزش با دمبل برای سلامت قلب شود.

با بالا رفتن سن افراد به خصوص زنان ابتلا به پوکی استخوان بالاتر می رود. انجام ورزش با دمبل به همراه رژیم غذایی که حاوی کلسیم و ویتامین‌های مورد نیاز است مانع از بروز این بیماری می شود. ورزش با دمبل علاوه بر مبارزه با پوکی استخوان خطر ابتلا به دیابت، آلزایمر و سکته قلبی را به طور چشمگیری کاهش داده و سلامت قلب را بهبود می بخشد.

 

منبع:

http://www.herheart.org

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا