بیماری ها

درد قفسه سینه به علت چه مشکلاتی است؟

درد قفسه سینه اولین عاملی است که منجر می شود تا فکر کنید که حمله قلبی به شما دست داده است. مطمئناً درد قفسه سینه چیزی نیست که نادیده گرفته شود، اما باید بدانید که این موضوع علل احتمالی زیادی دارد. در حقیقت، به اندازه یک چهارم، جمعیت آمریکا درد قفسه سینه را تجربه می کنند که مربوط به قلب نیست. به عنوان مثال، درد قفسه سینه ممکن است به دلیل مشکلاتی در ریه ها، مری، عضلات، دنده ها یا اعصاب شما ایجاد شود.

برخی از این شرایط می تواند برای بعضی از افراد جدی و تهدید کننده زندگی باشد. اگر درد قفسه سینه دارید و برای آن علل مشحصی را پیدا نمی کنید، برای یافتن علت و درمان باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. ممکن است در هر جایی از گردن تا شکم خود درد قفسه سینه را احساس کنید. بسته به علت آن، درد قفسه سینه ممکن است به شکل تیز (زننده)، دردآور، گرفتگی، سوزش، تنگی و فشردگی حس شود.

علل درد قفسه سینه : مشکلات قلبی

اگرچه درد قفسه سینه علل های زیادی دارد، اما ما در این بخش به درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی می پردازیم:

بیماری عروق کرونر یا CAD

 گرفتگی رگ های خونی قلب که باعث کاهش جریان خون و اکسیژن به عضله قلب می شود را بیماری عروق کرونر می نامند. این بیماری می تواند باعث درد شود که به آن آنژین می گویند. این یک علامت بیماری قلبی است، اما به طور معمول باعث آسیب دائمی قلب نمی شود. این نشانه این است که شما در آینده دچار حمله قلبی می شوید. درد قفسه سینه ممکن است در بازو، شانه، فک یا پشت شما گسترش یابد که ممکن است احساس فشردگی به شما دست دهد. آنژین می تواند در اثر ورزش، هیجان یا پریشانی عاطفی ایجاد شود و با استراحت تسکین یابد.

انفارکتوس میوکارد (حمله قلبی)

انفارکتوس میوکارد (حمله قلبی) ناشی از کاهش جریان خون از طریق رگ های خونی قلب است که باعث مرگ سلول های ماهیچه ای قلب می شود. اگرچه این بیماری شبیه به درد قفسه سینه در آنژین است، اما حمله قلبی معمولاً درد شدیدتری را ایجاد می کند. درد حمله قلبی معمولاً در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه قرار دارد و با استراحت تسکین نمی یابد. عرق کردن، حالت تهوع، تنگی نفس یا ضعف شدید همراه با درد ممکن است از علائم حمله قلبی باشند.

میوکاردیت

میوکاردیت التهاب عضله قلب است که ممکن است علاوه بر درد قفسه سینه باعث تب، خستگی، ضربان سریع قلب و تنفس شود. اگرچه در این بیماری هیچ انسدادی وجود ندارد، اما علائم میوکاردیت می تواند شبیه به سکته قلبی باشد.

پریکاردیت

این یک التهاب یا عفونت کیسه در اطراف قلب است. این بیماری می تواند منجر به ایجاد دردی مشابه، درد ناشی از آنژین شود. با این حال، اغلب باعث درد شدید، پایدار در امتداد عضله گردن و شانه می شود. گاهی اوقات درد آن هنگام نفس کشیدن، بلع غذا یا دراز کشیدن از پشت بدتر می شود.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

این بیماری ژنتیکی باعث می شود که عضله قلب به طور غیر طبیعی ضخیم شود. بعضی اوقات این مسئله منجر به بروز مشکل در جریان خون از قلب می شود. درد قفسه سینه و تنگی نفس اغلب با ورزش اتفاق می افتد. با گذشت زمان، ضعف قلب ممکن است رخ دهد که عضله قلب بسیار ضخیم می شود. این باعث می شود قلب برای پمپاژ خون سخت تر عمل کند. در کنار درد قفسه سینه، این نوع کاردیومیوپاتی ممکن است باعث سرگیجه، غش و سایر علائم شود.

پرولاپس دریچه میترال

پرولاپس دریچه میترال وضعیتی است که در آن دریچه ای در قلب نتواند به درستی بسته شود. انواع مختلفی از علائم با پرولاپس دریچه میترال همراه است، از جمله درد قفسه سینه، تپش قلب و سرگیجه، اگرچه همچنین علائمی ندارد، به خصوص اگر پرولاپس خفیف باشد.

شکاف عروق کرونر

عوامل گوناگونی می توانند باعث این بیماری نادر اما کشنده شوند که در نتیجه پارگی در عروق کرونر ایجاد می شود. ممکن است با احساس پارگی ناگهانی یا پارگی که به گردن، کمر یا شکم می رود، دردی ایجاد شود.

مشکلات ریوی

علل درد قفسه سینه: مشکلات ریوی

مشکلات ریه ها می تواند انواع مختلفی از درد قفسه سینه را ایجاد کند. موارد زیر دلایل عمده درد قفسه سینه هستند:

پلوریت

پلوریت همچنین به عنوان پلوری شناخته می شود، این بیماری التهاب یا سوزش پوشش ریه ها و قفسه سینه است. به احتمال زیاد هنگام نفس کشیدن، سرفه یا عطسه احساس درد شدید خواهید کرد. شایع ترین علل درد پلورتیک قفسه سینه عفونت های باکتریایی یا ویروسی، آمبولی ریوی و پنوموتوراکس است. سایر علل کمتر شایع شامل آرتریت روماتوئید، لوپوس و سرطان است.

ذات الریه یا آبسه ریه

این عفونت های ریه می تواند باعث پلوریت و انواع دیگر درد قفسه سینه مانند درد عمیق در قفسه سینه شود. ذات الریه غالباً به طور ناگهانی بروز می کند و باعث تب، لرز، سرفه و چرک سرفه از مجاری تنفسی می شود.

آمبولی ریوی

هنگامی که یک لخته خون از جریان خون عبور می کند و در ریه ها قرار می گیرد، آمبولی ریوی ایجاد مس شود. این می تواند باعث پلوریت حاد، مشکل در تنفس و ضربان قلب سریع شود، همچنین ممکن است باعث تب و شوک شود. آمبولی ریوی بیشتر به دنبال ترومبوز ورید عمیق یا بعد از بی تحرک بودن برای چند روز بعد از عمل یا به عنوان عارضه سرطان است.

پنوموتوراکس

پنوموتوراکس که غالباً در اثر آسیب به قفسه سینه به وجود می آید، هنگامی که بخشی از ریه فرو می ریزد، هوا را در حفره قفسه سینه آزاد می کند. همچنین این بیماری می تواند باعث درد هنگام نفس کشیدن شود و باعث ایجاد سایر علائم مانند فشار خون پایین می شود.

فشار خون ریوی

با درد قفسه سینه که شبیه به آنژین است، این فشار خون غیر طبیعی بالا در شریان های ریه باعث می شود سمت راست قلب خیلی سخت کار کند.

آسم

ایجاد تنگی نفس، خس خس سینه، سرفه و گاهی درد در قفسه سینه، از نشانه های آسم است. آسم یک اختلال التهابی در مجاری تنفسی است.

علل درد قفسه سینه: مشکلات دستگاه گوارش

مشکلات دستگاه گوارش همچنین می تواند باعث درد قفسه سینه شود و شامل موارد زیر است:

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

این بیماری همچنین به عنوان رفلاکس اسید شناخته می شود، هنگامی که محتویات معده به داخل گلو برگردد، GERD رخ می دهد. این ممکن است باعث طعم ترش در دهان و احساس سوزش در قفسه سینه یا گلو، معروف به سوزش سر دل شود. عواملی که ممکن است باعث رفلاکس اسید شوند شامل چاقی، سیگار کشیدن، بارداری و غذاهای پرادویه یا چرب است. احساس درد قلب و سوزش قلب ناشی از ریفلاکس اسید تا حدی به همین دلیل احساس می شود که قلب و مری در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته اند و یک شبکه عصبی به اشتراک می گذارند.

اختلالات انقباض مری

انقباضات عضلانی بدون هماهنگی (اسپاسم) و انقباضات با فشار بالا (ماسوره مری) از مشکلات در مری است که می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

حساسیت به مری

این اتفاق زمانی می افتد که مری با کوچکترین تغییر فشار یا قرار گرفتن در معرض اسید بسیار دردناک می شود، علت این حساسیت ناشناخته است.

سوراخ شدن مری

درد ناگهانی و شدید قفسه سینه به دنبال استفراغ یا روال مربوط به مری که ممکن است علامت پارگی در مری باشد.

زخم معده

یک عارضه مکرر ممکن است نتیجه این زخم های دردناک در پوشش معده یا قسمت اول روده کوچک باشد. بیشتر در افرادی که سیگار می کشند، الکل زیادی می نوشند و یا کسانی که از آسپرین یا NSAID استفاده می کنند، دیده می شود. درد اغلب، هنگامی که غذا می خورید یا آنتی اسید مصرف می کنید، بهتر می شود.

فتق هیاتال

این مشکل شایع هنگامی رخ می دهد که قسمت بالای معده پس از خوردن غذا به قسمت تحتانی سینه فرو رود. این اغلب باعث علائم ریفلاکس از جمله سوزش سر دل یا درد قفسه سینه می شود که وقتی دراز می کشید، درد بیشتر می شود.

پانکراتیت

ممکن است دچار پانکراتیت شوید، زمانی که در قفسه سینه خود احساسی درد می کنید. به طور کلی این بیماری ناشی از التهاب لوزالمعده است.

مشکلات کیسه صفرا

آیا بعد از خوردن یک وعده غذایی چرب، در ناحیه پایین سینه راست یا سمت راست بالای شکم خود احساس سیری و درد دارید؟ در این صورت ممکن است درد قفسه سینه شما به دلیل مشکل کیسه صفرا باشد.

دلایل درد قفسه سینه: مشکلات استخوانی، عضلانی یا عصبی

گاهی اوقات درد قفسه سینه ممکن است در اثر استفاده بیش از حد یا آسیب دیدگی در ناحیه قفسه سینه در اثر سقوط یا تصادف باشد. ویروس ها همچنین می توانند باعث ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه شوند. سایر دلایل درد قفسه سینه شامل موارد زیر است:

مشکلات دنده

درد ناشی از شکستگی دنده ممکن است با تنفس عمیق یا سرفه بدتر شود. این اغلب محدود به یک منطقه است و ممکن است هنگام فشار بر روی آن احساس درد کنید. ناحیه ای که دنده ها به استخوان سینه می پیوندند نیز ممکن است ملتهب شوند.

فشار عضلانی

حتی سرفه واقعاً سخت می تواند به عضلات و تاندون ها آسیب برساند یا آن ها را تجریک گکند که باعث درد قفسه سینه می شود. این درد ماندگار است با فعالیت بدتر می شود.

زونا

زونا ناشی از ویروس واریسلا زوستر است که بعد از آبله مرغان به صورت نهفته در بدن باقی می ماند و بعد از سال می تواند تحریک شود و فعالیت خود را ادامه دهد.

سایر دلایل احتمالی درد قفسه سینه

یکی دیگر از دلایل احتمالی درد قفسه سینه اضطراب و حملات هراس است. برخی از علائم همراه می تواند شامل سرگیجه، احساس تنگی نفس، تپش قلب، احساس سوزن سوزن شدن و لرزیدن باشد.

تست های فوری

برخی از اولین آزمایشاتی که پزشک ممکن است دستور دهد شامل موارد زیر است:

 • الکتروکاردیوگرام (ECG)
 • آزمایش خون
 • اشعه ایکس قفسه سینه
 • توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن)

آزمایش پیگیری

بسته به نتایج حاصل از این آزمایشات اولیه، ممکن است شما نیاز به آزمایش پیگیری داشته باشید که شامل موارد زیر است:

 • اکوکاردیوگرام
 • توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن)
 • تست استرس
 • کاتتریزاسیون کرونر (آنژیوگرام)

درمان

بسته به آنچه باعث درد قفسه سینه می شود، درمان متفاوت است، به طور کلی درمان ها به دو نوع دارویی و جراحی تقسیم بندی می شوند که شامل موارد زیر است:

داروها

داروهای مورد استفاده در درمان برخی از شایع ترین دلایل درد قفسه سینه عبارتند از:

 • شل کننده شریان – نیتروگلیسیرین (معمولاً به عنوان قرص زیر زبانی استفاده می شود).
 • آسپرین
 • داروهای ترومبولیتیک
 • رقیق کننده های خون
 • داروهای سرکوب کننده اسید
 • داروهای ضد افسردگی

عمل های جراحی

روش های درمان برخی از خطرناک ترین دلایل درد قفسه سینه شامل موارد زیر است:

 • قرارگیری آنژیوپلاستی و استنت
 • جراحی بای پس
 • ترمیم دیسک
 • تجدید مجدد ریه

چه زمانی باید به پزشک برای درد قفسه سینه مراجعه کرد؟

در صورت شک و تردید، با پزشک خود در مورد هرگونه درد قفسه سینه که دارید، به خصوص اگر ناگهان دچار مشکل شده باشید یا درد قفسه سینه شما با داروهای ضد التهابی یا سایر اقدامات مراقبت از خود، مانند تغییر رژیم غذایی برطرف نشود، با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت بروز هر یک از این علائم با پزشک خود تماس بگیرید:

 • احساس ناگهانی فشار، فشردن، سفت شدن یا خرد کردن زیر استخوان سینه
 • درد قفسه سینه که به فک، بازوی چپ یا پشت گسترش می یابد.
 • درد ناگهانی شدید قفسه سینه با تنگی نفس (به خصوص پس از مدت طولانی عدم تحرک)
 • حالت تهوع، سرگیجه، ضربان قلب سریع یا تنفس سریع، گیجی، رنگ آسن یا تعریق بیش از حد
 • فشار خون بسیار پایین یا ضربان قلب بسیار پایین
 • تب، لرز، یا سرفه مخاط زرد-سبز
 • مشکل در بلع
 • درد شدید قفسه سینه که از بین نمی رود.

 

درد قفسه سینه و داشتن اضطراب و ترس از مرگ

پرسش: سلام خسته نباشید من 15 ساله هستم و یک سال هستش که درگیر ترس از مرگ شدم و هر روز اضطراب و فکر و خیال شدید دارم و سمت چپ قفسه سینه ام احساس ناراحتی دارم و به پشت شانه و بازو هایم انتقال پیدا می‌کند و گاهی اوقات دارای تنگی نفس و تک و توک صرفه های کوچک هستم و دوبار به فوق تخصص قلب مراجعه کردم معاینه شدم و دکتر بهم گفت که قلبت سالمه و آزمایش خون هم دادم و همه چیزم نرمال بود ولی بسیار اضطراب دارم و نگران هستم وزنم هم 68 کیلوگرم هستش خیلی ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

دکتر اصغر مزارعی متخصص قلب و عروقپاسخ دکتر اصغر مزارعی:

برو بالا

با سلام به شما، متاسفم که این قدر نگرانی و اضطرابتان باعث شده به مرگ فکر کنید. این روزها به خاطر محیط جامعه و شنیدن اخبار نه چندان خوب، داشتن نگرانی و اضطراب تا حدی قابل قبول است. از انجایی که به پزشک مراجعه کرده و مشکل خاص قلب نداشته اید، خداروشکر می کنم. توصیه می کنیم، با فرد قابل اطمینان که می تواند روانشناس باشد، درباره ترس ها و نگرانی هایتان صحبت کنید. شاید لازم باشد برای کنترل این استرس و علائمی که تجربه می کنید، نیاز به دارودرمانی داشته باشید. حتما فعالیت جسمی و ورزشی داشته باشید چون باعث می شود که از استرس شما کم شود. بیشتر حملات پانیک دارید تا مشکلات قلبی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز 1402
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
راه اندازی بخش تخصصی واریس