تشخیص بیماری قلبی

پرسش های متداول درباره استرس اکو | اکوی استرس

پزشک  معالج شما ممکن است برای تشخیص علت برخی از علائم بالینی همچون درد قفسه سینه و یا سوزش قلب و یا بررسی عملکرد ساختار قلب  استرس اکو ( اکوی استرس) را برای شما تجویز کرده باشد. اگر این اولین تجربه اکوی قلب شما است،  بهتر است نگاهی به آنچه باید درباره اکو استرس بدانید بیاندازید و با ما در این مقاله همراه باشید:

 پرسش: آیا اکوکاردیوگرافی ( اکوی قلب) و استرس اکو یکسان هستند؟

پاسخ: در هر دو این آزمایشات از دستگاه سونوگرافی برای ایجاد تصاویری از قلب و عروق خونی اطراف قلب شما استفاده می شود. این دو آزمایش تفاوت عمده ای با هم دارند که عبارتند از:

میزان فعالیت:  اکوی قلب ساده شامل استفاده از امواج صوتی برای گرفتن عکس از قلب و عروق خونی اطراف آن است. در حالی که استرس اکو نیاز به فعالیت قبل از آزمایش تصویربرداری دارد.
نظارت:  قبل از اکو ، شخصی که آزمایش را انجام می دهد ضربان قلب و فشار خون شما را کنترل می کند. اما در اکوی استرس این کار در حالی انجام می شود که در حال حرکت روی دوچرخه ثابت یا تردمیل هستید.
زمان و نوع آزمایش: در اکوکاردیوگرافی معمولی نحوه عملکرد قلب در دوره های استراحت طبیعی بررسی می شود.  اما تست اکوی استرس میزان  جریان خون و اکسیژن قلب شما را در حین ورزش یا فعالیت بدنی سنگین بررسی می کند.

با پزشک خود درمورد اینکه کدام یک از انواع اکوکاردیوگرافی برای شما لازم است، صحبت کنید. بسته به اینکه چه آزمایشی انجام می دهید، چند مرحله آماده سازی ویژه برای اکوی قلب وجود دارد که ممکن است لازم باشد انجام دهید.

چگونه برای اکوی استرس باید آماده شوم؟

استرس اکو یک آزمایش غیر تهاجمی است. به این معنی که آزمایش در قسمت خارجی بدن شما انجام می شود. در این آزمایش اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی استفاده می شود. یعنی این تست بدون درد است و نیازی به بیهوشی ندارد. با این حال باز هم باید این موارد را قبل از آزمون انجام دهید:

سیگار نکشید: نیکوتین موجود در سیگار می تواند عملکرد قلب شما را تسریع کرده و در نتایج آزمایش تداخل ایجاد کند.
کافئین ننوشید: کافئین مانند نیکوتین  عملکرد قلب را نیز تسریع می کند. از نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای (گیاهی قابل قبول است)، نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و برخی نوشیدنی های ورزشی خودداری کنید.
شکلات نخورید: شکلات هم حاوی کافئین است. هرچند شکلات معمولاً به اندازه قهوه یا سودا حاوی کافئین نیست، اما بهتر است از مصرف آن قبل از انجام اکو استرس خودداری کنید.
در مورد داروها سؤال کنید: برخی از داروها ممکن است در نتایج آزمایش تداخل ایجاد کنند. هرگز مصرف داروهای تجویز شده را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید.
در حین انجام تست استرس اکو به لباس هایی نیاز خواهید داشت که بتوانید با آنها راحت ورزش کنند. لباس های گشاد و لباس های تمیز را انتخاب کنید.

چرا پزشکان استرس اکو را بیشتر تجویز می کنند؟

این آزمایش تصویربرداری به پزشک  معالج شما کمک می کند تا نحوه عملکرد قلب و رگ های خونی شما را مورد بررسی قرار دهد  به خصوص در حین فعالیت. انواع علائم مرتبط با قلب می تواند متخصصان قلب و عروق  را بر آن دارد تا اکوی استرس را برای بیماران خود تجویز کنند. برخی از رایج ترین این علائم عبارتند از:

درد قفسه سینه در حین فعالیت

هنگامی که  در حال ورزش در ورزشگاه هستید، یک ورزش حرفه ای را انجام می دهید، یا یک نوع فعالیت بدنی دیگری را انجام می دهید دچار درد قفسه سینه می شوید.  استرس اکو به پزشک نشان می دهد که قلب شما در برابر فعالیت چه واکنشی نشان می دهد و به آنها کمک می کند تا  مشکلات احتمالی را تشخیص دهند.

تنگی نفس

تنگی نفس غیر قابل توضیح، به ویژه در حین فعالیت، دلیل دیگر برای تجویز اکو استرس است.

عوامل خطرزای قلبی.

پزشک ممکن است این  آزمایش را در مورد علائم قلبی شما  که ناشی از  بیماری های دیگر همچون چربی خون بالا یا فشار خون بالا همراه با درد قفسه سینه بدون دلیل، تنگی نفس یا سرگیجه است، تجویز کند.
اگر مطمئن نیستید که چرا دکتر آزمایش را برای شما تجویز کرده، از او در این باره  سؤال کنید. درک اینکه چرا به اکو استرس نیاز دارید و نتایج ممکن است برای سلامتی و مراقبت های بهداشتی شما  چه معنایی داشته باشد مهم است.

آیا به استرس اکو نیاز دارید؟ برای اطلاعات بیشتر با مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار تماس بگیرید.

 

منبع:

www.nhs.uk

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز 1402
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز 1402
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز