بیماری ها

هزینه اکو قلب | هزینه اکوکاردیوگرافی شامل چه مواردی است؟

هزینه اکو قلب می‌تواند موضوعی باشد که ذهن شخصی که به بیماری قلبی مبتلا شده است را مشغول کند. در ادامه می توانید هزینه اکوی قلب نزد بهترین متخصصین و فوق تخصص اکوی قلب تهران را در این مقاله بیابید.

گاهاً شخص بیمار به دلیل این هزینه‌ها به موقع به پزشک مراجعه نکرده و موجب حادتر شدن بیماری می‌گردد. در این مقاله می‌خواهیم شما را با هزینه‌های مرتبط با بیماری های قلبی عروقی آشنا کنیم. هزینه اکوی قلب، بخشی از روند درمان بیماری قلبی است.

اکوکاردیوگرافی یک روش تصویر برداری از قلب است. در این روش به کمک امواج فراصوتی که توسط مبدل متصل به دستگاه تولید می‌شود، می‌توان از قلب و دریچه‌های قلب تصویر برداری کرد. در نوع پیشرفته آن می توان حتی از باریک‌ترین رگ‌های قلبی هم تصویر برداری را انجام داد. این تصاویر به پزشکان برای تشخیص بیماری‌های قلبی و عروقی کمک شایانی می‌کند.

در این روش تصاویر به‌دست‌آمده، تصاویری با جزئیات بیشتری هستند. از طرفی این تصاویر به‌صورت تصاویری زنده و سه بعدی هستند که هرگونه ناراحتی قلبی را می‌توانند نشان دهند.

هزینه اکو قلب با توجه به روش اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی به چندین روش انجام می‌شود. پزشک ابتدا علائم بیماری را بررسی می‌کند. سپس با توجه به آن روشی را برای تشخیص بیماری پیشنهاد می‌دهد.

گاهی چند روش (انواع اکو) برای تشخیص بیماری توصیه می‌شود که به‌مراتب هزینه بیشتری را برای بیمار به همراه دارد.هزینه اکوی قلب بسته به روش آن متفاوت است:

  • نوار قلب که روشی کاملاً معمول برای تشخیص یک نوع ناراحتی قلبی است. معمولاً اولین گزینه پیشنهادی متخصص قلب برای بررسی بیماری های قلبی عروقی است. البته این تست کم‌هزینه‌ترین تست قلبی است. زیرا به تجهیزات ساده‌تری نیاز داشته که اصولاً در اکثر مطب‌ها هم دسترسی به آن آسان است.
  • اکوی قلب از راه مری یا همان اکومری از تجهیزات بیشتر و حساسیت بالاتری برخوردار است. به طبع این آزمون قلبی با توجه به این موارد هزینه بیشتری را هم به همراه دارد.
  • هزینه اکوی قلب معمولی، هزینه‌ای معمول در رنج هزینه‌های مربوط به اکو دارد.
  • هزینه اکو استرس در دو نوبت انجام می‌شود و نیاز به یک تردمیل دارد. فرد به‌وسیله این تردمیل (دو ثابت) فعالیت ورزشی انجام می‌دهد. بنابراین هزینه این تست از هزینه اکوکاردیوگرافی قفسه سینه بیشتر است.

اکوکاردیوگرافی قفسه سینه

اکوی قلب / اکوکاردیوگرام
اکوی قلب / اکوکاردیوگرام

این روش معمول‌ترین روش اکوکاردیوگرافی است. با حرکت مبدل روی قفسه سینه و استفاده از یک ژل مخصوص اکوکاردیوگرافی انجام می‌شود. مبدل امواج صوتی را بعد از تولید به بافت‌ها می‌فرستد. امواج از لایه‌ها عبور می‌کند. در عبور از هر لایه بخشی از انرژی امواج گرفته می‌شود. امواج کم انرژی تر بازتاب می‌یابند و امواج پرانرژی‌تر به لایه بعدی می‌روند.درنهایت این امواج با زمان و سرعت متفاوت بازتاب یافته و به مبدل می‌رسند.

مبدل امواج دریافت شده را به دستگاه منتقل می‌کند. نتایج تحلیل این امواج، تصاویری از قلب و دریچه‌های آن است. درواقع در این روش با ارسال و دریافت امواج صوتی، از قلب تصویربرداری می‌شود. این تصاویر توسط متخصص بررسی می‌شود و فعالیت‌های قلب بررسی می‌شود.

اکوکاردیوگرافی سه بعدی

معمولاً اکوکاردیوگرافی تصاویر مسطح و دو بعدی را ارائه می‌کند. اما می‌توان با استفاده از تجهیزات خاص این تصاویر را سه بعدی کرد. برای برنامه‌ریزی و طرح‌ریزی قبل از عمل جراحی بسیار مفید است. استفاده مناسب از تجهیزات در این روش اهمیت زیادی دارد.

اکوکاردیوگرافی استرس

در این روش دو بار تصویربرداری انجام می‌شود. یک‌بار در حالت استراحت و عادی بدن و یک‌بار بعد از فعالیت ورزشی. سپس نتایج این دو آزمون را باهم مقایسه می‌کنند.

در این روش از تردمیل کمک گرفته می‌شود. فرد به‌وسیله تردمیل ورزش می‌کند و بعدازآن اکوکاردیوگرافی گرفته می‌شود.

در حالت ورزش، قلب به فعالیت بیشتری برای پمپاژ خون نیاز دارد. بنابراین اگر مشکلی داشته باشد که در مواقع هیجانی خود را بروز می‌دهد. در این حالت نیز درصورتی‌ که هرگونه مشکلی وجود داشته باشد، بروز خواهد نمود. نتایج حاصل از این دو مرحله توسط متخصص بررسی شده و ناراحتی قلبی تشخیص داده می‌شود.

اکوکاردیوگرافی از راه مری | اکو مری

آمادگی قبل و بعد از اکو مری
اکو مری

در این روش مبدل ویژه‌ای که دارای ابعاد کوچک‌تری نسبت به مبدل‌های دیگر است از راه مری وارد بدن می‌شود. مبدل را برای تصویربرداری نزدیک قلب می‌برند و شروع به تصویر برداری می‌کنند. این روش تصاویر واضح‌تر و با جزئیات بیشتری ارائه می‌دهد.

حساسیت این روش نسبتاً بالاست. به دلیل اینکه مبدل را وارد بدن می‌کنند. باید حتماً از داروهای مخصوص آرام بخش استفاده شود. همچنین قبل از انجام تست حلق را با اسپری بی‌حس می‌کنند. زیرا به هنگام ورود پروب به درون مری با بافت اطراف برخورد کرده و دردی را ایجاد می‌کند.

استفاده از داروهای بی‌حسی و آرام‌بخش به حفظ آرامش بیمار کمک خواهد کرد. هرچند بعد از انجام تست بیمار در ناحیه حلق احساس سوزش خواهد کرد.

اکوکاردیوگرافی جنین

تست اکوکاردیوگرام جنین و بیماری قلبی مادرزادی

اکوی قلب جنین یکی از مواردی است که برای سنجش ساختار قلب جنین مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از اکوکاردیوگرافی جنین می‌توان از تشکیل صحیح قلب جنین اطمینان حاصل کرد. ممکن است جنین دو قلو باشد که باید دو بار اکو گرفته شود.

مزیت این روش این است که برای جنین و مادر کاملاً بی‌ضرر است. در این روش هرگونه نارسایی را می‌توان سریع‌تر تشخیص داد. مانند هر موضوع دیگری اکوکاردیوگرافی نیز شامل هزینه می‌شود. باید توجه داشت که هزینه اکوکاردیوگرافی با توجه به منافعی که در تشخیص صحیح بیماری دارد، نمی‌تواند خیلی بالا باشد.

هزینه اکوی قلب در کشورهای مختلف

هزینه اکوکاردیوگرافی با توجه به روش آن متفاوت است. معمولاً برای همه موارد درمانی، نرخ مصوبی اعلام می‌شود. اکوکاردیوگرافی نیز به همین شکل است. اما با توجه به متفاوت بودن تجهیزات و شرایط متفاوت بیمه‌های درمانی، این هزینه از تنوع برخوردار است.

هزینه اکو در کشورهای مختلف متفاوت است. برای مثال در امریکا  نرخ‌هایی در سایت‌های معتبر اعلام شده است. با توجه به آن ها هزینه اکوکاردیوگرافی معمولی بین هزار تا دو هزار دلار است. هزینه اکوکاردیوگرافی از راه مری از این مقدار بیشتر است. از دو هزار دلار شروع می‌شود. البته شهروندانی که از بیمه درمانی استفاده می‌کنند نیازی به پرداخت کل این مبالغ ندارند.

در خارج از امریکا هزینه‌ها کاملاً متفاوت است. در بیمارستان دهلی نو در هند هزینه اکوی قلب کمتر از صد دلار است.

چه مواردی موجب افزایش هزینه اکو قلب می‌شود؟

هزینه اکو قلب شامل همه مراحل انجام کار است. در شروع کار، تکنسین از یک ژل روی قفسه سینه استفاده می‌کند و مبدل را روی بدن حرکت می‌دهد. تصاویر در مانیتور نمایش داده می‌شوند. متخصص تصاویر را تفسیر می‌کند و نتیجه را ارائه می‌کند.تجهیزاتی که به کار گرفته می‌شود همگی شامل هزینه است.

دقت یک اکوکاردیوگرافی به تجهیزات مورد استفاده و مهارت تکنسین مربوط می‌شود.

در روش‌هایی که تجهیزات بیشتری استفاده می‌شود. مانند روش اکوکاردیوگرافی از راه مری یا اکو استرس هزینه‌های مربوط به تجهیزات بیشتر می‌شود. به دلیل بالا رفتن فعالیت‌هایی که از طرف تکنسین انجام می‌شود. همچنین طولانی‌تر شدن مدت زمان اکوکاردیوگرافی این هزینه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

در اکوکاردیوگرافی جنین باید توجه داشت که جنین دو قلو و چند قلو هزینه اکوکاردیوگرافی بیشتر را به دنبال دارد. برخی از کلینیک‌ها با توجه به شرایطی که دارند هزینه‌هایی مربوط به مراقبت‌های قبل و بعد از اکوکاردیوگرافی را نیز دریافت می‌کنند. از طرفی برخی مراکز درمانی با توجه به وابستگی‌هایی که به سازمان‌های مختلف دارند می‌توانند تخفیف‌هایی را ارائه کنند.

هزینه اکو قلب و بیمه‌های درمانی در کشور های مختلف

برای بیمارانی که تحت پوشش بیمه‌های درمانی هستند. معمولاً از ده درصد تا پنجاه درصد توسط بیمه پرداخت می‌شود.

هزینه اکو قلب هنگامی که برای تشخیص و یا نظارت بر یک مشکل قلبی باشد، تحت پوشش بیمه است. اما به عنوان یک آزمون غربالگری بیمه‌ها برای آن هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. مانند ورزشکارانی که بدون داشتن علائم بیماری قلبی، اقدام به انجام اکوکاردیوگرافی می‌کنند. بیمه هزینه اکوکاردیوگرافی این افراد را تقبل نمی‌کند.

برای بیمارانی که تحت پوشش بیمه‌های درمانی نیستند، حدود هزار تا سه هزار دلار را باید برای هزینه اکو قلب پرداخت کنند. این هزینه شامل دویست تا سیصد دلار برای تفسیر نتیجه اکوکاردیوگرافی توسط متخصص است.

اکو کاردیوگرافی نیازی به مراقبتهای بعد و قبل ندارد. بنابراین هزینه این موارد را در برنمی‌گیرد. مگر در مواردی که از سوی پزشک تشخیص داده شود که بیمار باید بستری شود.

مرور هزینه‌های مراجعه به دکتر قلب

در این قسمت می‌خواهیم نگاهی  به هزینه‌های مراجعه یک بیمار به پزشک قلب داشته باشیم.

اگر یک شخص به یک متخصص قلب مراجعه کند. با توجه به تعرفه خدمات درمانی که در ابتدای سال ۱۳۹۷ اعلام شده است. باید مبلغ حدود ۳۸ هزار تومان در بخش خصوصی و مبلغ حدود ۱۵ هزار تومان در بخش دولتی پرداخت کند. پزشک متخصص با توجه به شرایط بیمار ممکن است برای تشخیص بیماری انجام اکوکاردیوگرافی یا نوار قلب را توصیه کند.

هزینه اکو قلب با توجه به تعرفه‌ای که اعلام شد حدود ۹۸ هزار تومان است.

هزینه نوار قلب نیز حدود ۹ هزار تومان ذکر شد.

تا به این مرحله بدون توجه به موارد رفت و آمد بیمار، هزینه ها اعمال شده است. ممکن است رفت و آمد با اورژانس انجام شده باشد یا خود او به پزشک مراجعه کرده باشد. حدود ۱۴۵ هزار تومان شده است.

اگر یک بیمار قلبی به انجام اکوکاردیوگرافی از راه مری یا انجام اکوکاردیوگرافی استرس نیاز داشته باشد. باید هزینه اکوکاردیوگرافی به این دو روش را به جای هزینه اکو قلب در نظر گرفت. با توجه به اطلاعات موجود هزینه این دو نوع اکوکاردیوگرافی بیشتر از نوع عادی است.

می‌توان در نظر گرفت که با تمامی هزینه‌هایی که یک بیمار برای انجام تشخیصات اولیه و مراجعه اولیه به پزشک قلب انجام می‌دهد تا از وجود یک عارضه قلبی اطمینان حاصل کند. برای شروع روند درمان نیاز به هزینه‌ای، حدود ۳۰۰ هزار تومان را خواهد داشت.

اگر یک مادر به اکوکاردیوگرافی جینن نیاز پیدا کند، یا یک ورزشکار برای انجام تست‌های ورزشی به پزشک قلب مراجعه کند هزینه‌های متفاوتی را خواهد داشت. اما به طور معمول هزینه اکوکاردیوگرافی شامل هزینه بستری شدن در بیمارستان نمی‌شود. زیرا اکوکاردیوگرافی یک روش تشخیصی است که نیازی به بستری ندارد.

بعد از تشخیص بیماری داروهای تجویز شده هم متقبل هزینه‌هایی می‌شود. اینکه چند دوره باید از این داروها استفاده شود و مجدداً برای چک آپ نیازی به تکرار آزمایشات قبلی باشد. هر مرحله هم هزینه‌هایی را در بر خواهند داشت.

جمع بندی

برای دریافت هر خدماتی باید هزینه‌ای پرداخت شود. هزینه اکو قلب با توجه به وضعیت مالی یک بیمار می‌تواند زیاد یا کم تفسیر شود.

شرایط متنوع بیمه‌های درمانی و بسته به اینکه بیمار از کدام بیمه استفاده کند این هزینه را متفاوت می‌کند.

هزینه اکو قلب با توجه به اینکه در کدام مرکز ارائه خدمات پزشکی و بیمارستان انجام شود، متفاوت خواهد بود. اما در مجموع هزینه اکوکاردیوگرافی با توجه به ارائه نتایج سودمند آن می‌تواند مفید در نظر گرفت. این نتایج در تشخیص بیماری و تشخیص عملکرد قلب بسیار سودمند است.

باید این را در نظر داشت که هر چه یک ناراحتی یا عارضه قلبی زودتر تشخیص داده شود، روند درمان هم شاید کوتاه‌تر شود. این روند کوتاه درمانی هم در مجموع هزینه‌ها بی‌تأثیر نخواهد بود. حال‌ آنکه بدون انجام اکو با تشخیص نادرست یک بیماری، روند تشخیص و درمان طولانی‌تر می‌شود.این موضوع می‌تواند جان بیمار را هم به خطر بی اندازد و هم باعث افزایش هزینه‌های تشخیص و درمان بیماری برای فرد گردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا