مراقبت و سلامت

4 دلیل اصلی ارجاع به متخصص قلب

تصور کنید که برای یک معاینه و چکاپ معمول به پزشک عمومی یا خانواده خود مراجعه می کنید. پزشک مجموعه ای از سؤالات را در مورد علائم بالینی از شما می پرسد، چند آزمایش معمول را برای شما تجویز و شاید نتایج آزمایش خون اخیر شما را تفسیر کند. بعد از بررسی وضعیت، شما را به یک متخصص قلب ارجاع می دهد و از شما می خواهد برای بررسی عملکرد قلب خود با متخصص قلب و عروق مشورت کنید.

باید نگران باشید؟

لازم نیست.

معمولاً ویزیت متخصص قلب با یک معاینه فیزیکی شروع می کند، از جمله گوش دادن به صدای قلب، گرفتن فشار خون و قند خون. بسته به سابقه بیماری های شما، ممکن است برخی از آزمایشات تشخیصی مثل آزمایش خون را برای بررسی التهاب در عروق خونی تجویز کند. یابرای بررسی دقیق عملکرد دقیق قلب در ابتدا نوار قلب بگیرند و یا تست ورزش انجام دهید.

بسته به نحوه انجام کار آزمایش های بیشتر به شما ارجاع داده می شود. اما چهار دلیل عمده وجود دارد که پزشکان بیماران را به متخصصان قلب ارجاع می دهند:

بیماری های قبلی

بسیاری از بیمارانی که به متخصص قلب مراجعه می کنند افراد مسنی هستند که سابقه مواردی مانند نارسایی احتقانی قلب، حملات قلبی یا فیبریلاسیون دهلیزی را دارند که به صورت آریتمی شناخته می شوند. مردان معمولاً یک دهه زودتر از زنان در معرض این قبیل بیماری ها قرار می گیرند.

حملات قلبی ممکن است در هر سنی برای افراد رخ دهد اما با افزایش سن برای زنان از 60 سالگی این نرخ بیشتر می شود به خصوص در سن یائسگی زنان از مردان پیشی می گیرند.

عوامل خطر بروز بیماری های قلبی عروقی

بیماری های قلبی عروقی
بیماری های قلبی عروقی

عوامل خطر متعددی وجود دارد که می تواند زمینه ارجاع به پزشک قلب و عروق باشد. برخی از این عوامل ارثی هستند و برخی دیگر نیز به دلیل سبک نادرست زندگی در افراد به وجود می آیند. گاهی برخی از بیماری ها نیز زمینه بروز بیماری های قلبی عروقی را تشدید می کنند. این بیماری ها و عوامل شایع عبارتند از:

 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • چاقی و اضافه وزن
 • استعمال دخانیات
 • عدم تحرک کافی و ورزش کردن
 • چربی خون بالا
 •  مصرف غذاهای نامناسب برای سلامت قلب
 • فشارهای روانی و عصبی

با مراجعه به پزشک متخصص قلب و عروق،تمامی این عوامل مورد ارزیابی قرار گرفته و خطر آنها برای سلامت قلب مورد بررسی قرار می گیرد.

سابقه خانوادگی بیماری های قلبی عروقی

ژن‌ها می‌توانند خطر بیماریهای قلبی عروقی را از والدین به فرزندان منتقل کنند. شاید در ابتدای امر مشکل جسمی نداشته باشید اما اگر والدین یا خواهر و برادر شما سابقه بیماری های قلبی عروقی داشته باشند، پزشک خانواده از شما می خواهد تا سلامت قلب و عروق شما توسط متخصص قلب و عروق مورد ارزیابی قرار بگیرد.

یک متخصص قلب به احتمال زیاد در مورد علائمی همچون تنگی نفس، سرگیجه غیر قابل توضیح به دنبال تمرین یا درد قفسه سینه از شما سوال می کند. حتی ممکن است آزمایش های زیر را برای بررسی بیشتر قلب و عروق شما تجویز کند:

عوارض بارداری

داشتن عوارض مربوط به بارداری مانند دیابت بارداری یا پره اکلامپسی خطر بیماری های قلبی عروقی را در آینده را افزایش می دهد.

به طور کلی زنان دارای طیف وسیعی از علائم هستند که می توانند مشابه علائم مربوط به قلب باشد. زنان اغلب علائم پیچیده تری را نشان می دهند که تشخیص آنها دشوار است.

وقتی صحبت از حفظ سلامت قلب به میان می آید، قوانین طلایی سلامت را باید اعمال کرد:

 • خوردن غذای خوب و سالم
 • فعالیت بدنی حداقل 30 دقیفه در روز
 • هشت ساعت خواب شبانه
 • پرهیز از کشیدن سیگار

مراقبت از سلامتی مانند یک سرمایه گذاری خوب است. اگر در این زمینه سرمایه گذاری نکنید، متأسفانه با علائم بیماری عروق کرونر روبرو خواهید شد که گاه ممکن است جبران ناپذیر باشد. بنابراین در صورتی که پزشک عمومی شما را به یک تخصص قلب و عروق ارجاع داد، نگرانی به خود راه ندهید. مراجعه به موقع به پزشکان متخصص قلب می تواند از عوارض بعدی بیماری های قلبی عروقی و روند درمان کمک به سزایی کند.

 

منابع:

www.beaumont.org

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا