نامه به خانواده ام درباره COPD ( بیماری مزمن انسداد ریوی)

صحبت کردن با شما دشوار است. اینکه به عنوان یک COPD  ای چه احساس دارم و  چه  روزگاری را می گذرانم.

من به COPD دچار شده ام. COPD مخفف بیماری انسداد مزمن ریوی است. این بیماری در جهان سومین علت اصلی مرگ است. COPD معمولا ناشی از استعمال دخانیت است- البته نه همیشه. گاهی اوقات ناشی از دود ثانویه از سیگار، آلودگی، مواد شیمیایی و حتی گرد و غبار و یا حتی به دلایل ژنتیکی است.

از کجا فهمیدم که دچار COPD شده ام. من یک آزمایش به نام آزمایش تست عملکرد ریه داشتم. این آزمایش درباره حجم ریه ام و فاکتور های دیگر به پزشک اطلاع رسانی می کند. این بیماری سه فاز دارد: خفیف، متوسط و شدید. حتی ممکن است این بیماری 5 مرحله داشته باشد که مرحله پنجم آن نارسایی احتقانی قلب است. اما اکثر متخصصان 5 مرحله را برای این بیماری در نظر گرفته اند:

مرحله 1: خفیف ( 80 درصد )

مرحله 2: متوسط ( بین 50 تا 80 درصد)

مرحله 3: شدید ( بین 30 تا 50 درصد)

مرحله4:  بسیار شدید ( کمتر از 30 درصد)

COPD برگشت پذیر نیست. این یعنی این بیماری هرگز از بین می رود و همیشه با من است، اما من امید دارم که پیشرفت پزشکی، روند بیماری مرا کندتر کند. من برای کنترل بیماری خود نیاز به کمک شما دارم. من با تشویق شما سیگار را ترک کردم و آرزو می کنم که شما هم سیگار را ترک کرده باشید. چرا که دوست ندارم به این بیماری مبتلا شوید. من برای محافظت از خودم باید از دود سیگار دوری کنم، بنابراین باید از افراد سیگار حذر کنم تا سموم را وارد ریه های خود نکنم.

 

من به شما و سلامتی تان اهمیت می دهم.

بعضی از افراد مبتلا به COPD اضافه وزن دارند و برخی هم کمبود وزن دارند. این اختلال در وزن هر دو می توانند روی سلامتی ما تأثیر بگذارد. داشتن یک رژیم غذایی مقوی برای ما اهمیت زیادی دارد.

با پیشرفت COPD، فرد احتمالا وزن خودش را از دست می دهد و ممکن است نیاز به پیوند توده های عضلانی داشته باشد. چرا که تنفس کالری را می سوزاند و داشتن وزن متعادل برای ما دشوار است. حتی ممکن است این بیماری سیستم ایمنی بدن ما را نیز مختل کند.

بنابراین، مراقبت از خودمان خیلی اهمیت دارد.

وقتی در روزهای سخت بیماری مان قرار داریم، آشپزی کردن برای ما دشوار است. برای همین ممکن است یک میان وعده و یک همبرگر ساده بخوریم. اما همیشه نمی توانیم. ای کاش می توانستیم به راحتی به غذاهای سالم و روزانه دسترسی داشته باشیم.

 

ورزش برای ما COPD ها خیلی مهم است چون:

به تنفس ما کمک می کند

قلب و ریه ها را تقویت می کند

باعث تقویت عضلات بدن، مفصل و گردش خون می شود.

قسمت بالا تنه را که از ریه ها و قلب پشتیبانی می کند، تقویت می کند.

استرس و اضطراب را کاهش می دهد.

اگر شما بخواهید می توانیم باهم ورزش کنیم. مثل دو دوست ورزشی

 

دارو برای ما مهم و حیاتی است.

داروهای متفاوتی برای COPD وجود دارد که بسته به مراحل بیماریمان از آن استفاده می کنیم. من واقعا نیاز به این دارو ها دارم و وقتی بیماری من بدتر شود، باید به هوای آژاد بیشتری دسترسی داشته باشم. فشار خون و بیماری های زمینه ای دیگر باعث می شود که داروهای بیشتری مصرف کنم.

لطفا اینقدر نگران من نباشید،  به من توصیه نکنید و نگویید که این مطلب را درباره بیماریم بخوانم.

این کار ها من را آزار می دهد. برای من نفس کشیدن خیلی مهم است. من باید مراقب سلامتی خود باشم و هدف من بالابردن کیفیت زندگی ام است. من زنده ام!

آیا می دانید که من تحت نظر چند پزشک هستم؟ یکی از این پزشک ها، پزشک عمومی است که درباره سلامتی و وضع عمومی خودم با او مشورت می کنم. من یک پزشک ریه هم دارم، که تمم آزمایش های روتین من را بررسی می کند. شاید فکر کنید من زیادی پول به دکتر ها می دهم، اما این کار ها به من کمک می کند تا نفس بکشم و احساس بهتری داشته باشم.

من نیاز به پشتیبانی دارم، صحبت کردن با گروههایی که همدرد من هستند، به من کمک می کند. گاهی اوقات احساس افسردگی می کنم. افراد نمی دانند که در زندگی من چه می گذرد. عضویت در سایت های مربوط به بیماران COPD و گفتگو با این افراد از نظر روحی به من کمک زیادی می کند. من فقط می توانم یک تعریف کلی از بیماریم به شما بدهم، توضیحات بیشتر درباره بیماریم به شما، مرا آزرده خاطر می کند.

COPD را یک بیماری خانوادگی می نامند، چرا که این بیماری روی هر یک از اعضای خانواده تأثیر می گذارد.

هر چه من و COPD ی من را بهتر درک کرده و بپذیرید، خانواده ای شادتر و سالمتر خواهیم داشت.

 

دوستدار شما

یک بیمار COPD ای

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹