بیماری ها

ناهنجاری دریچه سه لتی

ناهنجاری دریچه سه لتی یک نوع بیماری قلبی به شمار می آید. در این نوع ناهنجاری، دریچه بین دو حفره سمت راست قلب (یعنی سرخرگ راست و بطن راست) به درستی کار نمی کند. در نتیجه، قلب باید به شکل سخت تری تلاش کند تا فرآیند پمپاژ خون را به انجام برساند. معمولا، این بیماری همراه با سایر مشکلات مربوط به دریچه های قلب رخ می دهد.

انواع ناهنجاری های دریچه سه لتی

 1. نارسایی دریچه سه لتی: در این نوع ناهنجاری، دریچه سه لتی به درستی بسته نمی شود. در نتیجه، خون به حفره راست بالایی (بطن راست) برگشت می کند.
 2. تنگی دریچه سه لتی: در این نوع ناهنجاری، دریچه سه لتی تنگ یا مسدود شده است. خون هم به سختی می تواند از دهلیز راست به بطن راست حرکت کند.
 3. انسداد دریچه سه لتی: این وضعیت، از زمان تولد وجود دارد و به عنوان یک نقص به شمار می آید. در این نقص، دریچه سه لتی به خوبی شکل نگرفته است. یک لایه از بافت سخت، جریان خون را در بین دو حفره سمت راست قلب مسدود می کند.
 4. ناهنجاری ابشتین: این ناهنجاری، بسیار کمیاب است و از زمان تولد وجود دارد؛ دریچه سه لتی در وضعیت نادرستی قرار دارد و دریچه ها هم از فرم درستی برخوردار نیستند.

علائم ناهنجاری دریچه سه لتی

علائم این بیماری عبارت است از:

 • ضعف یا خستگی (مخصوصا در زمانی که فعالیت افزایش می یابد)
 •  صدای خس خس قلب
 •  تپش قلب سریع
 •  درد در قفسه سینه

در مواردی که ناهنجاری مزمن تر می شود، ممکن است شاهد نشانه ها و علائم زیر باشید:

پیشگیری و درمان 

درمان ناهنجاری دریچه سه لتی
درمان ناهنجاری دریچه سه لتی

روش های متعددی برای جلوگیری از این ناهنجاری وجود دارد. مثل:

 •  سیگار نکشید.
 •  به اندازه کافی ورزش کنید.
 •  در رژیم غذایی خود حتما میوه و سبزیجات مصرف و از مصرف شکر و نمک خودداری کنید.

درمان ناهنجاری دریچه سه لتی با توجه به علائمی که هر بیمار تجربه می کند، متفاوت است. درمان این ناهنجاری هم شامل تجویز دارو یا روش های جراحی مثل ترمیم یا تعویض دریچه می شود.

ناهنجاری دریچه سه لتی در بین بیمارانی با نارسایی مزمن قلبی بسیار شایع است، ولی بیشتر در بین افراد مسن دیده می شود. فشار خون بالا، التهاب پوشش داخلی قلب و نارسایی قلب، از جمله دلایل ایجاد این ناهنجاری است. عوامل متعددی ریسک بروز این بیماری را افزایش می دهد؛ مثل سن، بیماری های خودایمنی، حملات قلبی، تب روماتیسمی و غیره.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا