بیماری ها

تشخیص و درمان نارسایی قلبی

نارسایی قلبی یا نارسایی مزمن قلب زمانی ایجاد می شود که عضله قلب نمی تواند خون را به طور موثر به اندام های بدن بمپاژ کند. این بیماری بیشتر در اثر شرایط قلبی دیگر همچون بیماری عروق کرونر ایجاد می شود و منجر به احساس علائمی مانند ورم پا، تنگی نفس، خستگی مفرط و سرفه کردن می شود.  برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره علائم، عوامل و عوارض این بیماری به مقاله عوارض نارسایی قلبی همین سایت مراجعه کنید. برای آگاهی از تشخیص و درمان نارسایی قلبی در این مقاله با ما همراه باشید.

تشخیص و درمان نارسایی قلبی

تشخیص و درمان نارسایی قلبی، پزشک شما تاریخچه پزشکی دقیقی را انجام می دهد، علائم شما را بررسی کرده و معاینه جسمی را انجام می دهد. پزشک شما نیز وجود فاکتورهای خطرناک مانند فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر یا دیابت را بررسی می کند. پزشک شما با استفاده از یک استسکوپ می تواند به علائم احتقان گوش دهد. استسکوپ همچنین صداهای غیر طبیعی قلب را ضبط می کند که ممکن است نشان دهنده نارسایی قلبی باشد. پزشک ممکن است رگ های موجود در گردن شما را معاینه کرده و میزان مایعات را در شکم و پاهای شما بررسی کند.

بعد از معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است برخی از این آزمایشات را نیز سفارش دهد:

آزمایش خون

پزشک شما ممکن است برای جستجوی علائم بیماری هایی که بر روی قلب تأثیر می گذارد، نمونه خون بگیرد.

اشعه ایکس قفسه سینه

تصاویر اشعه ایکس به پزشک کمک می کند تا وضعیت ریه ها و قلب شما را ببیند. پزشک شما همچنین می تواند از اشعه X برای تشخیص شرایط غیر از نارسایی قلبی استفاده کند که ممکن است علائم شما را توضیح دهد.

الکتروکاردیوگرام (ECG)

این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب شما را از طریق الکترودهای متصل به پوست شما ثبت می کند. این به پزشک کمک می کند تا مشکلات ریتم قلب و آسیب به قلب شما را تشخیص دهد.

اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام برای تولید تصویری از قلب شما از امواج صوتی استفاده می کند. این آزمایش به پزشکان کمک می کند تا اندازه و شکل قلب شما را در کنار هرگونه ناهنجاری مشاهده کنند. اکوکاردیوگرام کسر تخلیه شما را اندازه گیری می کند، دریافت اطلاعات درباره چگونگی پمپاژ قلب شما، برای کمک به تشخیص و درمان نارسایی قلبی است.

تست استرس

آزمایشات استرس سلامت قلب شما را با نحوه پاسخ به فشارها اندازه گیری می کند. ممکن است از شما خواسته شود که در حالی که به دستگاه ECG متصل است بر روی تردمیل قدم بزنید، یا ممکن است دارویی به صورت داخل وریدی دریافت کنید که قلب شما را شبیه به ورزش تحریک کند.

بعضی اوقات تست استرس که برای تشخیص و درمان نارسایی در حین پوشیدن ماسک انجام می شود که توانایی قلب و ریه های شما در مصرف اکسیژن و نفس کشیدن دی اکسید کربن را اندازه گیری می کند. اگر پزشک شما می خواهد در حین انجام تمرینات، از قلب شما نیز دیدن کند، ممکن است در طول آزمایش از تکنیک های تصویربرداری برای تجسم قلب شما استفاده کند.

اسکن توموگرافی کامپیوتری قلبی (CT)

در سی تی اسکن قلبی، شما روی یک میز داخل یک دستگاه دونات شکل قرار می گیرید. یک لوله اشعه ایکس داخل دستگاه به دور بدن شما می چرخد ​​و تصاویری از قلب و سینه شما را جمع می کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

در یک MRI قلبی، شما روی یک میز داخل یک دستگاه لوله‌ی بلند قرار دارد که یک میدان مغناطیسی را تولید می کند، که ذرات اتمی را در برخی از سلول های شما هم تراز می کند. امواج رادیویی به سمت این ذرات هم تراز پخش می شوند و سیگنال هایی تولید می کنند که تصاویری از قلب شما ایجاد می کنند.

آنژیوگرام کرونر

در این آزمایش برای تشخیص و درمان نارسایی قلبی، یک لوله نازک و انعطاف پذیر (کاتتر) در رگ یا بازوی شما در رگ خونی وارد شده و از طریق آئورت به شریان های کرونر شما هدایت می شود. یک رنگ تزریق شده از طریق سوند باعث می شود شریان های قلب شما را بر روی اشعه X قابل مشاهده کنند، به پزشکان کمک می کند تا انسداد را پیدا کنند و به این ترتیب به تشخیص و درمان نارسایی قلبی کمک میکند.

بیوپسی میوکارد

در این آزمایش، پزشک شما طناب بیوپسی کوچک و انعطاف پذیر را به داخل رگ در گردن یا کشاله ران شما وارد می کند و قطعات کوچک ماهیچه قلب گرفته می شود. این آزمایش ممکن است برای تشخیص انواع خاصی از بیماری های عضله قلب که باعث نارسایی قلبی می شوند، انجام شود.

تشخیص و درمان نارسایی قلبی

درمان نارسایی قلبی

بعد از تشخیص نارسایی قلبی یک بیماری مزمن است که به مدیریت مادام العمر نیاز دارد. با این حال، با درمان، علائم و نشانه های نارسایی قلبی می تواند بهبود یابد و قلب گاهی اوقات قوی تر می شود. درمان ممکن است به شما در داشتن عمر طولانی و کاهش احتمال مرگ کمک کند.

بعضی اوقات پزشکان می توانند نارسایی قلبی را با درمان علت اصلی اصلاح کنند. به عنوان مثال، تعمیر دریچه قلب یا کنترل ریتم سریع قلب ممکن است نارسایی قلبی را معکوس کند. اما برای اکثر افراد، درمان نارسایی قلبی شامل تعادل داروهای مناسب و در بعضی موارد استفاده از وسایلی است که به ضربان قلب کمک می کند و به درستی منقبض می شود.

داروها

پزشکان معمولاً نارسایی قلبی را با ترکیبی از داروها درمان می کنند. بسته به علائم، ممکن است یک یا چند دارو مصرف کنید، از جمله:

مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)

این داروها به افراد مبتلا به نارسایی سیستولیک قلب کمک می کنند که طولانی تر زندگی کنند و احساس بهتری داشته باشند. مهار کننده های ACE، دارویی است که رگ های خونی را برای کاهش فشار خون، بهبود جریان خون و کاهش بار کار روی قلب گسترش می دهد.

مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II

این داروها که شامل لوزارتان (Cozaar) و والتسارتان (Diovan) است، بسیاری از همان مزایا را دارند که مهار کننده های ACE دارند. آنها ممکن است برای افرادی که تحمل مهار کننده های ACE را ندارند، جایگزین شود.

مسدود کننده های بتا

این گروه از داروها نه تنها ضربان قلب شما را کاهش می دهد و باعث کاهش فشار خون می شود بلکه در صورت نارسایی سیستولیک قلب برخی از آسیب های قلب را نیز محدود یا معکوس می کند.

این داروها خطر ابتلا به برخی از ریتم های غیر طبیعی قلب را کاهش می دهند و احتمال مرگ غیر منتظره شما را کاهش می دهند. مسدود کننده های بتا ممکن است علائم و نشانه های نارسایی قلبی را کاهش دهند، عملکرد قلب را بهبود ببخشند و به شما در زندگی طولانی تر کمک کنند.

داروهای مدر

داروهای مدر که با نام قرص های آب شتاخته می شوند، باعث می شوند که بیشتر ادرار ایجاد شود و از جمع آوری مایعات در بدن جلوگیری می کند. دیورتیک ها مانند furosemide (Lasix) نیز باعث کاهش مایعات در ریه های شما می شوند تا بتوانید راحت تر نفس بکشید.

از آنجا که دیورتیک ها باعث می شوند بدن شما پتاسیم و منیزیم را از دست بدهد، پزشک ممکن است مکمل های این مواد معدنی را نیز تجویز کند. در صورت مصرف داروی ادرار برای تشخیص و درمان نارسایی قلبی، پزشک احتمالاً از طریق آزمایش منظم خون، سطح پتاسیم و منیزیم موجود در خون را تحت نظر دارد.

آنتاگونیست های آلدوسترون

اینها داروهای ادرار آور پتاسیم هستند که دارای خواص اضافی نیز هستند که ممکن است به افراد مبتلا به نارسایی قلبی شدید سیستولیک کمک کند تا عمر طولانی تری داشته باشند.

بر خلاف برخی دیورتیک های دیگر،  eplerenone و spironolactone  می توانند سطح پتاسیم خون شما را به حد خطرناک برسانند، بنابراین اگر افزایش پتاسیم یک نگرانی است با پزشک خود صحبت کنید و یاد بگیرید که آیا شما نیاز به تغییر میزان مصرف غذای پر از پتاسیم دارید.

اینوتروپ ها

اینها داروهای داخل وریدی است که در افراد دارای نارسایی قلبی شدید در بیمارستان برای بهبود عملکرد پمپاژ قلب و حفظ فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد.

دیگوکسین (لانوکسین)

این دارو که به آن دیجیتال نیز گفته می شود، قدرت انقباضات عضلات قلب شما را افزایش می دهد. همچنین باعث کند شدن ضربان قلب می شود. دیگوکسین علائم نارسایی قلبی را در نارسایی سیستولیک قلب کاهش می دهد. ممکن است بیشتر به فردی که مشکل ریتم قلب دارد، مانند فیبریلاسیون دهلیزی، داده شود.

برای درمان نارسایی قلبی شاید لازم باشد دو یا چند دارو مصرف کنید. پزشک ممکن است داروهای قلبی دیگری را نیز تجویز کند – مانند نیترات برای درد قفسه سینه، استاتین برای کاهش کلسترول یا داروهای رقیق کننده خون برای جلوگیری از لخته شدن خون – به همراه داروهای نارسایی قلبی. ممکن است پزشک نیاز به تنظیم دوزهای شما به طور مکرر داشته باشد، به خصوص هنگامی که شما یک داروی جدید را شروع کرده اید یا وقتی وضعیت شما رو به وخامت است. بنابراین، ممکن است شما مدتی را در بیمارستان بمانید.

بعد از تشخیص و درمان نارسایی قلبی کمک گرفتن از جراحی

در بعضی موارد، پزشکان برای درمان مشکل اساسی که منجر به نارسایی قلبی شده است، جراحی را توصیه می کنند. برخی از درمان هایی که در افراد خاص مورد مطالعه و استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

جراحی بای پس عروق کرونر

اگر شریان های مسدود شده شدید به نارسایی قلبی شما کمک می کند، پزشک ممکن است عمل بای پس عروق کرونر را توصیه کند. در این روش، رگ های خونی از پا، بازو یا قفسه سینه شما یک شریان مسدود شده در قلب شما را دور می زنند تا خون آزادانه از قلب شما جاری شود.

ترمیم یا تعویض دریچه قلب

اگر دریچه معیوب قلب باعث نارسایی قلبی شما شود، پزشک ممکن است ترمیم یا تعویض دریچه را توصیه کند. جراح می تواند دریچه اصلی را برای از بین بردن جریان خون به عقب اصلاح کند. جراحان همچنین می توانند دریچه را با اتصال مجدد جزوات دریچه یا از بین بردن بافت دریچه اضافی ترمیم کنند تا فلپ ها بتوانند محکم بسته شوند.

در حال حاضر انواع خاصی از ترمیم یا تعویض دریچه قلب می توانند بدون جراحی قلب باز، با استفاده از روش های جراحی با حداقل تهاجم یا تکنیک کاتتریزاسیون قلبی برای تشخیص و درمان نارسایی قلبی انجام شوند.

ضربان زدایی کننده های قلبی – اهرم قابل کاشت (ICD)

ICDدستگاهی شبیه به ضربان ساز است. با سیمی که از طریق رگها و قلب شما عبور می کن ، در زیر پوست در قفسه سینه شما کاشته می شود.

ICD ضربان قلب را کنترل می کند. اگر قلب با ریتمی خطرناک ضرب و شتم شو ، یا اگر قلب شما متوقف شود ، ICD سعی می کند قلب شما را مرتب کند یا دوباره آن را به ریتم عادی برگرداند. ICD همچنین می تواند به عنوان ضربان ساز عمل کند و اگر خیلی کند باشد قلب شما را سرعت می بخشد.

درمان از طریق تنظیم مجدد قلبی (CRT)

CRT یک ضربان ساز بطن بطنی است، که تکانه های الکتریکی به موقع را به هر دو حفره تحتانی قلب (بطن چپ و راست) می فرستد تا آنها با روشی کارآمدتر و هماهنگ تر پمپ شوند. بسیاری از مبتلایان به نارسایی قلبی با سیستم الکتریکی قلب خود مشکل دارند که باعث می شود عضله قلب ضعیف آنها به شکلی ناهماهنگ ضرب شود. این انقباض ناکارآمد ماهیچه ممکن است باعث بدتر شدن تشخیص و درمان نارسایی قلبی شود. غالباً یک ضربان ساز دو شکمی با افراد مبتلا به نارسایی قلبی با ICD ترکیب می شود.

دستگاههای کمکی بطنی (VAD)

یک VAD، همچنین به عنوان یک دستگاه پشتیبانی گردش خون مکانیکی شناخته می شود، یک پمپ مکانیکی قابل کاشت است که به پمپ کردن خون از حفره های تحتانی قلب شما (بطن ها) به بقیه بدن کمک می کند. VAD در شکم یا قفسه سینه کاشته می شود و به قلب ضعیف وصل می شود تا به آن کمک کند خون را به قسمت دیگر بدن شما بفرستد.

پیوند قلب

برخی از افراد چنان نارسایی قلبی شدید دارند که جراحی یا داروها به آن کمک نمی کنند. آنها ممکن است نیاز داشته باشند که قلب بیمار خود را با یک قلب اهدا کننده سالم جایگزین کند.

پیوند قلب می تواند بقای و کیفیت زندگی برخی از مبتلایان به نارسایی قلبی شدید را بهبود بخشد. با این حال، نامزدهای پیوند اغلب باید مدت طولانی صبر کنند تا قلب اهدا کننده مناسب پیدا شود.

نکته:

پیوند قلب درمان مناسب برای همه نیست. تیمی از پزشکان در یک مرکز پیوند شما را ارزیابی می کنند که آیا این روش ممکن است برای شما بی خطر و مفید باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا