بیماری های دیابتمراقبت و سلامت

پیشگیری از بیماری کلیه دیابتی

هر فرد مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا می‌تواند اقداماتی را برای پیشگیری از بیماری کلیوی مزمن انجام دهد و کسانی که مبتلا به بیماری کلیوی مزمن هستند هم می‌توانند با انجام این کارها، روند پیشرفت بیماری کلیه دیابتی یا نفروپاتی دیابت را کاهش دهند. تشخیص زودهنگام، مدیریت سطح قند خون (گلوکز خون) و فشار خون، برخورداری از یک سبک زندگی سالم و آموزش بهداشت می تواند به پیشگیری یا به تاخیر انداختن پیشرفت بیماری مزمن کلیه کمک کند. در این مقاله از دیابت همراه ما باشید.

چگونه مانع پیشرفت بیماری کلیوی دیابت شویم؟

راه های زیادی برای  به تأخیر انداختن نارسایی کلیه وجود دارد؛ مخصوصا زمانی که بیماری کلیه دیابتی در مراحل اولیه تشخیص داده شود.

اگر به دیابت نوع دو مبتلا هستید از نکات مطرح شده در این مقاله استفاده کنید و برای دریافت مشاوره در مورد چگونگی کندتر کردن پیشرفت بیماری کلیوی مزمن با متخصص کلیه صحبت کنید.

فشار خون خود را کنترل کنید

ممکن است حفظ فشار خون در یک محدوده سالم به کند کردن پیشرفت بیماری کلیوی کمک کند. این امر به ویژه در افرادی که در ادرار خود گلوکز و پروتئین (پروتئینوری) دارند هم صادق است.

تغییرات سبک زندگی مانند حفظ وزن سالم، ورزش، مدیتیشن، مصرف کمتر نمک و الکل و ترک سیگار ممکن است به کاهش فشار خون شما کمک کند. اگر تشخیص داده شود که فشار خون بالا دارید، ممکن است پزشک داروهای فشار خون را برای شما تجویز کند تا علاوه بر تغییر شیوه زندگی خود، مصرف دارو را هم در برنامه روزانه خود بگنجانید.

فشار خون بالا یکی از عوامل مهمی است که می‌تواند بیماری کلیه دیابتی (نفروپاتی دیابتی) را بدتر کند. دلایل این تأثیر عبارتند از:

1- آسیب به عروق کلیوی

فشار خون بالا می‌تواند به عروق کلیه‌ای صدمه بزند و آنها را تنگ کند. این امر باعث کاهش جریان خون به کلیه‌ها می‌شود و اکسیژن و مواد غذایی کافی به سلول‌های کلیه نمی‌رسد، که به تدریج باعث آسیب و تخریب کلیه‌هاو بروز بیماری کلیه دیابتی می‌شود.

2- افزایش فیلتراسیون گلومرولی

فشار خون بالا باعث افزایش فیلتراسیون گلومرولی (نرخ تصفیه کلیه) می‌شود که این امر به مرور زمان می‌تواند به آسیب برآوردگی گلومرولی و تخریب کلیه‌ها منجر شود.

3. ادرار آلبومینی

افزایش فشار خون ممکن است باعث نفوذ پروتئین‌های مهم مثل آلبومین از خون به ادرار شود. این واکنش به نام ادرار آلبومینی ممکن است به عنوان علامتی از آسیب کلیه‌ای ناشی از فشار خون بالا ظاهر شود.

4. افزایش  التهاب

فشار خون بالا می‌تواند به افزایش التهاب در کلیه‌ها منجر شود و  ترشح مواد  ضد التهابی را افزایش می‌دهد، که این امر می‌تواند به تخریب سلول‌های کلیه منجر ضشود.

نفروپاتی دیابتی
نفروپاتی دیابتی

برای کاهش خطر تأثیرات منفی فشار خون بر کلیه‌ها در افراد دیابتی، کنترل دقیق فشار خون و مصرف داروهای معتبر توسط پزشک مهم است. همچنین، تغییر در سبک زندگی شامل تغذیه مناسب و ورزش نیز می‌تواند به کاهش فشار خون و مدیریت بهتر بیماری کلیه دیابتی کمک کند.

برای جلوگیری از نفروپاتی دیابتی قند خون خود را کنترل کنید

اگر دیابت نوع دو دارید، کنترل و مدیریت قند خون است به کند کردن پیشرفت بیماری کلیوی کمک کند. یک رژیم غذایی مناسب برای کنترل دیابت و سلامت کلیه داشته باشید و در مورد رژیم غذایی، انسولین یا سایر داروها از دستورات پزشک خود پیروی کنید.

همیشه قند خونتان را کنترل کنید تا از نفروپاتی دیابتی جلوگیری شود.
کنترل قند خون یک راه پیشگیری بیماری کلیه دیابتی است.

رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم داشته باشید

بدن شما از چیزی که می خورید، ساخته شده است! پیروی از یک رژیم غذایی مناسب کلیه ممکن است به شما کمک کند پیشرفت بیماری کلیوی را کاهش دهید؛ مخصوصا اگر رژیم غذایی شما به توصیه یک متخصص تغذیه باشد.

یک متخصص تغذیه می تواند به شما در برنامه ریزی وعده های غذایی که دوست دارید، کمک کند. ورزش منظم و حفظ وزن سالم نیز راه های موثری برای کمک به مدیریت پیشرفت بیماری کلیه دیابتی شما هستند.

با پزشک خود در مورد گنجاندن ورزش در برنامه روزانه خود صحبت کنید.

هنگام مصرف مکمل ها و داروهای بدون نسخه احتیاط کنید

اگر به بیماری کلیوی مزمن مبتلا شده اید،با پزشک خود در مورد داروهای مناسب و  حتی در مورد داروها و مکمل های بدون نسخه صحبت کنید. استفاده نادرست از این مواد می‌تواند به جای کمک به بیماری کلیوی ناشی از دیابت، آسیب‌های بیشتری به کلیه‌ها وارد کند. همچنین، باید به دقت تداخل این مکمل‌ها با داروهای دیگر را نیز در نظر داشته باشید.

راستی اگر درباره ویتامین های مورد نیاز برای دیابت دلتان می خواهد اطلاعات کاملتری به دست بیاورید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را از دست ندهید

گزینه های درمانی نارسایی کلیه

پیوند کلیه، بهترین گزینه درمانی ممکن برای بیماران مبتلا به نارسایی کلیه است. اگر واجد شرایط پیوند کلیه نیستید یا اگر منتظر دریافت کلیه از اهداکننده زنده یا فوت شده هستید، به دیالیز نیاز خواهید داشت.

وقتی نوبت به درمان نارسایی کلیه با دیالیز می رسد، گزینه های مشخصی پیش رویتان دارید؛ از دیالیز در خانه گرفته تا درمان در یک مرکز. شما باید بررسی کنید که کدام یک از این گزینه ها با سبک زندگی شما سازگارتر است.

بیماری کلیه دیابتی یا نفروپاتی دیابتی مشکلات جدی در سلامت کلیه‌ها ایجاد می‌کند. دیابت باعث افزایش قند خون می‌شود و  به عروق و اعصاب کلیه‌ها تسیب می رساند. این عوارض ممکن است به مشکلاتی مانند ادرار آلبومینی، افزایش فشار خون و کاهش نرخ تصفیه کلیه منجر شود. برای حفظ سلامت کلیه‌ها در افراد دیابتی، کنترل دقیق قند خون، مدیریت فشار خون، تغذیه متناسب و تست‌های کلیه منظم توصیه می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا