بیماری ها

۱۱ علائم قلبی حساس که نباید هرگز نادیده گرفته شوند

نادیده گرفتن علائم قلبی حساس باعث بروز مشکلات جدی خواهد شد. البته ناگفته نماند که همه مشکلات قلبی با علائم هشدار دهنده خود را بروز نمی‌دهند. همیشه هشداری مانند درد در قفسه سینه و پرت شدن روی پله‌ها، آنچه که معمولاً در فیلم‌ها مشاهده می‌شود، وجود ندارد. برخی علائم قلبی حتی در قفسه سینه بروز نمی‌یابند و در چنین مواردی عمدتاً نمی‌توان گفت که مشکل اصلی چیست.

 

سخنگوی انجمن قلب آمریکا می‌گوید: این شرایط بخصوص در برخی افراد بسیار حائز اهمیت است که تا با غفلت نکردن و نادیده نگرفتن علائم قلبی حساس، باعث بروز مشکلات حاد نشوند. افرادی که:

  • دارای سنی بالای  ۶۰ هستند
  • اضافه وزن دارند
  •  قند خون آن‌ها بالا است
  • کلسترول بالا دارند
  • دارای فشار خون بالا هستند

 

۱۱ علائم قلبی حساس که نباید نادیده گرفته شوند

 

احساس ناراحتی در قفسه سینه

شایع‌ترین علائم قلبی حساس که نشان دهنده بروز مشکلاتی برای قلب است. اگر یک شریان مسدود شده دارید یا در معرض حمله قلبی هستید، ممکن است در قفسه سینه احساس درد، تنگی یا فشار داشته باشید.

 

 

این احساس معمولاً طولانی‌تر از چند دقیقه طول می‌کشد. و ممکن است زمانی اتفاق بیوفتد که شما در حال استراحت هستید و یا زمانی که در حال انجام فعالیت فیزیکی هستید.

 

اما باید بدانید که اگر درد در نقطه‌ای خاص باشد که با لمس کردن آن ناحیه احساسش می‌کنید، باید بدانید که این علائم قلبی حساس نیست. اما در مواردی که علائم قلبی حساس شدید هستند و طولانی‌تر به نظر می‌رسند شما باید هر چه سریع‌تر توسط یک متخصص قلب خوب معاینه شوید.

 

همچنین آگاه باشید که همیشه بروز مشکلات قلبی یا حمله قلبی با ایجاد درد در قفسه سینه همراه نیستند مانند آنچه که معمولاً در میان زنان رایج است.

 

حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش معده یا درد معده

برخی افراد در طی حمله قلبی دارای علائم قلبی حساس این چنینی هستند. این افراد علاوه بر حالت تهوع حتی ممکن است که استفراغ هم داشته باشند.

احتمال بروز این گونه علائم قلبی حساس و بیماری قلبی در زنان بیشتر از مردان گزارش شده است.

 

البته ممکن است که شما به دلایلی مختلف دارای ناراحتی معده باشید که هیچ کدام با قلب شما در ارتباط نیستند. علت اصلی این مشکلات به غذایی که می‌خورید مربوط می‌شوند. اما همچنان باید بدانید که این گونه علائم هم در طول حمله قلبی ممکن است که بروز یابند.

 

بنابراین اگر این احساس را دارید و در معرض حمله قلبی هستید، هر چه سریع‌تر به یک فوق تخصص اکو قلب مراجعه کرده و اجازه دهید که پزشک علت این علائم را تشخیص دهد.

 

دردی که در بازوها گسترش می‌یابد

یکی دیگر از علائم قلبی حساس و کلاسیک دردی است که در بازوها و سمت چپ بدن توسعه می‌یابد. معمولاً درد در قفسه سینه شروع شده و به خارج از بدن گسترش می‌یابد. اما برخی از افراد هم هستند که درد از بازوهایشان شروع می‌شود.

 

احساس گیجی و سرگیجه

چیزهای زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند شما تعادلتان را از دست بدهید و یا احساس ضعف داشته باشید. گاهی ممکن است که دلیل این احساس سرگیجه نخوردن غذا یا آب به اندازه کافی باشد. یا حتی ممکن است دلیل آن بلند شدن سریع باشد.

 

اما اگر به طور ناگهانی احساس بی ثباتی، درد نامناسب در قفسه سینه یا تنگی نفس کردید، با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم قلبی حساس می‌تواند نشان دهنده فشار خون پایین یا افت فشار خون شما باشد که قلب قادر به پمپ کردن آن نیست.

علائم حمله قلبی

درد گلو یا فک

به خودی خود، درد گلو و یا فک احتمالاً مربوط به قلب نیست. به احتمال زیاد، این موضوع به دلیل ناراحتی عضلانی، سرما یا سینوسی ایجاد می‌شود.

 

اما اگر احساس درد یا فشار در مرکز قفسه سینه خود را دارید که به گلو یا فک گسترش می‌یابد، می‌تواند علائم قلبی حساس و نشانه‌ای از حمله قلبی باشد. در این زمان سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 

به راحتی خسته می‌شوید

اگر پس از انجام کاری که در گذشته بدون هیچ مشکلی انجام می‌دادید، ناگهان احساس خستگی یا به نفس نفس افتادن می‌کنید، سریعاً به پزشک مراجعه نمایید. کارهایی از قبیل بالا رفتن از پله‌ها یا حمل مواد غذایی و …

 

کارشناس مرکز قلب آمریکا می‌گوید که ” این نوع تغییرات قابل توجه بسیار مهمتر از هر گونه درد دیگری است که ممکن است آن را احساس کنید”.

 

خستگی شدید و یا ضعف غیر قابل توضیح، که در زمان‌های مشخصی از روز اتفاق می افتد، می‌تواند نشاندهنده علائم قلبی حساس به ویژه برای زنان باشد.

 

خروپف کردن

اگر برای مدت کوتاهی خروپف می‌کنید، این کاملاً طبیعی است. اما خروپف‌های عجیب و غریب با صدای بلند که به نظر می‌رسد احساس گاز گرفتن یا خفگی دارد می‌تواند نشانه‌ای از آپنه خواب باشد. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که شما چندین بار در شب در حالی که هنوز نخوابیدید، چندین بار تنفس عمیق دارید. فشار ناشی از این عارضه بر قلب تأثیر خواهد گذاشت.

 

پزشک شما در این گونه موارد تمامی علائم و عادات شما را قبل و به هنگام خواب بررسی می‌کند تا به علت اصلی این مشکل پی ببرد. اگر شما این علائم قلبی حساس را دارید، ممکن است به یک دستگاه CPAP نیاز داشته باشید تا تنفس خود را در حالی که در خواب هستید تضمین کنید.

 

عرق کردن

عرق سرد کردن بدون هیچ دلیلی واضح می‌تواند یک نوع علائم قلبی حساس بوده و یک حمله قلبی را نشان دهد. اگر این مشکل به همراه یکی دیگر از علائم قلبی حساس که در بالا ذکر شد باشد، باید سریعاً خود را به بیمارستان برسانید. سعی کنید که خودتان در چنین موقعیتی رانندگی نکنید.

 

سرفه‌های شدیدی که ساکت نمی‌شوند

در بیشتر موارد این نشانه‌ای از مشکل قلبی نیست. اما اگر بیماری قلبی دارید یا می دانید که در معرض خطر هستید، توجه ویژه‌ای به این احتمال که می‌تواند نشانه حمله قلبی باشد، داشته باشید.

 

اگر سرفه‌های طولانی دارید که موکوز سفید یا صورتی تولید می‌کند، می‌تواند نشانه نارسایی قلبی باشد. این اتفاق زمانی می افتد که قلب نمی‌تواند به اندازه کافی خون را پمپاژ کند و آن را برای تبادل اکسیژن به ریه‌ها بفرستد.

 

در این گونه موارد علت سرفه‌های خود را از پزشک جویا شوید.

 

پا، ساق پا یا مچ پایی که متورم شده است

این علائم قلبی حساس می‌تواند نشان دهنده این موضوع باشد که قلب قادر به عملکرد صحیح خود نیست.

 

هنگامی که قلب نمی‌تواند به اندازه کافی خون پمپ کند، خون در رگ‌ها ذخیره شده و موجب تورم می‌شود.

 

نارسایی قلبی نیز می‌تواند برای کلیه‌ها وضعیت سختی را جهت حذف آب و سدیم اضافی از بدن به وجود آورد، که این نیز می‌تواند منجر به تورم شود.

 

آریتمی قلب یا ضربان قلب نامنظم

این طبیعی است که قلب وقتی شما دچار شوک یا هیجان زده شدید در یک زمان مشخص چندین بار تپش داشته باشد. اما اگر احساس می‌کنید که قلب شما بیش از چند ثانیه یا بیشتر اوقات این علائم را دارد، به پزشک خود بگویید.

 

سخنگوی قلب آمریکا می‌گوید که در بیشتر موارد این علائم قلبی حساس نبوده و به راحتی درمان می‌شود. زیرا ممکن است به خاطر کافئین زیاد یا نداشتن خواب کافی باشد. اما گاهی اوقات هم این یک نوع علائم قلبی حساس بوده و می‌تواند یک بیماری به نام فیبریلاسیون دهلیزی را نشان دهد که نیاز به درمان دارد. بنابراین باید فوری به یک مرکز پزشکی مراجعه کرده و با کمک آزمایشاتی علت این مشکل را ارزیابی نمایید.

تست های تشخیص دهنده بیماری قلبی

آزمایشات مرسوم برای تشخیص بیماری قلبی

الکتروکاردیوگرام

آزمایشی است که در طول ۱۵ دقیقه قابل انجام بوده و در بیشتر مراکز پزشکی و حتی مطب پزشکان دستگاه آن موجود است. این آزمایش نیاز به آمادگی قبلی بیمار ندارد. کارشناس مربوطه با خواباندن بیمار به پشت و قرار دادن الکترودها به قفسه سینه این تست را انجام می‌دهد. با چسباندن الکترودها به قفسه سینه تمامی فعالیت‌های یک دوره قلبی که شامل سیستول، زمان انقباض قلب و دیاستول زمان آرامش قلبی است، ثبت می‌شود.

نتایج این تست ترسیم شدن امواجی با نام‌های P, QRS, T است. که اولین موج کمی قبل از انقباض دهلیزها ثبت می‌شود. دومین موج کمی قبل از انقباض بطن‌ها و موج سوم کمی قبل از بازگشت قلب به حالت آرامش.

تغییر در زمان و ارتفاع هر موج نشان دهنده یک نوع بیماری قلبی است. پزشک با مطالعه این نوار قلب قادر خواهد بود که اطلاعات زیادی را به دست آورد.

 

هولتر قلب

این یک تست دیگر اما مشابه الکتروکاردیوگرام است. با این تفاوت که از این وسیله به دلیل کوچکی و قابل حمل بودن می‌توان برای ارزیابی فعالیت قلبی به مدت چند روز استفاده کرد. این دستگاه دارای حافظه‌ای بوده که تمامی اطلاعات قلبی این چند روز را قادر خواهد بود در خود ذخیره نماید.

مزیت دیگری که این تست نسبت به نوار قلب دارد این است که خطا در این آزمایش کمتر خواهد بود. زیرا در نوار قلب که برای یک مدت محدود انجام می‌شود، ممکن است که هر گونه عامل عصبی و استرس بر روی نتیجه آزمایش تأثیر بگذارد. اما در این تست که در زمان‌های مختلف انجام می‌شود، این خطا به حداقل می‌رسد.

 

اکوکاردیوگرام

دستگاه اکوکاردیوگرافی معمولاً در مراکز خاص و کلینیک‌های اکو موجود است. کار کردن با این دستگاه کمی دشوار بوده و نیازمند کارشناسان مجرب است. دستگاه اکوکاردیوگرافی با کمک امواج فراصوتی که تولید می‌کند، قادر به تولید تصاویری متحرک از قلب و عروق آن بوده بنابراین اطلاعات دقیق‌تری نسبت به تست‌های قبلی در اختیار پزشک مربوطه قرار خواهد داد.

با توجه به علائم قلبی حساسی که در ابتدای مقاله ذکر شد، پزشک یکی از تست‌های نام برده را برای بیمار توصیه خواهد کرد تا علت دقیق هر مشکل را بررسی نماید. و در جهت درمان هر چه سریع‌تر برای بهبودی بیمار بکوشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز 1402
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
راه اندازی بخش تخصصی واریس