مراقبت و سلامت

4 نوشیدنی مضر برای سلامتی قلب

امروزه، مصون نگه داشتن خود در برابر بیماریهای قلبی کار سختی است. عادت های غذایی ناسالم خطارات بسیاری برای سلامتی قلب دارند. قلب ما همه روزه نه تنها در معرض آسیب ناشی از مصرف غذاهای ناسالم بلکه نوشیدنی های مضر نیز قرار دارد. برخی از نوشیدنی ها شاید در یک ظهر گرم تابستانی، شما را به وجد بیاورند، اما ممکن است ندانید که همین نوشیدنی ها چه قدر برای قلب شما مضرر است. اغلب این نوشیدنی های تابستانی مواد قندی بالایی دارند و از روش های مختلفی به قلب شما آسیب می رسانند.

برخی از نوشیدنی ها ممکن است در  نظر اول سالم به نظر برسند اما در حقیقت اینگونه نیستند. در اینجا فهرستی از 4 نوشیدنی ناسالم که به قلب شما آسیب وارد می کنند آورده شده است.

 

1- آب میوه

آب میوه در نگاه اول سالم به نظر می رسند، درست است؟ ممکن است احساس کنید که نوشیدن یک لیوان آب میوه روشی برای افزودن مقداری ویتامین و مواد معدنی به رژیم غذایی شما به صورتی راحت و سریع است. اما اینطور نیست. در عوض شما فقط مقادیر فراوانی قند را به بدن خود اضافه می کنید. آب میوه ها  دارای فیبر کم، کالری کم و البته قند زیاد هستند. قطعا نوشیدن یک لیوان آب پرتقال خنک، بسیار لذت بخش است، اما به هیچ وجه برای قلب شما مناسب نیست. آب میوه ها باعث افزایش ناگهانی سطح قند خون می شوند. تحقیقات نشان می دهد که نوشیدنی های قندی خطر حملات قلبی را در مردان و زنان افزایش می دهد. آب میوه  مصنوعی و کار خانه ای نیز یک نوشیدنی مضر محسوب می شو

 

2- سودا و نوشیدنی های گاز دار

میزان قند این نوشیدنی ها بسیار زیاد است. نوشابه یکی از بدترین نوشیدنی ها برای قلب شما است. یک بطری نوشابه، بیش از نیاز قندی روزانه شما، حاوی مواد قندی است. مطاعات نشان می دهد، افرادی که بیش از حد نوشیدنی های گاز دار استفاده می کنند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی در آنها 20 درصد بیشتر است. برای افرادی که در حال حاضر به بیماری های قلبی مبتلا هستند، نوشیدن نوشابه یک” نه” بزرگ است. نوشیدنی های گاز دار خطر حملات قلبی را در بیماران قلبی به شدت افزایش می دهد.

 

3- نوشیدنی های انرژی زا

ممکن است نوشیدنی های انرژی زا برای یک ورزشکار سالم و مهم به نظر برسند، با این حال  این نوشیدنی ها چیزی جز یک قوطی پر از شکر و کافئین نیستند. خوردن مقدار متوسطی از کافئین به صورت روزانه سالم تلقی می شود اما مقدار آن در نوشیدنی های انرژی زا متعادل نیست. خوردن این گونه نوشیدنی ها به سبب وجود کافئین بیش از حد برای بیماران قلبی مناسب نیست. این امر باعث افزایش فشار خون و حمله قلبی در افراد مسن می شود.

 

4- نوشیدنی های الکلی

مصرف الکل در صورتی که به صورت محدود مصرف نشود، یک خطر جدی برای سلامتی است. به طور کلی مصرف نوشیدنی های الکلی برای بیماران قلبی توصیه نمی شود. و در صورتی که مصرف این نوشیدنی ها از حد متعارف آن عبور کند، مشکلات بیشتری گریبانگیر افراد به خصوص بیماران قلبی می شود. مصرف الکل خطر فشار خون بالا، آریتمی و حملات قلبی را افزایش داده و یک نوشیدنی مضرر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا