عمومیمراقبت و سلامت

هایپرکلسترولمی فامیلی (FH) و ویروس کرونا

اگر به هایپرکلسترولمی فامیلی (FH) و بیماری قلبی مبتلا شده باشید، در ردیف  افراد با خطر متوسط ​​( آسیب پذیر) طبقه بندی می شوید. این بدان معناست که خطر بیماری شدید مرتبط با ویروس کرونا ( Covid-19) برای افرادی که دارای بیماری چربی خون بالا از نوع ژنتیکی هستند بیشتر از جمعیت عمومی است و باید بیشتر از دیگران از دستورالعمل های پیشگری از ابتلا به کرونا و قرنطینه خانگی پیروی کنید.

 

هایپرکلسترولمی فامیلی چیست؟

هایپرکلسترولمی فامیلی (FH) یک بیماری ارثی است که می تواند منجر به سطوح  چربی خون بسیار بالا شود. این بیماری از طریق ژن های خانوادگی منتقل می شود.

هایپر کلسترولمی فامیلی
هایپر کلسترولمی فامیلی

در صورت عدم درمان، FH می تواند در سنین بسیار کم منجر به بیماری های قلبی عروقی شود. اما به محض تشخیص، می توان آن را با دارو درمانی و سبک زندگی سالم درمان و کنترل کرد.

حتی اگر سبک زندگی بسیار سالمی داشته باشید، چربی خون شما می تواند توسط  FH بالا برود و میزان آن در خون شما بسیار بالاتر از افراد دیگر باشد. چرا که   FH بر نحوه تجزیه کلسترول در بدن تأثیر می گذارد.

کلسترول توسط کبد ساخته می شود و توسط خون به سراسر بدن منتقل می شود. سپس کلسترول  به سلولهای شما جهت استفاده یا ذخیره داده می شود. کلسترول مازاد سلولی می تواند به کبد منتقل و تجزیه شود.

چربی خون بالای ژنتیکی می تواند باعث مشکلاتی در این فرایند طبیعی شود. کلسترول LDL (که  گاهی کلسترول بد نیز نامیده می شود) نمی تواند به سرعت و به راحتی از خون شما خارج شود، بنابراین کلسترول در سلول و یا خون تجمع می یابد.

ژن های شما در میزان کلسترول شما نقش دارند زیرا بر نحوه خارج شدن کلسترول از سلول تأثیر می گذارد. بیماری هایپرکلسترولمی فامیلی زمانی اتفاق می افتد که شما یک ژن معیوب را از یکی از والدین خود به ارث ببرید (جهش ژنی).

سایر شرایط ژنتیکی

شرایط ژنتیکی دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث چربی خون بالا شود. به عنوان مثال، هایپرکلسترولمی پلی ژنیک،  که در آن به جای  اینکه یک ژن معیوب باعث کلسترول بالا شود، چند ژن معیوب باعث افزایش  چربی خون می شود.

همچنین نوعی از چربی خون بالای ژنتیکی (HoFH) وجود دارد که به جای یک ژن، دو ژن معیوب را به ارث می برید و سطح کلسترول در خون شما بیشتر افزایش می یابد.

اکثر خدمات پزشک عمومی، برخی بیمارستانها و کلینیک ها و برخی از خدمات تخصصی FH برای کمک به حمایت از این نوع بیماری ها در طی بیماری همه گیر ویروس کرونا قادر به ارائه خدمات معمول خود نیستند. بنابراین، ممکن است ملاقات ها  و چکاپ های دوره ای تان لغو شده و یا به تأخیر بیفتد.

چه کسانی در معرض آسیب های چربی خون ژنتیکی و ویروس کرونا قرار دارند.

اگر FH دارید اما بیماری های قلبی  عروقی برای شما تشخیص داده نشده است، ممکن است از نظر بالینی نیز آسیب پذیر باشید اگر:

  • شما یک مرد هستید و پس از 50 سالگی برای اولین بار FH برای شما تشخیص داده شده و تحت درمان قرار گرفته اید.
  • شما یک زن هستید و پس از 60 سالگی برای اولین بار FH برای شما تشخیص داده شده و تحت درمان قرار گرفته اید.
  • شما  در کنار ابتلا به هایپرکلسترولمی فامیلی، عوامل خطر دیگری مانند فشار خون بالا،  بیماری مزمن کلیوی یا دیابت دارید.
  • شما دارای FH با افزایش شدید سطح لیپوپروتئین (a) (بیش از 500mg /  یا 100nmol ) هستید.

اگر در یکی از این گروه ها قرار داشته باشید احتمال ابتلا به بیماری زمینه ای قلبی عروقی در شما تقریباً 50٪ است (در صورتی که مدت طولانی ای است که تحت درمان هستید این  درصد ممکن است  برای شما کمتر باشد).

اگر در یکی از این دسته ها قرار می گیرید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به  ویروس کرونا  قرار  دارید و ضمن ادامه مصرف تمام داروهای تجویز شده می بایست نسبت به هر فرد دیگری  از دستورالعمل های ستاد مبارزه با کرونا پیروی کنید.

 

منبع:

www.heartuk.org.uk

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا