بیماری ها

تفاوت اکوی قلب با اکو استرس

متخصصان قلب و عروق اغلب برای درک بهتر عملکرد قلب شما آزمایش های تشخیصی متفاوتی را برای شما تجویز می کنند. در این میان دو آزمایش قلبی که اغلب با هم اشتباه گرفته می شود اکوکاردیوگرام (یا اکوی قلب) و اکوکاردیوگرام استرس (که معمولاً اکو استرس یا تست استرس نامیده می شود) است.

دانستن اینکه چرا انواع  آزمایش های تشخیص بیماری های قلبی همچون انواع اکوکاردیوگرافی روی شما انجام می شود به همراه آماده سازی مناسب جهت انجام آن ها برای بیماران مهم و ضروری است.

 

 

اکوی قلب چیست؟

اکوکاردیوگرام یا اکوی قلب یک معاینه استاتیک دقیق از چهار دهلیز قلب است. در طول آزمایش، امواج سونوگرافی از یک ماوس دستی، تصاویری از دریچه ها و محفظه های قلب ایجاد می کند که به ما امکان می دهد تا ضربان و پمپاژ قلب را ارزیابی و بررسی کنیم.

در طول آزمایش می توان از داپلر برای ارزیابی جریان خون در قلب استفاده کرد. از تکنیک های داپلر معمولاَ در اکوکاردیوگرافی های از طریق قفسه سینه(ترانس توراسیک) و اکو مری(ترانس ازوفاژیال) استفاده می شود. از روشهای داپلر برای بررسی مشکلات جریان خون و فشار خون در عروق قلب نیز می توان استفاده کرد. جریان خون در اکوی داپلر اغلب به صورت تصاویر رنگی روی مانیتور نمایش داده می شود.

پزشک معمولاً برای موارد زیر برای آزمایش اکوی قلب را به افراد تجویز می کند:

  • درد قفسه سینه
  • احساس تنگی نفس
  • مشخص شدن سوفل جدید قلبی در هنگام معاینه فیزیکی.
  • رد یا تأیید شرایط خاص پزشکی: یک پزشک عمومی ممکن است صرف نظر از اینکه این علائم قلبی است یا نه، از شما بخواهد آزمایش اکوی قلب داشته باشید. چرا که آنها این امکان را می دهد تا شرایط خاص را بررسی کرده، آن ها را رد و یا تأیید کنند.

 

انجام این آزمایش نیاز به وضعیت NPO نداد ( این یک اصطلاح پزشکی و به معنای به معنی خودداری از خوردن مواد غذایی، مایعات و دارو با دهان قبل از آزمایش است). برای انجام این آزمایش بیمار می تواند لباس و کفش معمولی بپوشد. این آزمایش معمولاً 1 ساعت طول می کشد.

بعد از اکوی قلب، اگر در فرد، بیماری عروق کرونر قلب تشخیص داده شود یا پزشک نیاز به معاینه و بررسی بیشتری داشته باشد آنگاه ممکن است تست اکو استرس را به فرد توصیه کند.

 

اکو استرس چیست؟

اکو استرس آزمایشی پویاتر است که قلب را در هنگام فعالیت بررسی می کند. این آزمایش اکوی قلب و تست ورزش را با هم ترکیب می کند. یک تست ورزش، که اغلب تست تردمیل نامیده می شود، نحوه عملکرد قلب شما را هنگام تجربه اضافه بار کاری یا “استرس” ورزشی اندازه گیری می کند.

در اکو استرس:

  • تصاویر اولتراسوند از قلب قبل و بلافاصله پس از قدم زدن بر روی تردمیل یا سوار شدن بر روی دوچرخه ثابت، گرفته می شود.
  • اگر بیمار قادر به ورزش نباشد، با تزریق یک دارو(دوبوتامین)، قلب به همان سختی پمپاژ می کندکه انگار فرد در حال ورزش است و شرایط عروق کرونری فرد بررسی می شود (استرس اکو با تزریق دوبوتامین)

یک آزمایش اکو استرس 3 مرحله دارد. ابتدا بیمار روی تخت معاینه دراز می کشد و تکنسین اکوی قلب را برای ثبت عملکرد بطن چپ در حالت استراحت ثبت می کند. در مرحله دوم فرد آزمایش استاندارد تست ورزش را انجام می دهد. در این آزمایش سرعت و درجه تردمیل هر سه دقیقه افزایش می یابد. در هر بازه زمانی، تکنسین بیمار را از نظر تغییر در علائم، همانند درد یا تنگی نفس بررسی می کند. بیمار تا زمانی که علامت دار نشود یا به ضربان قلب هدف برسد، روی تردمیل باقی می ماند. در مرحله سوم، بیمار به سرعت به تخت معاینه برمی گردد و اکوی قلب دیگری برای ارزیابی تغییرات عملکرد بطن چپ دریافت می کند.

اگر فرد مشکوک به بیماری عروق کرونر باشد، یا در صورت مشاهده ناهنجاری در نوار قلب اولیه یا اکوی قلب، ممکن است آزمایش اکو استرس انجام شود. ( شما به اکوی قلب نیاز دارید یا نوار قلب؟)

 

آماده شدن برای اکو استرس

این معاینه به وضعیت NPO نیاز دارد . از بیمار خواسته می شود که 3-4 ساعت قبل از آزمایش از خوردن و نوشیدن چیزی غیر از آب خودداری کنند. از بیمارانی که داروهای مسدود کننده بتا (درمانی برای فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر) استفاده می کنند، خواسته می شود که دارو را در روز عمل مصرف نکنند. داروهای مسدود کننده گیرنده‌های بتا آدرنرژیک، باعث کاهش نیاز میوکارد به اکسیژن می شوند و اثر ضد آریتمی آنها به علت وقفه در تحریک آدرنرژیک در قلب است. فردی که از این دارو استفاده می کند حالت استراحت ضربان قلب کندتری خواهد داشت و ممکن است در طول انجام آژمایش تست ورزش و روی تردمیل و به سختی به ضربان قلب ایده آل برسد. درپایان، بیمار باید لباس و کفش راحت و مناسب برای ورزش، بپوشد. اکو استرس معمولاً 90 دقیقه طول می کشد. ( آمادگی های قبل از تست ورزش)

 

منابع:

https://www.vacardio.com/echocardiogram-vs-stress-echo-discerning-the-differences/

https://www.imna.ir/news/198557/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا