تشخیص بیماری قلبی

نکاتی که باید درباره انواع اکوکاردیوگرافی | اکوی قلب بدانید

اکوکاردیوگرافی با استفاده از امواج صوتی تصاویری از قلب تولید می کند و پزشک قادر می شود ضربان قلب شما و پمپاژ خون را مشاهده کند. پزشک از تصاویر اکوکاردیوگرافی برای شناسایی بیماری های قلبی استفاده می کند.

چرا اکوکاردیوگرافی انجام می شود؟

انواع مختلفی از اکو کاردیوگرافی وجود دارند که بر حسب نیاز، پزشک یک یا چند نوع از آنها را انجام می دهد.

انواع اکوکاردیوگرام

نوع اکوکاردیوگرام شما به اطلاعات مورد نیاز پزشک، بستگی دارد.

اکوکاردیوگرافی قفسه سینه (ترانس توراسیک)

در این روش اکو کاردیوگرافی پزشک ژل روی پروب دستگاه (مبدل) می زند و پروب را محکم بر روی پوست قفسه سینه فشار می دهد تا انعکاس امواج صوتی قلب توسط پروب ضبط گردد.کامپیوتر انعکاس امواج را به تصاویر متحرک در مانیتور تبدیل می کند.

اگر ریه ها یا دنده ها دید را مسدود کنند، ممکن است به مقدار کمی از عامل تقویت کننده تزریق شده از طریق داخل وریدی نیاز باشد. این عامل به طور کلی بی خطر است و به خوبی تحمل می شود و باعث می شود ساختارهای قلب به وضوح در مانیتور نمایان شود.

اکوکاردیوگرافی از طریق مری ( اکو مری یا ترانس ازوفاژیال)

از آنجا که مری به ساختار های قلبی نزدیک تر است، چنانچه پزشک تصاویر دقیق تری بخواهد یا گرفتن یک تصویر واضح از قلب با اکوکاردیوگرافی استاندارد (از طریق قفسه سینه) دشوار باشد، ممکن است اکوکاردیوگرافی از طریق مری(ترانس ازوفاژیال) توصیه شود.

آمادگی قبل و بعد از اکو مری
 اکو مری

در این روش:

  • گلوی بیمار بی حس می شود و برای کمک به آرامش فرد از داروهای آرام بخش استفاده می شود.
  • یک لوله انعطاف پذیر حاوی پروب به پایین گلو و مری (درون لوله ای که دهان را به معده وصل می کند) هدایت می شود. پروب انعکاس امواج صدا را از قلب شما ضبط می کند. سپس کامپیوتر انعکاس امواج را به تصاویر متحرک قلب تبدیل می کند، روی مانیتور قابل مشاهده می شود.

اکوکاردیوگرافی داپلر (اکو داپلر)

اکوکاردیوگرام داپلر
اکوکاردیوگرام داپلر

اکو داپلر سرعت و جهت گردش خون در قلب را اندازه گیری می کند. از تکنیک های داپلر معمولاَ در اکوکاردیوگرافی های از طریق قفسه سینه(ترانس توراسیک) و اکو مری(ترانس ازوفاژیال) استفاده می شود. از روشهای داپلر برای بررسی مشکلات جریان خون و فشار خون در عروق قلب نیز می توان استفاده کرد. جریان خون نشان داده شده در مانیتور به گونه ای رنگ آمیزی می شود که به پزشک کمک کند هر نوع مشکلی را تشخیص دهد.

اکوکاردیوگرافی استرس ( اکو استرس)

برخی از مشکلات قلبی به ویژه مشکلاتی که در شریان هایی که خون عضله قلب را تأمین می کنند (عروق کرونر) فقط در حین انجام فعالیت بدنی رخ می دهند. برای بررسی مشکلات عروق کرونر، اکو استرس توصیه می شود.

در اکوی استرس:

  • تصاویر اولتراسوند از قلب قبل و بلافاصله پس از قدم زدن بر روی تردمیل یا سوار شدن بر روی دوچرخه ثابت، گرفته می شود.
  • اگر بیمار قادر به ورزش نباشد، با تزریق یک دارو(دوبوتامین)، قلب به همان سختی پمپاژ می کندکه انگار فرد در حال ورزش است و شرایط عروق کرونری فرد بررسی می شود (استرس اکو با تزریق دوبوتامین)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا