مراقبت و سلامت

توصیه هایی برای مصرف داروهای قلبی

میلیون ها نفر در جهان از داروهای قلبی استفاده می کنند. برخی از افراد برای تقویت عملکرد قلب، کاهش چربی خون، جلوگیری از لخته شدن خون یا تثبیت ریتم قلب به چندین داروی مختلف نیاز دارند. این داروها می توانند زندگی بخش و قدرتمند باشند. چرا که حتی یک افت کوچک در فشار خون شما می تواند خطر حمله قلبی را کاهش دهد.

مصرف داروهای قلبی به روش اشتباه یا قطع آنها بدون مشورت اولیه با پزشک ممکن است خطرناک یا حتی کشنده باشد. در اینجا چند روش ساده برای مدیریت مصرف داروهای قلبی که انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه کرده برای شما آورده شده است:

فهرستی از تمام داروهای قلبی خود را تهیه و نگهداری کنید

فهرستی از داروهای مصرفی خود را تهیه کنید. این کار به شما کمک می کند تا همیشه از دور و زمان مصرفی آنها مطلع باشید و بتوانید این اطلاعات مهم را با پرستار و پزشک خود یا هر پزشک دیگر به اشتراک بگذارید. به اشتراک گذاشتن این اطلاعات به شما اطمینان می دهد که مراقبت های شما به طور ایمن و صحیح مدیریت می شود.

برخی افراد فهرست داروهای قلبی خود را در یک فایل در کامپیوتر نگه می دارند تا بتوانند به راحتی آن را به روز کنند. می توانید آن را در تلفن هوشمند خود نگه دارید. نام دارو ها، دوز و زمان مصرف و هدف آنها را ثبت کنید. به عنوان مثال، چه دارویی را برای ریتم قلب یا فشار خون مصرف می کنید. یک کپی از این فهرست را در کیف پول خود نگه دارید. به این ترتیب شما همیشه آن را در موارد اضطراری همراه خود خواهید داشت.

مصرف داروها را به برنامه های معمول روزانه خود متصل کنید

به این فکر کنید که چه چیزی را راحت تر به خاطر می سپارید. برای مثال می توانید مصرف داروهای خود را هر شب قبل از مسواک زدن یا هنگام صبحانه موکول کنید. همه دستورالعمل های دارویی را دنبال کنید. استاتین ها داروهایی هستند که کلسترول را کاهش می دهند. برخی از استاتین ها اغلب برای اثر بخشی بیشتر بهتر است قبل از خواب مصرف شوند چرا که بدن در این زمان تمایل بیشتری برای ذخیره کلسترول دارد.

بسیاری از مردم از جعبه های یادآور قرص استفاده می کنند که روزهای هفته را بر ساعت های روز تقسیم می کند. در صورت مصرف زیاد دارو، این روش بسیار مفید است. برخی از داروهای قلبی اگر به طور تصادفی دو برابر مصرف شده یا فراموش شوند، می توانند خطرناک باشند. یک جعبه یادآور قرص می تواند پیگیری مصرف داروها را بسیار ساده تر کند.

یادآور قرص
استفاده از جعبه یادآور دارو به شما در مدیریت مصرف داروهای قلبی کمک می کند

همواره مشورت با پزشک را در اولویت قرار دهید

قبل از مصرف هرگونه داروی جدید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. این ممکن است یک داروی تجویزی یا بدون نسخه، مکمل غذایی یا داروهای گیاهی باشد. تداخلات دارویی می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

برای مثال اگر وارفارین (رقیق کننده خون) مصرف می کنید، مصرف دارو یا محصول دیگری که خون شما را رقیق کند می توانید شما را در معرض خطر سکته مغزی یا خونریزی داخلی قرار دهد.

داروهای بدون نسخه نیز می توانند به ویژه خطرناک باشند مثل:

  • ضد احتقان های حاوی افدرین: می توانند فشار خون شما را افزایش داده و باعث مشکلات ریتم قلب شوند.
  • داروهای میگرنی می توانند فشار خون را افزایش دهند و می توانند در افراد مبتلا به بیماری قلبی پیشرفته حمله قلبی ایجاد کنند.
  • داروهای کاهش وزن ممکن است حاوی افدرین باشند. این دارو می تواند موجب افزایش فشار خون و ضربان قلب و باعث مشکلات ریتم قلب شود.

مصرف داروهای قلبی را سرخود قطع نکنید

هرگز بدون مشورت با پزشک یا پرستار خود مصرف داروهای قلبی را متوقف نكنيد. اگر تهیه داروها به خاطر قیمتشان برای شما مشکل است، از پزشک یا داروساز خود بپرسید که آیا جایگزین کم هزینه تری برای آنها وجود دارد یا خیر.

اگر به طور ناگهانی مصرف داروهای مسدود کننده بتا را متوقف کنید، ضربان قلب و فشار خون شما در کوتاه مدت می تواند به طور ناگهانی افزایش یابد. در صورت قطع مصرف دارویی که ریتم قلب شما را ثابت نگه می دارد یا از لخته شدن خون جلوگیری می کند، ممکن است دچار حمله قلبی شوید.

هرگز شارژ نسخه دارویی خود را به تأخیر نیندازید.

آزمایشات روتین پزشکی مثل آزمایش خون، اکوی قلب، نوار قلب و … را که پزشک توصیه می کند، به موقع انجام دهید.
بررسی منظم فشار خون می تواند به شما اطلاع دهد که آیا داروی شما نیاز به تغییر دارد یا خیر.

مراقب عوارض جانبی داروهای قلبی باشید

اگر فکر می کنید با مصرف داروهای خود دچار عوارض جانبی شده اید، فوراً با پزشک متخصص قلب خود تماس بگیرید. او ممکن است بتواند داروی دیگری جایگزین داروهای فعلی تان کند. در صورت داشتن علائم آلرژیک شدید با اورژانس تماس بگیرید. این علائم عبارتند از:

  • مشکلات تنفسی
  • بثورات جدید
  • تورم زیاد
  • خارش زیاد

سعی کنید به طور مداوم فشار خون و ضربان قلب خود را به طور منظم اندازه گیری کنید. بسیاری از داروهای قلبی می توانند بر این علائم حیاتی تأثیر بگذارند. اگر با مصرف داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده دچار نوسان فشار خون یا تپش قلب بیش از حد بالا یا پایین شده اید، ممکن است لازم باشد با پزشک خود تماس بگیرید. داروهایی نظیر دیورتیک که ادرار آور هستند به بدن شما کمک می کنند تا مایعات بیشتری را دفع کنید. اگر از این نوع داروها استفاده می کنید، مراقب کاهش وزن خود باشید.

اگر دچار بیماری های قلبی عروقی هستیید، نگران نباشید که خطرات و عوارض احتمالی این داروها شما را از مصرف آنها باز دارد.

 

منبع:

www.urmc.rochester.edu

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا