آزمایش های تشخیصی

فرق استرس اکو با تست ورزش

اگر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستید، ممکن است با انواع تست اکوی قلب آشنا باشید. این آزمایش ها به پزشک معالجتان کمک می کند تا عملکرد قلب شما را بهتر بررسی کند. فکر کردن در مورد نحوه انجام اکو استرس یا تست ورزش ممکن است باعث گیجی و اضطراب برخی از افراد شود، به خصوص اگر درباره این نوع آزمایش تصورات غلطی داشته باشید. ما در این مقاله به بررسی فرق استرس اکو با تست ورزش می پردازیم.

برای درک بهتر تفاوت این دو آزمایش قلبی، بیایید به طور مختصر هر کدام از این آزمایش ها را بررسی کنیم.

تست استرس اکو چیست؟

آزمایش استرس اکو یکی از انواع اکوکاردیوگرافی قلب است. این آزمایش در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول پزشک متخصص اکوکاردیوگرافی با  استفاده از اکوی قلب، نوار قلب و فشار خون، عملکرد قلب را در حال استراحت بررسی می کند. در مرحله دوم این آزمایش عملکرد قلب در حال فعالیت گرفته می شود. برای بالابردن فعالیت قلب بیمار باید روی تردمیل راه برود یا پای دوچرخه ثابت بزند. در موارد خاص با تزریق دارو این فشار روی قلب افراد اعمال می شود که به آن استرس اکو با تزریق می گویند.

تست ورزش به چه آزمایشی می گویند؟

تست ورزش برای ارزیابی عملکرد بدنی، توانایی جسمی، قدرت عضلانی و عملکرد قلب و عروق هنگام فعالیت انجام می‌شوند. این آزمون به منظور ارزیابی سطح فیزیکی و ورزشی افراد برای ورزشهای مختلف یا به منظور تشخیص مشکلات جسمانی و توانایی‌های ورزشی استفاده می‌شود.

در تست ورزش فعالیت قلبی عروقی، عملکرد تنفسی و فشار خون شما در حین فعالیت بدنی اندازه گیری و ثبت می شود. تست ورزش می تواند به صورت ترکیبی با دیگر آزایش های تشخیص مثل اسکن قلبی نیز گرفته شود.

خانمی در حال انجام تست ورزش است و عملکرد قلبی ریوی او توسط تکنیسین بررسی می شود.

چه زمانی نیازی به تست ورزش یا استرس کو نیست

اگر فاکتور های خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در شما پایین است، تحقیقات نشان می دهد ممکن است نیازی به آزمایش استرس نداشته باشید. کالج پزشکان آمریکا (ACP) نیز پیشنهاداتی دارد که اذعان می کند هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این نوع غربالگری ها همانند اکوی استرس و تست ورزش به نفع افراد کم خطر است.

اگر جوان هستید، سابقه خانوادگی از بیماری قلبی عروقی اولیه نداشته باشید، از نظر جسمی فعال بوده و رژیم غذایی سالمی داشته باشید، ممكن است برای بیماری های عروق كرونر قلب كم خطر باشید.

آزمایش های استرس قلبی زمانی بهتر است انجام شود که تمام اطلاعات مربوط به بیمار در نظر گرفته شود، از جمله مشخصه های فاکتور های خطر همچون علائم بالینی، سن و سطح فعالیت جسمی. اگر عوامل خطر اضافی وجود نداشته باشد، ممکن است انجام تست استرس اکو واقعا لازم نباشد.

گرفتن آزمایش های استرس غیر ضروری می تواند منجر به نتایج مثبت کاذب شود. نتایجی که نشان دهنده مشکلی است که وجود خارجی ندارد. وجود نتایج مثبت کاذب در تست ورزش یا اکوی استرس می تواند منجر به آزمایشات بیشتری شود که نیازی به آن نیست و برای سلامت افراد ضرر دارد .

خطرات ناشی از آزمایش های غربالگری قلب خود شامل قرار گرفتن در معرض اشعه، واکنش های حساسیت زای بدن نسبت به تزریق یا مشکلات حین ورزش است. بعلاوه، در کنار درمانهای غیرضروری، ممکن است داروهایی نیز به شما داده شود که نیازی به آنها ندارید. آزمایش و اقدامات بعدی نیز می تواند باعث اضطراب شود و موجب اتلاف وقت شما و خانواده شود.

مرد جوان در حال انجام تست استرس اکو است.

در چه صورت نیاز به تست ورزش یا اکوی استرس دارید

اگر در معرض بیماری های قلبی عروقی هستید یا علائمی مانند تنگی نفس همراه با فشار یا درد قفسه سینه و سایر نواحی بدن دارید، ممکن است به تست ورزش یا اکوی استرس نیاز داشته باشید.

دکتر ریمرمن می گوید: “هنگامی كه بیمار علائم غیرطبیعی ای را گزارش می كند، به ویژه بیمارانی که دیابت و سابقه خانوادگی بیماری عروق كرونر زودرس دارند، انجام تست ورزش و اکوی استرس ضروری می شود.”

اگر مطمئن نیستید که باید تست ورزش یا تست اکوی استرس انجام دهید یا خیر، با پزشک متخصص خود در تماس باشید تا علائم بیماری (در صورت وجود) را در شما بررسی کند. در مورد سابقه پزشکی خود با او صحبت کنید تا مطمئن شوید تست ورزش یا اکوی استرس نیاز دارید یا خیر. پزشک معالج شما گزینه های مختلفی را برای آزمایش های استرس مورد بررسی قرار می دهد. اگر به توصیه هایی که متخصص قلب به شما ارائه می دهد مطمئن نیستید، می توانید نظر یک پزشک معالج دیگر را نیز جویا شوید.

منبع:

health.clevelandclinic.org

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا