بیماری ها

آنژیوگرافی CT چیست؟| آیا تست CTA برای بدن خطر دارد؟

آنژیوگرافی CT یا سی تی آنژیو یا سیتی آنژیوگرافی CT Angiography نوعی آزمایش پزشکی است، این آزمایش ترکیبی از سی تی اسکن و تزریق یک رنگ مخصوص است. این رنگ مخصوص برای تهیه عکس از رگ های خونی و بافت ها در بخشی از بدن است که از طریق یک رگ داخل وریدی (IV) در بازو یا دست، تزریق می شود.

اسکن توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن نوعی اشعه ایکس است که از رایانه برای ساخت تصاویر مقطعی از بدن استفاده می کند. رنگ تزریق شده برای انجام آنژیوگرافی CT به عنوان ماده کنتراست (هم سنجی) شناخته می شود، زیرا رگ های خونی و بافت هایی را که مورد مطالعه قرار می گیرند، روشن می کند.

 

پیشنهاد برای مطالعه آنژیوپلاستی | آیا angioplasty برای عروق بسته مناسب است؟

 

در چه زمانی به آزمایش آنژیوگرافی CT نیاز داریم؟

ممکن است در صورت وجود اختلالی که رگ های خونی مغز، قلب، ریه ها، کلیه ها یا سایر قسمت های بدن شما را درگیر می کند، به این آزمایش پزشکی احتیاج داشته باشید. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی ممکن است با استفاده از  این تست برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت شما و تصمیم گیری در مورد بهترین راه برای درمان شما استفاده کنند. موارد زیر می توانند، از دلایل انجام آنژیوگرافی CT باشند:

 

 • برای یافتن آنوریسم (رگ خونی که بزرگ شده و ممکن است در معرض پارگی باشد).
 • برای پیدا کردن رگ های خونی که با آترواسکلروز تنگ شده اند (ماده چربی که پلاک هایی را در دیواره شریان ها تشکیل می دهد)
 • برای یافتن انسدادهای غیر طبیعی رگ های خونی در مغز
 • برای شناسایی رگ های خونی آسیب دیده
 • برای پیدا کردن لخته های خونی که ممکن است در رگ های پاها ایجاد شده باشد و به ریه ها راه یابد.
 • برای ارزیابی توموری که توسط رگ های خونی تغذیه می شود.

 

اطلاعات مربوط به آنژیوگرافی CT ممکن است به جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی نیز کمک کند. این نوع آزمایش همچنین ممکن است به ارائه دهنده خدمات درمانی کمک کند تا درمان سرطان را برنامه ریزی کند یا شما را برای پیوند کلیه آماده کند. ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است دلایل دیگری برای سفارش این آزمایش داشته باشد.

 

 

خطرات ناشی از آنژیوگرافی CT چیست؟

همیشه خطر کمی شما را در معرض ابتلا به سرطان قرار می دهد، این اتفاق معمولا به علت قرار گرفتن در معرض اشعه می افتد اما با این حال، مزایای تشخیص دقیق به طور کلی از خطرات بیشتر است. میزان تابش مورد استفاده در آنژیوگرافی CT حداقل در نظر گرفته می شود، بنابراین خطر قرار گرفتن در معرض اشعه کم است. هیچ پرتویی بعد از انجام سی تی اسکن در بدن شما باقی نمی ماند.

سایر خطرات عبارتند از:

تاثیر آنژیوگرافی CT بر بدن

 

عکس العمل های آلرژیتیک

همیشه با پزشک متخصص رادیولوژی درباره آلرژی یا حساسیت به مواد کنتراست صحبت کنید، زیرا ممکن است شما به این ماده حساسیت داشته باشید، البته چنین مواردی خیلی نادر اتفاق می افتد. اگر سابقه‌ای از واکنش های آلرژیک دارید، ممکن است به شما دارو داده شود، این دارو خطر ابتلا به واکنش آلرژیک را قبل از آزمایش کاهش می دهد.

 

توصیه برای مطالعه  EF قلب | تشخیص کسر تخلیه غیرطبیعی با اکوکاردیوگرافی

 

آسیب به بافت

اگر مقدار زیادی ماده حاجب در محل IV نشت کند، می تواند پوست یا رگ های خونی و اعصاب زیر پوست شما را تحریک کند. مهم است که در صورت تزریق ماده کنتراست در طول آنژیوگرافی CT از طریق IV ، به رادیولوژیست یا تکنسین رادیولوژی اطلاع دهید.

 

همچنین ماده کنتراست آنژیوگرافی می تواند به کلیه های شما آسیب برساند، بنابراین در صورت ابتلا به بیماری کلیوی شدید یا دیابت، ممکن است توانایی انجام این آزمایش را نداشته باشید.

 

اگر در حال شیردهی هستید، قبل از انجام این آزمایش باید ۲۴ ساعت صبر کنید. اگر باردار هستید یا گمان می کنید باردار هستید، باید به پزشک معالج یا تکنسین رادیولوژی خود اطلاع دهید.

 

بسته به وضعیت پزشکی خاص شما، ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. قبل از انجام آزمایش، حتماً در مورد هرگونه نگرانی با ارائه دهنده خدمات درمانی یا تکنسین رادیولوژی خود صحبت کنید.

 

 

چگونه می توانم برای CTA آماده شوم؟

 

موارد احتیاطی

اگر شما باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، لطفاً قبل از برنامه ریزی با پزشک خود مشورت کنید. پزشکتان درباره گزینه های دیگر که می تواند کمک کند، به شما اطلاع می دهد.

 

لباس

ممکن است از شما خواسته شود که لباس مخصوصی بپوشید که در این صورت، لباس برای شما فراهم می شود. برای انجام این آزمایش لطفا تمام زیورآلات خود را درآورید.

 

ماده کنتراست (MEDIA CONTRAST)

اسکن CT اغلب یا با کنتراست و یا بدون آن انجام می شود. محیط کنتراست توانایی رادیولوژیست را در یافتن ساختارهایی که غیر طبیعی است بهبود می بخشد.

 

اطلاعات

برخی از بیماران نباید از یک ماده کنتراست حاوی ید استفاده کنند. اگر در عملکرد کلیه خود مشکلی دارید، لطفاً از قبل به پزشک اطلاع دهید. در این وضعیت ممکن است اسکن را بدون رسانه کنتراست انجام دهند یا بتوانند یک آزمون تصویربرداری متناوب را پیدا کنند.

از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه را امضا کنید که در مورد خطرات و عوارض جانبی مرتبط با ماده کنتراست تزریق شده از طریق رگ داخل وریدی (IV) است.

 

آلرژی

لطفاً در صورت برنامه ریزی برای اسکن، در صورت داشتن واکنش آلرژیک به هر نوع ماده کنتراست پزشک را آگاه سازید. اگر در گذشته واکنش شدید یا آنافیلاکتیک نسبت به هر نوع ماده حاجب داشته باشید، کنتراست IV تجویز نمی شود. واکنش های خفیف تا متوسط ​​طرحی را شامل می شود، برای مثال ممکن است شما قبل از معاینه CT دارو مصرف کنید.

 

خوردن / نوشیدن

اگر قرار شد آزمایش شما بدون استفاده از کنتراست انجام شود، می توانید قبل از آزمایش داروهای تجویز شده خود را بخورید، بنوشید و مصرف کنید. اگر پزشک معالج آزمایش شما را با استفاده از کنتراست انجام دهد، سه ساعت قبل از سی تی اسکن چیزی نخورید، اما می توانید مایعات نظیر آب را بنوشید. همچنین ممکن است بتوانید داروهای تجویز شده خود را قبل از آزمایش مصرف کنید.

 

دیابتی ها

دیابتی ها باید سه ساعت قبل از زمان اسکن، صبحانه سبک یا ناهار بخورند. بسته به نوع داروی خوراکی شما برای دیابت، ممکن است از شما خواسته شود که مصرف دارو را به مدت ۴۸ ساعت پس از معاینه CT قطع کنید. دستورالعمل های دقیق پس از معاینه به شما داده می شود.

 

دارو

همه بیماران می توانند داروهای تجویز شده خود را طبق معمول مصرف کنند.

 

نکته ۱:

با توجه به شرایط پزشکی، پزشک ممکن است درخواست خاص دیگری را نیز از شما داشته باشد.

نکته ۲:

اگر تحت عمل CTA قفسه سینه قرار دارید، سه ساعت قبل از قرار ملاقات خود هیچ کافئینی را مصرف نکنید و همچنین توصیه می شود که ورزش نکنید.

آنژیوگرافی CT

 

در طی آنژیوگرافی CT چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است این آزمایش را در بیمارستان یا در یک مرکز درمانی به صورت سرپایی انجام شود. اسکنر CT یک دستگاه بزرگ دارای تونل است که جدول معاینه از داخل و خارج آن عبور می کند. تست ها بسته به شرایط و عملکرد پزشک شما ممکن است متفاوت باشد.

 

آنچه در طول آزمون آنژیوگرافی CT ممکن است رخ دهد:

 

 • شما در جدول معاینه قرار خواهید گرفت و توسط یک تکنسین رادیولوژی مستقر می شوید.
 • یک خط IV در دست یا بازوی شما قرار می گیرد.
 • ممکن است هنگام تزریق ماده کنتراست احساس گرمای خوبی داشته باشید و ممکن است برای یک دوره کوتاه متوجه طعم فلزی شوید.
 • تکنسین رادیولوژی درست قبل از حرکت جدول معاینه از طریق اسکنر اتاق را ترک خواهد کرد. این تکنسین قادر خواهد بود تا از طریق یک پنجره از یک اتاق مجاور شما را رصد کند و با شما ارتباط برقرار کند.
 • اسکن بدون درد انجام می شود و ممکن است در هنگام چرخش اسکنر در اطرافتان صداهایی را بشنوید.
 • ممکن است از شما خواسته شود که نفس خود را در حین اسکن نگه دارید.

 

بسته به نوع بدن فردی که مورد بررسی قرار می گیرد، آزمایش حدود ۲۰ دقیقه تا یک ساعت یا بیشتر طول می کشد. شاید لازم باشد کمی بیشتر صبر کنید تا تکنسین تصاویر اسکن را بررسی کند تا از قابل قبول بودن آن ها اطمینان حاصل کند.

 

 

بعد از آنژیوگرافی CT چه اتفاقی می افتد؟

پس از اتمام آزمایش، IV برداشته می شود. در بیشتر موارد، شما می توانید به تمام فعالیت های عادی خود ادامه دهید و به خانه برگردید. بسته به موقعیت خاص شما ممکن است دستورالعمل های اضافی بعد از آزمایش به شما داده شود.

 

زندگی سالم

ما در همه موارد توصیه می کنیم که پیوسته مراقب سلامتی خود باشید. در برنامه های غذایی خود از مواد غذایی سالم به همراه انواع میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. سعی کنید که چربی های اشباع شده را از وعده های غذایی خود حذف کنید و چربی های گیاهی را جایگزین آن نمایید. مصرف نمک و شکر ا تا می توانید محدود کنید. انجام ورزش های هوازی را در طول هفته برنامه ریزی کنید. داشتن خواب مناسب و مفید  و دور بودن از هیجانات نامناسب می تواند باعث آرامش شما شود.

انجام آزمایشات چک آپ را در سنین مختلف فراموش نکنید و میزان قند خون، فشار خون و کلسترول خود را چند مدت یکبار اندازه گیری کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا