مراقبت و سلامت

محافظت از قلب در برابر گرمای تابستان

استفاده از گرمای تابستان و دراز کشیدن زیر نور آفتاب یکی از لذت بخش ترین تفریحات در تابستان است . با این حال برای برخی از ما، گرمای خورشید می تواند تهدیدی برای سلامت قلب باشد.

اگر بیماری قلبی دارید، سنتان بالای 50 سال است و یا اضافه وزن دارید، عادت های جدیدی را برای سالم نگه داشتن بدن و قلب خود شروع کنید در صورت بروز مشکل قلبی ممکن است شما دچار گرمازدگی و آفتاب سوختگی شوید.

در هوای گرم، قلب شما باید سریعتر کار کند  تا دمای بدن را خنک نگه دارد. روش های لازم برای بهتر کار کردن قلب را در زمان گرما و رطوبت بالا را یادبگیرید و از آنها مطالع شوید.ب این کار به شما کمک می کند تا گرما فشار کمتری روی قلبتان وارد کند

 

هیدراته بمانید

با نوشیدن آب در تمام روز، قلب خود را در گرما محافظت کنید. هنگام عرق کردن بدن مایعات از دست می دهد. جایگزینی آب از دست رفته باعث می شود از کمبود آب بدن جلوگیری شود. اگر مشکل قلبی دارید و دچار کمبود آب بدن می شوید، ممکن است ضربان قلب نامنظم ( آریتمی) پیدا کنید. حتی اگر ورزش نمی کنید، سعی کنید به مقدار زیاد آب خنک بنوشید.

 

از لباس های رنگ روشن استفاده کنید

در هوای گرم لباس های گشاد و رنگی بپوشید. لباس های گشاد اجازه می دهد عرق بدن تبخیر شود. بهترین پارچه قابل تنفس، پنبه طبیعی است. پارچه های مصنوعی  با قابلیت تنفس که سریع  تر عرق بدن را خشک می کند را نیز امتحان کنید. ایاین نوع لباس ها نها باعث خنک شدن و راحتی شما می شوند. پاهای شما در هوای گرم عرق می کنند، بنابراین کفش راحتی که تهویه مناسب دارد بپوشید.

 

برای سلامت قلب در گرما کم تر بخورید

بین غذاهای اصلی از میان وعده های خنک استفاده کنید. خوردن غذای سنگین بیش از حد قلب و معده شما را تحت فشار قرار می دهد. سبزیجات  تازه محلی و ذرت  را روی تخته کباب کنید. کمتر کره بخورید.. به جای یک همبرگر گوشت گاو با کالری بالا، یک همبرگر گوشت بدون چربی بوقلمون بمصرف کنید.  می توانید مقداری ماهی را روی  حرارت کباب کنید. ماهی تن و ماهی آزاد به خاطر داشتن اسیدهای چرب امگا 3 به سلامت قلب شما کمک می کند.  می توانید کمی چاشنی و آب لیموی تازه به ماهی های کبابی خود  اضافه کنید.

 

خنک بمانید

رفتن در استخر یا دریا به  برطرف کردن گرمازدگی کمک می کند. اگر در اطراف آب، پنکه یا تهویه مطبوع نیستید، به روش های دیگر خنک شوید تا از خستگی و گرمازدگی جلوگیری کنید. یک بسته یخ یا بعضی از مکعب های یخ را روی سر خود بگذارید تا خنک شود. از کمپرس های سرد روی قسمت های مختلف بدن خود استفاده کنید. اگر در زیر نور آفتاب بیرون از منزل هستید، بعد از 20 دقیقه سایه یا پناهگاهی پیدا کنید. کار از سلامتی و قلب شما محافظت  می کند.

 

استراحت کنید

برای جلوگیری از سرگیجه در گرما، در جای خنک یا سایه دار استراحت کنید. پاهای خود را بالا ببرید. انجام این کار باعث می شود خون از قلب به مغز شما منتقل شود. این کار می تواند احساس غش، بی حالی و سرگیجه را کاهش دهد. اگر به آرامی ورزش می کنید، در سایه استراحت کنید و به مقدار کافی آب بنوشید.

 

داروهای خود را بررسی کنید

آیا مشکل قلبی یا وضعیت سلامتی دیگری که به دارو نیاز دارد، دارید؟ در این صورت حتماً از دارو هایی استفاده کنید که در هوای گرم برای شما بی خطر باشد. برخی از داروها می توانند ضربان قلب شما را کند کنند یا باعث کم آب شدن بدن شوند.

 

اطمینان حاصل کنید که در این فصل به اندازه کافی سالم و قوی باشید تا بتوانید با گرما و بیماری های قلبی مقابله کنید. فعالیت های جسمی را کنار نگذارید.و هر گونه اقدام لازم رابرای وارد شدن به فصل تابستان انجام دهید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا