بیماری ها

بررسی خطر بیماری های قلبی در زنان

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر  در افراد است، اما بسیاری از افراد گمان می کنند که بیماری های قلبی مخصوص مردان است و سکته قلبی یک بیماری مردانه محسوب می شود.

چه زمانی زنان باید معاینه قلبی انجام دهند؟

زنان دارای بدون فاکتور های خطر: از 55 سالگی

زنان مبتلا به فاکتور های خطر بیماری های قلبی : از 45 سالگی

زنان مبتلا به دیابت نوع 2: در هنگام بررسی سالانه دیابت

زنان دارای بیماری روانی شدید: از 25 سالگی

 چه عواملی زنان را در معرض بیماری های قلبی قرار می دهد؟

زنان و مردان عمدتا فاکتور های خطر مشابهی را دارند. استعمال دخانیات، اضافه وزن یا چاقی، فشار خون بالا، دیابت و همچنین سابقه خانوادگی مشکلات قلبی، همگی در افزایش سکته قلبی مؤثر اند.

اما در بسیاری از موارد، زنان بیشتر از مردان در معرض این فاکتور های خطر قرار می گیرند. چرا که:

  • نیکوتین در بدن زنان سریع تر متابولیزه و جذب می شود. بنابراین استعمال دخانیات خطر بیشتری برای زنان به وجود می آورد.
  • زنان مبتلا به دیابت در مقایسه با مردان، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی هستند.
  • سوابق خانوادگی بیماری های قلبی می تواند در زنان نمود بیشتری داشته باشد.

با وجود مشترک بودن عوامل خطر، بیماری های قلبی در زنان در سنین بالاتری رخ می دهد. این امر بدین دلیل است که فاکتور های خطر در زنان به محض رسیدن به سن یائسگی، افزایش می یابد.

فاکتور های خطر برای زنان خاص:

زنانی که در دوران بارداری مبتلا به دیابت حاملگی و یا پره اکلامپسی هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی بعد از زایمان، قرار می گیرند.

برخی مطالعات نشان داده است که زنانی که قبل از یائسگی دچار اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، در سنین بالاتر در معرض خط ابتلا به بیماری های قلبی قرار می گیرند.

انواع متداول بیماری های قلبی در زنان:

آنژین قلبی( سندروم قلبی X )

بیماری عروق کرونر ( بیماری عروق کوچک)

پارگی عروق خونی ( SCAD)

اسپاسم عروق کرونر ( آنزین پرینز متال)

 یائسگی و بیماری های قلبی

یائسگی یک رخداد طبیعی است که در آن، هنگامی که تخمدان ها تولید تخم و ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون (دو هورمون اصلی مربوط به چرخه تولید مثل) را متوقف می کنند، رخ می دهد. به زنی یائسه گفته می شود که چرخه قائدگی او بیش از 12 ماه متوقف شده باشد. میانگین سنی یائسگی در اکثر زنان 52 سال است.

یائسگی از روش های مختلفی روی بدن زنان تأثیر می گذارد:

یائسگی باعث افزایش موارد زیر می شود:

  • فشار خون
  • چربی خون
  • مقاومت به انسولین – که می تواند مانع از بین رفتن قندهای بدن و در نتیجه افزایش خطر ابتلا به دیابت شود.

 یائسگی باعث تغییر موارد زیر در بدن زنان می شود:

– متابولیسم ( فرایند تبدیل غذا و آب به انرژی ). کاهش متابولیسم می تواند باعث بروز برخی از مشکلات شود مانند افزایش فشار خون، کلسترول و وزن.

– توزیع چربی بدن: رسوبات چربی که در اطراف شکم هستند، بر خلاف ناحیه ران ها، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد، حتی در زنان با وزن طبیعی.

هورمون ترابی ( HRT) ممکن است در 10 سال اول یائسگی از زنان در برابر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی محافظت کند.

بیماری های قلبی و بارداری

بارداری چگونه روی قلب شما تأثیر می گذارد؟

قلب شما باید در دوران بارداری سخت تر از حد معمول کار کند، چرا که حجم خون بیشتری برای پمپاژ در بدن شما وجود دارد. در بیشتر زنان میزان خون در این دوران به میزان 30 تا 50 درصد افزایش می یابد. عملکرد قلب زنان باردار که به بیماری‌های قلبی مبتلا باشند سخت خواهد شد و تحت تأثیر قرار می‌گیرد. زیرا در طی بارداری استرسی که تحمل می‌کنند باعث افزایش حجم  خروجی خون از قلب، افزایش ضربان قلب، کاهش فشار خون و یا افزایش فشار خون می‌شود.

 آیا می توان در صورت ابتلا به بیماری قلبی باردار شد؟

 اگر مبتلا  به بیماری قلبی هستید، قبل از بارداری حتماَ ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید. بسته به وضعیت بدنی و دارویی که مصرف می کنید، برخی از فاکتور های خطر وجود دارد که ممکن است در صورت لزوم در نظر بگیرید.

دیابت حاملگی و بیماری های قلبی

دیابت حاملگی نوعی دیابت است که در دوران بارداری رخ می دهد. این عارضه اغلب علائم و نشانه های بالینی خاصی ندارد اما به نوبه خود خطر حمله قلبی یا مغزی را افزایش می دهد.

 پره اکلامپسی و بیماری های قلبی

 پره اکلامپسی، وضعیتی جدی است که در حدود 5 درصد از زنان باردار به آن مبتلا می شوند. این عارضه با علائمی چون تغییرات فشار خون، وجود پروتئین در ادرار، تورم شدید دست و پا، سردرد و یا مشکلات بینایی همراه است.

اگر چه پره اکلامپسی بعد از دوران بارداری از بین می رود، اما با این حال فرد را در معرض خطر ابتلا به بیماریهای قلبی قرار می دهد. تحقیقات و شواهد نشان می دهد زنان بارداری که دچار پره اکلامپسی می شوند، دو برابر زنان دیگر در خطر سکته قلبی و یا مغزی قرار دارند.

 

بیماری های قلبی و قرص های ضد بارداری

برای اکثر زنان، داشتن یک داروی ضد بارداری خوراکی نسبتاَ بی خطر است. اما این دارو ها خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته قلبی، لخته شدن خون و سکته مغزی را به نسبت کمی افزایش می دهد. برای زنانی که سیگار مصرف می کنند و زنان مسن، این خطر بیشتر است. بنابراین پزشک شما باید قبل از تجویز قرص های ضد بارداری، این خطرات را با شما در میان بگذارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا