مراقبت و سلامت

درد قفسه سینه و درد معده|شباهت ها و تفاوت ها

درد قفسه سینه و درد شکم می‌تواند با هم رخ دهند، در این صورت زمان علائم ممکن است تصادفی و مربوط به مشکلات جداگانه‌ای باشد. اما گاهی اوقات، درد قفسه سینه و شکم ترکیبی از علائم یک بیماری هستند.

درد شکم می‌تواند مانند یک درد تیز یا مبهم باشد که به صورت متناوب یا مداوم باشد. از سوی دیگر، درد قفسه سینه می‌تواند مانند احساس سفت شدن و سوزش در قسمت بالایی شکم یا زیر قفسه سینه باشد.

برخی از افراد آن را به عنوان فشار یا درد ضربانی که به پشت یا شانه‌ها منتشر می‌شود، توصیف می‌کنند.

علت درد قفسه سینه و شکم می‌تواند موضوع جزئی و بی‌اهمیتی باشد، اما همیشه به این معنا نیست.

همچنین درد قفسه سینه ممکن است نشان دهنده یک اورژانس پزشکی باشد، به خصوص زمانی که همراه با تعریق، سرگیجه یا تنگی نفس باشد.

صرف نظر از علت، درد قفسه سینه و شکم چیزی نیست که نادیده گرفته شود. اگرچه درد یا ناراحتی در این نواحی معمولاً با حمله قلبی همراه است، اما بدانید که دلایل احتمالی زیادی برای وقوع آن وجود دارد. سایر علل شایع درد قفسه سینه و شکم شامل گاز معده، آپاندیسیت یا حتی سنگ کیسه صفرا باشد.

وقتی درد شکم یا قفسه سینه دارید، پیدا کردن علت آن اغلب دشوار است. بسیاری از عوامل مختلف از جمله شدت درد، محل آن و سایر علائم می‌توانند پزشک شما را راهنمایی کنند تا علل ایجاد درد را بهنر متوجه شود.

دو نوع مختلف درد یا ناراحتی وجود دارد که می‌توانید در شکم یا قفسه سینه خود داشته باشید. اولین نوع درد، درد عمومی است که ممکن است در بسیاری از بیماری‌ها رخ دهد. این نوع درد بدون هیچ گونه درمان دارویی از بین می‌رود. نوع دوم درد شکم درد موضعی است. این درد زمانی اتفاق می‌افتد که فقط در یک قسمت شکم، درد دارید. این دردها معمولاً به طور ناگهانی اتفاق می‌افتند و با گذشت زمان بدتر می‌شوند.

1.گاز معده

گاز معده می‌تواند به خودی خود باعث درد قفسه سینه و ناحیه مری شود و این امکان وجود دارد که به صورت درد در قسمت پایین سمت چپ شکم احساس شود. این علائم پس از مصرف بیش از حد غذا یا پس از مصرف غذاهای محرک مانند بروکلی، تخم مرغ، لوبیا یا غذاهای چرب بوجود می‌آید.

برای حل این مشکل، نوشیدنی‌های گازدار یا سرکه سیب رقیق شده، پیاده روی یا ماساژ شکم خود را امتحان کنید.

درد قفسه سینه و درد های شکمی
تفاوت درد قفسه سینه با دردهای شکمی

2.حمله قلبی و درد قفسه سینه

هنگامی که انسداد بخشی از رگ‌ها، قلب شما را از خونگیری منع می‌کند دچار حمله قلبی می‌شوید. حملات قلبی می‌تواند عامل تهدید کننده‌ای برای زندگی شما باشد. اگر نسبت به درمان آن بی‌اعتنا باشید مشکل حادتر خواهد بود چرا که این احتمال وجود دارد که فقدان جریان خون به قلب شما باعث آسیب طولانی مدت شود.

اگر علائمی از جمله تنگی و  درد قفسه سینه، تنگی نفس، سبکی سر، یا دردی که در بازوی چپ منتشر می شود را تجربه می‌کنید، خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید.

3.رفلاکس اسید معده

رفلاکس اسید، زمانی اتفاق می‌افتد که اسفنکتر (فلپ) بین معده و مری شل می‌شود و به اسید معده اجازه می‌دهد تا به سمت حلق برگردد. این مشکل که به عنوان بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) نیز شناخته می‌شود، دارای علائم مشخصی است. شناخته‌ترین علائم رفلاکس اسید شامل احساس سوزش در گلو، سرفه مزمن یا حالت تهوع است. این در حالی است که رفلاکس معده باعث ایجاد درد قفسه سینه می‌شود.

درمان‌های بدون نسخه مانند آنتی‌اسیدها معمولاً علائم را به اندازه کافی از بین می‌برند، اما شما باید برای یافتن علت اصلی، با پزشک خود در تماس باشید.

4.آپاندیسیت

آپاندیسیت در واقع همان التهاب آپاندیس است. درد آپاندیس می‌تواند شدید باشد که معمولاً در سمت راست شکم احساس می‌شود و حتی می‌تواند به پشت یا قفسه سینه گسترش یابد. اگرچه علل حاد آپاندیسیت خود به خود یا با آنتی بیوتیک درمان قابل درمان است، اما اکثر پزشکان ترجیح می‌دهند آپاندیس ملتهب شما را با جراحی خارج کنند.

5.سنگ کیسه صفرا

کیسه صفرا اندام کوچکی است که در زیر کبد و در سمت راست معده قرار دارد و صفرا را در روده کوچک شما آزاد می‌کند. هنگامی که این صفرا سفت می‌شود، می‌تواند به یک سنگ کیسه صفرا تبدیل شود که علائمی مانند درد معده یا درد قفسه سینه را به دنبال دارد.

اگر فکر می‌کنید سنگ کیسه صفرا دارید، بسیار مهم است که علائم را توسط پزشک بررسی کنید. در صورتی که سنگ‌های صفراوی درمان نشوند، ممکن است منجر به شرایط بالقوه تهدید کننده زندگی مانند کوله سیستیت، سپسیس یا سرطان کیسه صفرا شوند.

6.سنگ کلیه

سنگ‌های کلیه رسوبات سختی از مواد معدنی و نمک هستند که برای فرد بیمار گاهی آزاردهنده هستند. این سنگ‌ها یا باید از طریق سیستم ادراری دفع شوند یا در موارد جدی‌تر، توسط پزشک شکسته یا خارج شوند. علائم سنگ کلیه شامل درد در کنار معده، ادرار دردناک، ادرار کدر، خونی یا بدبو و تب است.

درد سنگ کلیه می‌تواند شدید باشد، به ویژه زمانی که در حال دفع آن هستید. این مشکل نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

چه زمانی برای درد شکم (دردقفسه سینه)باید به اورژانس مراجعه کرد؟

  • دردی که به فک، بازوی چپ یا پشت شما منتشر شود.
  • زمانی که فشار ناگهانی در زیر قفسه سینه احساس می‌کنید.
  • حالت تهوع، سرگیجه، ضربان قلب سریع یا تنفس سریع، گیجی، رنگ پریدگی یا تعریق بیش از حد
  • فشار خون بسیار پایین یا ضربان قلب بسیار پایین
  • درد قفسه سینه به طور ناگهانی اتفاق بیفتد و همراه با تنگی نفس باشد. (به ویژه پس از یک دوره طولانی عدم تحرک)

 

منابع:

www.healthline.com

www.visitcompletecare.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز 1402
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
راه اندازی بخش تخصصی واریس