بیماری ها

تشخیص نارسایی دریچه میترال با اکوکاردیوگرافی

دریچه میترال بین دهلیز چپ و بطن چپ قرار گرفته است، که به طور طبیعی در هنگام دیاستول باز و هنگام سیستول بسته می شود. نارسایی دریچه میترال یا برگشت مجدد دریچه میترال به معنی برگشت خون از دریچه میترال است. این دریچه در حالت عادی جریان خون را یک طرفه می کند و مانع از برگشت مجدد خون به بخش قبلی می گردد. در نارسایی دریچه میترال این دریچه به خوبی بسته نمی شود و خون مجددا به دهلیز چپ بر می گردد. این بیماری باعث فشار در سیاهرگ های ششی شده و افزایش کار قلب می شود که در نهایت منجر به نارسایی قلبی، تپش قلب و تنگی نفس می شود.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات لازم در مورد علائم و دلایل این بیماری به مقاله برگشت مجدد دریچه میترال همین سایت مراجعه کنید. برای آگاهی از تشخیص و درمان این بیماری در این مقاله با ما همراه باشید.

تشخیص نارسایی دریچه میترال

تشخیص نارسایی دریچه میترال

پزشک در مورد تاریخچه پزشکی و سابقه خانوادگی شما در مورد بیماری های قلبی سؤال خواهد کرد. پزشک معاینه جسمی نیز انجام می دهد که شامل گوش دادن به قلب شما با یک استتوسکوپ است. نارسایی دریچه میترال معمولاً صدای نشت خون را از طریق دریچه میترال (سوفل قلب) ایجاد می کند. سپس پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که آزمایشات برای تشخیص نیاز است. برای آزمایش، ممکن است به متخصص قلب مراجعه کنید.

آزمایشات متداول برای تشخیص تغییر مجدد دریچه میترال شامل موارد زیر است:

اکوکاردیوگرام

این آزمایش معمولاً برای تشخیص نارسایی دریچه میترال استفاده می شود. در این آزمایش، امواج صوتی از یک وسیله wandlike (مبدل) که روی قفسه سینه شما قرار دارد، به قلب شما هدایت می شود، تصاویر ویدیویی از قلب شما را نشان می دهد. این آزمایش ساختار قلب، دریچه میترال و جریان خون از قلب شما را ارزیابی می کند. اکوکاردیوگرافی به پزشک کمک می کند تا از بیماری های دریچه میترال و عملکرد آن اطلاع یابد. پزشکان همچنین ممکن است از اکوکاردیوگرام ۳ بعدی استفاده کنند.

پزشکان ممکن است نوع دیگری از اکوکاردیوگرام را انجام دهند که به آن اکوکاردیوگرام ترانس ازوفاژیال است. در این آزمایش یک مبدل کوچک متصل به انتهای یک لوله در مری شما قرار داده شده است که این امکان را می دهد تا از نزدیک یک اکوکاردیوگرام منظم به دریچه میترال نگاه دقیق تری داشته باشد.

الکتروکاردیوگرام (ECG)

سیم ها (الکترودهای متصل به لنت های چسبنده روی پوست) تکانه های الکتریکی را از قلب شما اندازه می گیرند. نوار قلب می تواند حفره های بزرگ شده قلب، بیماری قلبی و ریتم غیر طبیعی قلب شما را تشخیص دهد.

اشعه ایکس قفسه سینه

این به پزشک شما امکان می دهد که آیا دهلیز چپ یا بطن چپ بزرگ شده است – شاخص های احتمالی نارسایی دریچه میترال – و وضعیت ریه های شما.

MRI قلب

MRI قلبی از میدان های مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از قلب شما استفاده می کند. این آزمایش ممکن است برای تعیین شدت وضعیت شما و ارزیابی اندازه و عملکرد حفره پایین سمت چپ قلب شما (بطن چپ) مورد استفاده قرار گیرد.

CT قلبی

ممکن است یک آنژیوگرام CT از قفسه سینه، شکم و لگن انجام شود تا مشخص شود که آیا شما نیاز به ترمیم دریچه میترال دارید یا خیر.

تست ورزش یا تست استرس

تست های ورزشی مختلف به اندازه گیری میزان تحمل فعالیت شما کمک می کند و واکنش قلب شما را در برابر فشارهای بدنی کنترل می کند. اگر قادر به ورزش نیستید، ممکن است از داروهایی برای تقلید از تأثیر ورزش بر روی قلب شما استفاده شود.

کاتتریزاسیون قلبی

این آزمایش اغلب برای تشخیص نارسایی دریچه میترال استفاده نمی شود. این تکنیک تهاجمی شامل چسباندن یک لوله نازک (کاتتر) از طریق رگ خونی در بازو یا کشاله ران به شریان در قلب شما و تزریق رنگ از طریق سوند است تا شریان را بر روی اشعه X قابل مشاهده کند. این تصویری دقیق از شریان های قلب و نحوه عملکرد قلب شما ارائه می دهد. همچنین می تواند فشار داخل محفظه قلب را اندازه گیری کند.

 

درمان نارسایی دریچه میترال

درمان نارسایی دریچه میترال بستگی به وضعیت شما دارد، که چه علائمی را تجربه می کنید یا چقدر وضعیت شما وخیم است. هدف از درمان بهبود عملکرد قلب شما و در عین حال به حداقل رساندن علائم و نشانه های بیماری و جلوگیری از عوارض بعدی است.

یک پزشک آموزش دیده در زمینه بیماری های قلبی (قلب و عروق) مراقبت های شما را ارائه می دهد. اگر نارسایی دریچه میترال دارید، در یک مرکز پزشکی با تیم چندرشته‌ای پزشکان و کارمندان پزشکی که در ارزیابی و درمان بیماری دریچه قلب آموزش دیده و با تجربه هستند، در مرکز پزشکی معالجه کنید. این تیم می تواند برای تعیین مناسب ترین درمان برای شرایط شما با شما همکاری نزدیکی داشته باشد.

عوارض ترمیم و تعویض دریچه های قلب

ممکن است برخی از افراد، به ویژه افراد با نارسایی خفی ، نیازی به درمان نداشته باشند. با این حال، این بیماری ممکن است نیاز به نظارت توسط پزشک داشته باشد. ممکن است نیاز به ارزیابی منظم داشته باشید که فرکانس آن به شدت شرایط شما بستگی دارد. پزشک شما ممکن است تغییر در شیوه زندگی سالم را نیز توصیه کند.

داروها

اگرچه دارو نمی تواند نارسایی دریچه میترال را درمان کند، اما پزشک ممکن است برای درمان علائم دارو تجویز کند.

داروها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروهای ضد تجمع مایعات

این داروها می توانند تجمع مایع در ریه ها یا پاها را تسکین دهند، که می تواند علائم نارسایی دریچه میترال را درمان کند.

رقیق کننده های خون

این داروها می توانند در جلوگیری از لخته شدن خون به شما کمک کنند و در صورت داشتن فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.

داروهای فشار خون بالا

فشار خون بالا باعث تغییر مجدد دریچه میترال می شود، بنابراین اگر فشار خون بالا دارید، پزشک ممکن است برای کاهش آن به شما دارو تجویز کند.

عمل جراحی

دریچه میترال شما ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد. پزشکان ممکن است ترمیم یا تعویض دریچه میترال را حتی اگر شما علائمی را تجربه نکردید، پیشنهاد کنند، زیرا این امر ممکن است از عوارض و بهبود نتایج جلوگیری کند. در صورت نیاز به عمل جراحی برای یک بیماری قلبی دیگر، پزشک ممکن است همزمان دریچه میترال بیمار را ترمیم یا جایگزین کند.

جراحی دریچه میترال معمولاً از طریق برش (برش) در قفسه سینه انجام می شود. در بعضی موارد، پزشکان ممکن است عمل جراحی قلب تهاجمی را انجام دهند که شامل استفاده از برش های کوچکتر از آن است که در جراحی قلب باز استفاده می شود.

پزشکان برخی از مراکز پزشکی ممکن است عمل جراحی قلب به کمک ربات را انجام دهند، نوعی جراحی قلب با تهاجم حداقل. در این نوع جراحی، جراحان قلب را در یک نمایش بزرگ ۳ بعدی با کیفیت بالا بر روی مانیتور تصویری مشاهده می کنند و از بازوهای روباتیک برای تکثیر مانورهای خاص مورد استفاده در جراحی قلب باز استفاده می کنند.

ترمیم دریچه میترال با حداقل تهاجم به کمک ربات

پزشک با شما صحبت خواهد کرد که آیا ترمیم دریچه میترال یا تعویض دریچه میترال برای شرایط شما مناسب ترین است. او همچنین ممکن است شما را ارزیابی کند تا تعیین کند که آیا شما کاندید جراحی قلب تهاجمی قلب یا جراحی قلب باز هستید.

پزشکان اغلب ممکن است ترمیم دریچه میترال را توصیه کنند، زیرا این دریچه و عملکرد قلب را حفظ می کند. اما اگر ترمیم دریچه میترال امکان پذیر نباشد، ممکن است پزشکان نیاز به انجام تعویض دریچه میترال داشته باشند.

گزینه های جراحی شامل موارد زیر است:

ترمیم دریچه میترال

جراحان می توانند دریچه را با اتصال مجدد فلپ های دریچه، تعویض بندهایی که دریچه را پشتیبانی می کنند، یا از بین بردن بافت اضافی دریچه ترمیم کنند، به طوری که فلپ ها بتوانند محکم بسته شوند. جراحان غالباً با قرار دادن حلقه مصنوعی (باند آنولوپلاستی)، حلقه را در اطراف دریچه (آنولوس) محکم یا تقویت می کنند.

در بعضی موارد پزشکان ممکن است از لوله های بلند و نازک (کاتتر) برای ترمیم دریچه میترال استفاده کنند. در یک روش سوند، پزشکان سوند را باگیره ای متصل شده در شریان در کشاله ران قرار می دهند و آن را به دریچه میترال هدایت می کنند. پزشکان برای تغییر شکل دریچه از گیره استفاده می کنند. افرادی که علائم شدیدی در نارسایی دریچه میترال دارند و کاندید عمل جراحی نیستند و خطر جراحی بالایی ندارند ممکن است در این روش در نظر گرفته شوند.

در یک روش دیگر، پزشکان ممکن است دریچه میترال را که قبلاً تعویض شده بود، ترمیم کنند.

تعویض دریچه میترال

تعویض دریچه قلب
تعویض دریچه قلب – بافتی

اگر دریچه میترال شما قابل ترمیم نشده باشد، ممکن است نیاز به تعویض دریچه میترال داشته باشید. در تعویض دریچه میترال، جراح شما دریچه آسیب دیده را برداشته و آن را با دریچه مکانیکی یا دریچه ای ساخته شده از گاو، خوک یا بافت قلب انسان (دریچه بافت بیولوژیکی) جایگزین می کند.

دریچه های بافت بیولوژیکی با گذشت زمان دچار انحطاط می شوند و اغلب در نهایت نیاز به تعویض دارند. افرادی که دریچه های مکانیکی دارند برای جلوگیری از لخته شدن خون باید داروهای رقیق کننده خون مصرف کنند. پزشک شما می تواند در مورد خطرات و فواید هر نوع دریچه قلب با شما صحبت کند و در مورد اینکه کدام دریچه ممکن است برای شما مناسب باشد بحث کند.

پزشکان به مطالعه روش های سوند برای ترمیم یا تعویض دریچه های میترال ادامه می دهند. بعضی از مراکز پزشکی ممکن است در طول عمل سوند به عنوان بخشی از یک کارآزمایی بالینی برای افراد مبتلا به بیماری شدید دریچه میترال که نامزد جراحی نیستند، جایگزینی دریچه میترال را ارائه دهند. از روش سوند نیز می توان برای قرار دادن شیر تعویض در شیر تعویض بافت بیولوژیکی استفاده کرد که دیگر به درستی کار نمی کند.

در مورد اینکه چه نوع پیگیری شما بعد از عمل نیاز دارید با پزشک خود صحبت کنید و در صورت بروز علائم جدید به پزشک اطلاع دهید.

سبک زندگی و داروهای خانگی

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد چندین تغییر سبک زندگی سالم از نظر قلب را در زندگی خود بگنجانید، از جمله:

فشار خون خود را تحت کنترل نگه دارید:

در صورت بروز نارسایی دریچه میترال، کنترل فشار خون بالا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

خوردن رژیم غذایی قلب سالم:

مواد غذایی به طور مستقیم در تنظیم نارسایی دریچه میترال تأثیر نمی گذارد. اما یک رژیم غذایی سالم می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی دیگر که باعث ضعف ماهیچه های قلب می شوند کمک کند. غذاهایی را که چربی های اشباع و ترانس، قند، نمک و غلات تصفیه شده مانند نان سفید دارند، بخورید. انواع سبزیجات و میوه ها، غلات سبوس دار و پروتئین مانند گوشت بدون چربی، ماهی و آجیل میل کنید.

حفظ وزن سالم:

وزن خود را در یک محدوده توصیه شده توسط پزشک نگه دارید.

جلوگیری از اندوکاردیت عفونی:

اگر دریچه قلب را جایگزین کرده اید، پزشک ممکن است از شما مواردی را درباره مصرف آنتی بیوتیک ها قبل از اقدامات دندان پزشکی بخواهد تا از عفونت موسوم به اندوکاردیت عفونی جلوگیری شود. با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شود که آیا توصیه می کند قبل از عمل دندانپزشکی آنتی بیوتیک مصرف کنید.

اجتناب از الکل:

استفاده زیاد از الکل می تواند باعث ایجاد آریتمی شود و علائم شما را بدتر کند. استفاده بیش از حد از الکل همچنین می تواند باعث کاردیومیوپاتی شود، وضعیتی از ضعف عضلات قلب که منجر به نارسایی دریچه میترال می شود. در مورد تأثیر نوشیدن الکل از پزشک خود سؤال کنید.

جلوگیری از دخانیات:

اگر سیگار می کشید، ترک کنید. از پزشک خود در مورد منابع سؤال کنید تا در ترک سیگار کمک کند. پیوستن به یک گروه پشتیبانی ممکن است مفید باشد.

فعالیت بدنی منظم:

چه مدت و چه میزان شما قادر به ورزش هستید؟ این به شدت شرایط شما و شدت ورزش بستگی دارد. قبل از شروع ورزش، از پزشک خود بخواهید راهنمایی کند، به خصوص اگر ورزش رقابتی را در نظر دارید.

مرتباً به پزشک مراجعه کنید:

یک برنامه ارزیابی منظم با متخصص قلب یا ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود تنظیم کنید. در صورت بروز هرگونه تغییر در علائم، به پزشک خود بگویید. اگر زنی هستید که دارای نارسایی دریچه میترال است، مهم است که قبل از بارداری با پزشک خود صحبت کنید. بارداری باعث می شود قلب بیشتر کار کند. اینکه یک قلب با نارسایی دریچه میترال این کار اضافی را چگونه تحمل می کند، بستگی به میزان عود مجدد و عملکرد قلب شما دارد. در تمام دوران بارداری و بعد از زایمان، متخصص قلب و عروق باید بر شما نظارت داشته باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا