بیماری ها

سوفل قلبی و تشخیص آن با اکوکاردیوگرافی

سوفل قلبی و صداهای غیر طبیعی قلب تنها زمانی قابل تشخیص است که پزشک با استفاده از استتوسکوپ (گوشی پزشکی) به قلب شما گوش دهد. شما ممکن است هیچ علائم و نشانه های ظاهری نداشته باشید. پزشک معالج برای تشخیص علل ایجاد سوفل قلبی ممکن است انواع اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) را برای شما تجویز کند.

 

علائم سوفل قلبی

در بسیاری از موارد، سوفل های قلبی و سایر صداهای غیرطبیعی قلب تنها زمانی قابل تشخیص است که پزشک با استفاده از استتوسکوپ به قلب شما گوش دهد. ممکن است هیچ علائم و نشانه های ظاهری نداشته باشید.

در برخی موارد، ممکن است علائم یا نشانه های یک بیماری قلبی مهم را داشته باشید نظیر:

 • درد قفسه سینه
 • سرفه مزمن
 • تنگی نفس
 • سرگیجه یا غش کردن
 • تعریق شدید
 •  آبی شدن پوست لبها یا نوک انگشتان
 • افزایش یا تورم ناگهانی
 • بزرگ شدن رگهای گردن
 • بزرگ شدن کبد

 

دلایل صدای غیر طبیعی قلب چیست؟

قلب شما از چهار دهلیز تشکیل شده است. به دو دهلیز فوقانی دهلیز و به دو دهلیز پایین بطن گفته می شود.

سوپاپ هایی بین این محفظه ها قرار دارند.کار آنها این است که خون شما همیشه در یک جهت جریان داشته باشد.

مشکلات موجود در این قسمتهای قلب شما ممکن است منجر به صدای غیر طبیعی قلب شود که پزشک می تواند با گوش دادن به قلب یا انجام آزمایش اکوکاردیوگرافی آنها را تشخیص دهد.

تشخیص سوفل

پزشک شما با استفاده از استتوسکوپ یا همان گوشی پزشکی به ضربان قلب شما گوش می دهد تا تشخیص دهد که قلب شما به درستی کار کرده و آیا ریتم طبیعی داردیا خیر. در واقع اگر پزشک شما “سوفل” یا هر صداهای غیرطبیعی دیگری را از قلب شما بشنود، ممکن است این یک نشانه اولیه از یک بیماری قلبی جدی باشد.

سوفل قلب صدایی غیرمعمول است که بین ضربان قلب شنیده می شود.

 

همچنین پزشک برای تشخیص علل اصلی سوفل قلبی ممکن است برای شما رادیوگرافی قلبی یا اکوکاردیوگرافی را تجویز کند. این آزمایشی است که با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب شما ایجاد می کند. پزشک با کمک نتابج اکوکاردیوگرافی درک بهتری از ناهنجاری های قلبی خواهد داشت.

اگر پزشک شما صداهای غیرطبیعی قلب را بشنود، ممکن است درباره سابقه خانوادگی شما نیز سؤال کند. اگر هر یک از اعضای خانواده شما سوفل قلبی یا سابقه مشکلات قلبی داشته باشد، مهم است که این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. این ممکن است تشخیص علت صدای غیر طبیعی قلب شما را آسان تر کند.

 سوفل قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی

سوفل قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) می تواند دلایل مختلفی داشته باشند.

سوفل قلبی زمانی ایجاد می شود که در یک یا چند دریچه قلب نقص داشته باشید. دریچه ها محفظه های قلب شما را بهم متصل می کنند. آنها باز می شوند تا خون وارد محفظه شود و سپس بسته می شوند تا مطمئن شوند خون به عقب جریان ندارد.

بسیاری از سوفل ها به هیچ درمانی نیاز ندارند. برخی از سوفل ها جدی تر هستند و ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. این سوفل ها توسط مشکلات دریچه ای ایجاد می شود مثل:

 • نشت کردن خون
 • محصور شدن
 • تنگی
 • اختلال در باز و بسته شدن دریچه ها

فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی
فیبریلاسیون دهلیزی

AFib در اثر مشکلات تکانه های الکتریکی قلب ایجاد می شود. این تکانه ها با انقباض و شل کردن دهلیزها و بطن ها، باعث پمپاژ سالم قلب می شوند.

ضربان ساز اصلی قلب شما گره های سینوسی دهلیز راست است. هر دو دهلیز هنگامی که این تکانه ها بی نظم می شوند، ضربان اضافیو در نتیجه صدای غیر طبیعی قلب ایجاد می کنند. فیبریلاسیون باعث انتقال تکانه های نامنظم از طریق بطن ها می شود. در نتیجه دهلیزها و بطن ها ناهماهنگ شده و ضربان قلب نیز نامنظم می شود.

گاهی اوقات علت AFib ناشناخته است. تکانه های الکتریکی نامنظم می تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد. دلایل دیگر این عارضه عبارتند از:

 

درمان صدای غیر طبیعی قلب

علائم سوفل قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی را می توان با درمان کنترل کرد.

برای این کار پزشک معالج ممکن است سعی کند ریتم سیستم الکتریکی قلب شما را از طریق کاردیوژن مجدداً تنظیم کند. کاردیورزیون با شوک الکتریکی به قلب شما با استفاده از یک دفیبریلاتور به دیواره قفسه سینه شما اعمال می شود، انجام می شود. ممکن است به محض بازگرداندن ضربان قلب، لازم باشد  تا داروهایی را برای حفظ ضربان قلب طبیعی خود مصرف کنید.

روشهای جراحی و  کم تهاجمی تری نیز  برای AFib مداوم وجود دارد. این روش ها می توانند دهلیزها را به یک ریتم منظم برگردانند.

درصورت بروز علائم به پزشک خود مراجعه کنید. قرارهای ملاقات معمول با پزشک خود را برنامه ریزی کنید تا آنها بتوانند سلامت قلب شما را کنترل کنند.

 

منبع:

www.healthline.com

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا