مراقبت و سلامت

توصیه های جدید برای کنترل فشار خون بالا

انجمن قلب آمریکا در بیانیه علمی جدید خود توصیه کرده است که اگر ایجاد تغییر در سبک زندگی افراد در یک بازه شش ماهه موجب کاهش فشار خون بالا در افراد نشود، پزشکان باید برای کنترل فشار خون بالا تجویز دارو را در نظر بگیرند.

فشار خون بالا یا پرفشاری خون خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. عوامل خطر پرفشاری خون شامل چاقی، نوشیدن زیاد الکل، سیگار کشیدن و سابقه خانوادگی است.

فشار خون را می توان در ۵ گروه طبقه بندی کرد:

جدول فشار خون
گروه سیستولیک

(میلیمتر جیوه)

دیاستولیک(میلیمتر جیوه) خطرات / نتایج 
طبیعی ۱۲۰ یا کمتر ۸۰ یا کمتر مناسب
افزایش یافته ۱۲۰ تا ۱۲۹ ۸۰ در صورت عدم کنترل، فرد را در گروه افراد پرخطر از نظر ابتلا به فشارخون قرار می دهد.
درجه یک ۱۳۰ تا ۱۳۹ ۸۰ تا ۸۹ قابل کنترل با تغییر سبک زندگی و دارو، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی
درجه دو ۱۴۰ و بالاتر ۹۰ و بالاتر نیاز به اقدام فوری و مصرف داروی بیشتر
بحرانی بیشتر از ۱۸۰ بیشتر از ۱۲۰ به صورت ناگهانی بالا می رود و بیشتر از ۵ دقیقه طول می کشد، نیاز به اقدام پزشکی فوری

این توصیه برای افرادی است که فشار خون درجه یک درمان نشده (130-139/80-89 میلی متر جیوه) دارند و طی 10 سال ریسک ابتلا به سکته قلبی یا مغزی در آنها کمتر از 10 است.

در واقع این بیانیه، دستورالعمل های سال 2017 این انجمن را تکمیل می کند. در این توصیه نامه ابتدا از این افراد خواسته شده است شیوه زندگی سالم خود را تغییر دهند و سپس فشار خون خود را مجدداً طی شش ماه بررسی کنند.

در دستورالعمل های سال 2017 این انجمن هیچ توصیه درمانی ای برای بیمارانی که در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کوتاه مدت با ریسک پایین قرار دارند گفته نشده بود. در این بیانیه هنگامی که فشار خون به زیر 130 میلی متر جیوه نرسد، پس از شش ماه تغییر سبک زندگی توصیه می شود.

دکتر جونز، استاد و سرپرست دانشکده پزشکی دانشگاه می سی سی پی و رئیس قبلی انجمن قلب آمریکا می گویداین بیانیه جدید این خلاء را پر می کند.

بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا درجه یک بزرگسالان زیر 40 سال هستند.

روش های نوین کنترل فشار خون درجه یک

افرادی که فشار خونشان کمتر از 130/80 میلی متر جیوه است نشانگرهای قلبی عروقی کمتری مانند افزایش کلسیم عروق کرونر، بزرگ شدن قلب یا تجمع رسوبات چربی در شریان های گردن(تصلب شرایین) در آنها دیده می شود. درمان فشار خون بالا با کاهش خطرات حمله قلبی و سکته مغزی همراه است.

تغییر سبک زندگی به یک سبک سالم برای کاهش فشار خون بالا شامل موارد زیر است:

  • کاهش وزن و کنترل آن
  • ورزش منظم
  • محدود کردن مصرف نمک
  • افزایش مصرف پتاسیم
  • ترک دخانیات
  • محدود کردن مصرف الکل

همچنین رعایت رژیم غذایی DASH برای توقف فشار خون بالا نیز توصیه می شود. رژیم غذایی DASH برنامه غذایی ای است که شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات، لبنیات کم چرب، قاقد چربی اشباع و در کل کم چربی است.

کنترل پرفشاری خون به طور منظم از پیشرفت آن و همچنین ابتلا به بیماری های فلبی عروقی کمک می کند. اگر با این برنامه بیماران به فشارخون سیستولیک روزانه کمتر از 130 میلی متر جیوه نرسند، نیاز به اقدامات بعدی عملی با مشورت پزشک است. این اقدامات شامل تجویز دارو برای کنترل فشار خون افراد می شود.

در این بیانیه بزرگسالان جوانی که از دوران کودکی شروع به مصرف داروهای کنترل فشار خون بالا کرده اند، نیاز به تغییر دارو درمانی، سبک زندگی، نشانه های اولیه شروع درمان (برای جلوگیری از آسیب اندام ها به دلیل فشار خون بلند مدت) را باید در نظر بگیرند.

اگر فشار خون بالا از نوع درجه یک دارید پزشک ممکن است تغییرات در سبک زندگی را پیشنهاد کند و بعد از 3-6 ماه دوباره شما را مورد ارزیابی قرار دهد.

منابع:

www.webmd.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا