تشخیص بیماری قلبی

اکو مری (TEE) آمادگی، قبل و بعد از آزمایش

اکوکاردیوگرافی از راه مری (TEE) یا در اصطلاح ساده تر اکو مری آزمایشی است که تصاویری از قلب شما ایجاد می کند. TEE با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا (سونوگرافی) تصاویر دقیقی از قلب شما و عروق منتهی به آن ایجاد می کند.

برخلاف اکوی قلب ساده، مبدل اکو که امواج صوتی را برای TEE تولید می کند، به یک لوله نازک متصل است که از راه دهان، از مری عبور می کند. از آنجایی که مری به دهلیز فوقانی قلب بسیار نزدیک است، تصاویر بسیار واضحی از ساختارهای قلب و دریچه ها بدست می آورد.

 

آمادگی قبل از اکو مری

با پزشک  متخصص خود مشورت کنید. ممکن است از شما بخواهد که چند روز قبل از آزمایش از مصرف هر گونه نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید و حداقل 4 تا 6 ساعت قبل از TEE چیزی نخورید و ننوشید.

اگر از داروهای رقیق‌کننده خون همانند آسپرین استفاده کرده‌اید یا مشکل بلع دارید و در صورت داشتن حساسیت به داروی خاصی باید پزشک‌تان را مطلع کنید و اگر دندان مصنوعی یا پروتز دارید، باید قبل از اکو مری آن را از دهان خارج کنید.

از آنجا که برای کمک به آرامش شما حین انجام آزمایش اکو مری یک آرامبخش دریافت می کنید، پس از آزمایش حتما باید فرد دیگری شما را به خانه برساند.

 

در حین آزمایش اکوی قلب از راه مری چه اتفاقی می افتد؟

پزشکان متخصص اکوکاردیوگرافی آزمایش اکو مری را انجام می دهند. این کار معمولاً در بیمارستان یا کلینیک انجام می شود و 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

تکنسین نخست گلوی شما را با داروی بی حس کننده اسپری می کند تا رفلکس مری را سرکوب کند. سپس شما روی یک میز دراز می کشید.

سپس پرستار از طریق تزریق وریدی یک آرام بخش به شما می دهد تا به شما در حفظ آرامش کمک کند.

تکنسین، الکترود های کوچکی را روی سینه شما قرار می دهد. او الکترودها را با سیم به دستگاهی متصل می کند که ضربان قلب شما را ضبط می کند (نوار قلب).

سپس پزشک به آرامی یک لوله نازک و انعطاف پذیر (پروب) را از طریق دهان به پایین گلو هدایت می کند و از شما می خواهد با پایین آمدن آن را ببلعید.

انتهای مبدل امواج صوتی را به قلب شما می فرستد و پژواک های برگشتی را جمع می کند. این پژواک ها به تصاویری تبدیل می شوند که در صفحه فیلم ظاهر می شوند. این قسمت از آزمایش 10 تا 15 دقیقه طول می کشد.

هنگامی که پزشک عکسبرداری را به پایان رساند، پروب، مبدل و الکترودها برداشته می شوند و پرستاران مراقب شما هستند تا کاملا بیدار شوید. پس از بیدار شدن معمولاً می توانید بلند شوید، لباس بپوشید و کلینیک یا بیمارستان را ترک کنید.

 

بعد از آزمایش اکو مری چه اتفاقی می افتد؟

گلو ممکن است برای مدت کوتاهی بی حس باشد. تا زمانی که احساس بی حسی از بین نرفته چیزی نخورید و نیاشامید، چون ممکن است دچار خفگی شوید.

ممکن است بلافاصله بعد از آزمایش اکو مری در بلعیدن کمی مشکل داشته باشی، اما در عرض چند ساعت این مشکل برطرف می شود.

معمولاً یک یا دو روز بعد از آزمایش گلو درد دارید.

به دلیل داروی آرام بخشی که در طی فرآیند آزمایش اکو مری دریافت می کنید، یک یا دو روز نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید.

 

منبع:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا