اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی با استفاده از امواج صوتی تصاویری از قلب تولید می کند و پزشک قادر می شود ضربان قلب شما و پمپاژ خون را مشاهده کند. پزشک از تصاویر اکوکاردیوگرافی برای شناسایی بیماری های قلبی استفاده می کند.

پزشک بر حسب اطلاعات مورد نیاز ممکن است یکی یا چند نوع اکوکاردیوگرافی را انجام دهد.

دستگاه اکوکاردیوگرافی قلب Vivid 9 مرکز قلب بهار

چرا اکوکاردیوگرافی انجام می شود؟

 • بررسی مشکلات مربوط به دریچه ها یا حفرات قلب
 • بررسی ارتباط علائمی مانند تنگی نفس یا درد قفسه سینه با مشکلات قلبی
 • تشخیص نقایص مادرزادی قلب در بزرگسالان
 • تشخیص بیماری های مادرزادی قبل از تولد (اکوکاردیوگرافی جنین)

انواع مختلفی از اکو کاردیوگرافی وجود دارند که بر حسب نیاز، پزشک یک یا چند نوع از آنها را انجام می دهد.

 

انواع اکوکاردیوگرافی

نوع اکوکاردیوگرام شما به اطلاعات مورد نیاز پزشک، بستگی دارد.

اکوکاردیوگرافی قفسه سینه (ترانس توراسیک)

در این روش اکو کاردیوگرافی

 • پزشک ژل روی پروب دستگاه (مبدل) می زند و پروب را محکم بر روی پوست قفسه سینه فشار می دهد تا انعکاس امواج صوتی قلب توسط پروب ضبط گردد.کامپیوتر انعکاس امواج را به تصاویر متحرک در مانیتور تبدیل می کند.
 • اگر ریه ها یا دنده ها دید را مسدود کنند، ممکن است به مقدار کمی از عامل تقویت کننده تزریق شده از طریق داخل وریدی نیاز باشد. این عامل به طور کلی بی خطر است و به خوبی تحمل می شود و باعث می شود ساختارهای قلب به وضوح در مانیتور نمایان شود.

 

اکوکاردیوگرافی از طریق مری ( اکو مری یا ترانس ازوفاژیال)

از آنجا که مری به ساختار های قلبی نزدیک تر است، چنانچه پزشک تصاویر دقیق تری بخواهد یا گرفتن یک تصویر واضح از قلب با اکوکاردیوگرافی استاندارد (از طریق قفسه سینه) دشوار باشد، ممکن است اکو مری توصیه شود.

در این روش:

 • گلوی بیمار بی حس می شود و برای کمک به آرامش فرد از داروهای آرام بخش استفاده می شود.
 • یک لوله انعطاف پذیر حاوی پروب به پایین گلو و مری ( درون لوله ای که دهان را به معده وصل می کند) هدایت می شود. پروب انعکاس امواج صدا را از قلب شما ضبط می کند. سپس کامپیوتر انعکاس امواج را به تصاویر متحرک قلب تبدیل می کند، روی مانیتور قابل مشاهده می شود.

 

اکوکاردیوگرافی داپلر (اکو داپلر)

اکو داپلر سرعت و جهت گردش خون در قلب را اندازه گیری می کند. از تکنیک های داپلر معمولاَ در اکوکاردیوگرافی های از طریق قفسه سینه (ترانس توراسیک) و اکو مری (ترانس ازوفاژیال) استفاده می شود. از روشهای داپلر برای بررسی مشکلات جریان خون و فشار خون در عروق قلب نیز می توان استفاده کرد. جریان خون نشان داده شده در مانیتور به گونه ای رنگ آمیزی می شود که به پزشک کمک کند هر نوع مشکلی را تشخیص دهد.

 

اکوکاردیوگرافی استرس ( اکو استرس)

برخی از مشکلات قلبی به ویژه مشکلاتی که در شریان هایی که خون عضله قلب را تأمین می کنند (عروق کرونر) فقط در حین انجام فعالیت بدنی رخ می دهند. برای بررسی مشکلات عروق کرونر، اکو استرس توصیه می شود.

در اکو استرس:

 • تصاویر اولتراسوند از قلب قبل و بلافاصله پس از قدم زدن بر روی تردمیل یا سوار شدن بر روی دوچرخه ثابت، گرفته می شود.
 • اگر بیمار قادر به ورزش نباشد، با تزریق یک دارو (دوبوتامین)، قلب به همان سختی پمپاژ می کند که انگار فرد در حال ورزش است و شرایط عروق کرونری فرد بررسی می شود (استرس اکو با تزریق دوبوتامین)

 

خطرات

هیچ خطری در اکوکاردیوگرافی از طریق قفسه سینه (ترانس توراسیک استاندارد) وجود ندارد. فقط ممکن است تنها از فشردن بسیار محکم پروب بر روی قفسه سینه احساس ناراحتی کنید. برای تولید تصاویر بهتر از قلب لازم است که پروب بر روی سینه محکم فشار داده شود.

بعد از اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال (اکو مری) ممکن است تا چند ساعت گلو درد داشته باشید. گاهی ممکن است لوله ای که داخل مری رفته است،گلو را بخراشد. میزان اکسیژن در حین انجام اکو مری کنترل می شود تا از مشکلات تنفسی ناشی از داروهای آرام بخش جلوگیری شود.

در زمان انجام اکوکاردیوگرافی استرس (اکو استرس)، ورزش یا داروی تزریقی، ممکن است به طور موقت ضربان قلب نامنظم شود. اما عوارض جدی مانند حمله قلبی در آن نادر است.

آمادگی های لازم برای انجام اکوکاردیوگرافی چیست؟

مواد غذایی و داروها

برای اکوکاردیوگرافی از طریق قفسه سینه (ترانس توراسیک استاندارد) آماده سازی خاصی لازم نیست. طبق معمول می توانید غذا بخورید، بنوشید و داروها را مصرف کنید. اما برای اکوکاردیوگرافی از طریق مری  (اکو مری) باید چندین ساعت قبل از انجام اکو مری غذا نخورید.

اقدامات احتیاطی دیگر

برای انجام اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال (اکو مری)،  بیمار آرام بخش دریافت می کند، لذا قادر به رانندگی نیست. این نکته را در نظر داشته باشید.

آنچه انتظار دارید

در طول آزمایش

اکوکاردیوگرافی هم در مطب پزشک و هم در بیمارستان قابل انجام است.

برای اکوکاردیوگرافی از طریق قفسه سینه ( ترانس توراسیک استاندارد):

 • بیمار لباس خود را از ناحیه کمر به بالا درآورده یا دکمه های پیراهن خود را باز می کند و روی تخت دراز می کشد.
 • پزشک برای بهبود هدایت امواج بر روی پروب ژل می زند و سپس پروب را روی قفسه سینه به جلو و عقب حرکت میدهد تا تصاویری از انعکاس امواج صوتی از قلب ضبط نماید. صدای ضربان داری که خون در قلب جاری می شود توسط دستگاه ضبط می گردد.
 • ممکن است از بیمار خواسته شود که به شیوه خاصی نفس بکشد یا به سمت چپ بغلطد.

برای اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال (اکو کاردیوگرافی از طریق مری):

 • گلوی بیمار با اسپری یا ژل بی حس می شود.
 • به بیمار آرام بخش داده می شود.
 • لوله حاوی پروب به پایین گلو و داخل مری هدایت می شود و برای بدست آوردن تصاویر از قلب مستقر می گردد.

بیشتر اکوکاردیوگرافی ها کمتر از یک ساعت طول می کشند. بعد از اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال یا اکو مری، ممکن است بیمار چند ساعت در مطب پزشک یا بیمارستان تحت مراقبت باشد.

بعد از انجام اکوکاردیوگرافی

اکثر افراد می توانند فعالیتهای روزمره خود را بعد از اکوکاردیوگرافی از سر بگیرند.

اگر اکوکاردیوگرافی بیمار طبیعی باشد، دیگر لازم نیست تست دیگری انجام شود. اما چنانچه نتایج اکوکاردیوگرافی نگران کننده باشد، ممکن است برای تست های بیشتر به پزشک فوق تخصص اکو کاردیوگرافی ارجاع داده شود.

نتایج

اکوکاردیوگرافی ممکن است اطلاعات زیر را نشان دهد:

 • تغییر در اندازه قلب شما. دریچه های ضعیف یا آسیب دیده قلب، فشار خون بالا یا بیماری های دیگر می توانند باعث بزرگ شدن محفظه های قلب یا ضخیم شدن غیر طبیعی دیواره های قلب شما شوند.
 • قدرت پمپاژ. اندازه گیری های بدست آمده از اکوکاردیوگرام شامل درصد خونی که از بطن پر شده با هر ضربان قلب پمپ می شود (کسر تخلیه) و حجم خون پمپ شده توسط قلب در یک دقیقه (برون ده قلبی) می شود. قلبی که خون کافی را برای تأمین نیازهای بدن پمپاژ نمی کند می تواند منجر به علائم نارسایی قلبی شود.
 • آسیب به عضله قلب. اکوکاردیوگرام به پزشک کمک می کند تا تعیین کند که آیا تمام قسمت های دیواره قلب به طورعادی در فعالیت پمپاژ قلب مشارکت دارند یا خیر. مناطقی از دیواره قلب که ضعیف حرکت می کنند ممکن است در اثر حمله قلبی آسیب دیده باشند یا اکسیژن خیلی کمی دریافت کنند.
 • مشکلات دریچه قلب.اکوکاردیوگرافی می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا دریچه های قلب به اندازه کاملا وسیع برای جریان یافتن خون کافی باز یا به طور کامل بسته می شوند تا از نشت خون جلوگیری کنند.
 • نقایص قلب. اکوکاردیوگرافی می تواند مشکلات مربوط به محفظه های قلب، اتصال های غیرطبیعی بین قلب و رگ های خونی اصلی و نقص های پیچیده قلب که در بدو تولد وجود دارند را نشان دهد.
 

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

 • صبح: ۹ تا ۱۲
 • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹