بیماری ها

تشخیص بیماری روماتیسمی قلب با اکوکاردیوگرافی

بیماری روماتیسمی قلب شرایطی است که در آن دریچه های قلب به طور دائم در اثر تب روماتیسمی آسیب دیده است. آسیب دریچه قلب ممکن است اندکی پس از عفونت استرپتوکوکی درمان نشده یا تحت بیماری هایی مانند عفونت گلو یا تب اسکارال شروع شود. پاسخ ایمنی باعث ایجاد التهاب در بدن می شود که می تواند باعث آسیب مداوم دریچه شود.

چه عواملی باعث بیماری روماتیسمی قلب می شود؟

بیماری روماتیسمی قلب در اثر تب روماتیسمی ایجاد می شود، یک بیماری التهابی است که می تواند بسیاری از بافت های همبند، به ویژه در قلب، مفاصل ، پوست یا مغز را تحت تأثیر قرار دهد. دریچه های قلب می توانند ملتهب شوند و با گذشت زمان دچار زخم شوند. این می تواند منجر به تنگی یا نشت دریچه قلب شود و عملکرد طبیعی قلب را دشوارتر کند. این بیماری ممکن است تا سال ها ادامه داشته باشد و می تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

تب روماتیسمی در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما معمولاً در کودکان در سنین ۵ تا ۱۵ سال مشاهده می شود. در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده نادر است.

نکته:

تب روماتیسمی یک بیماری التهابی است که می تواند با عفونت باکتریایی استرپتوکوکی ایجاد شود. این بیماری معمولاً به عنوان یک عفونت گلو یا تب اسکارال شروع می شود که با آنتی بیوتیک درمان نشده است.

بیماری روماتیسمی قلب چیست؟

تشخیص روماتیسم قلبی با اکوکاردیوگرافی
تشخیص روماتیسم قلبی با اکوکاردیوگرافی

بیماری روماتیسمی قلب گروهی از اختلالات قلبی کوتاه مدت (حاد) و طولانی مدت (مزمن) را توضیح می دهد که در اثر تب روماتیسمی ایجاد می شود. این بیماری معمولاً ۱۰ تا ۲۰ سال پس از بیماری اولیه رخ می دهد. همه افراد مبتلا به تب روماتیسمی به سمت ابتلا به بیماری روماتیسمی قلب نمی روند.

چه کسی در معرض بیماری روماتیسمی قلب است؟

عفونت های بدون درمان یا تحت درمان با استرپ باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری روماتیسمی قلب می شوند. کودکانی که به عفونت های مکرر گلو مبتلا می شوند، بیشترین خطر را در برابر تب روماتیسمی و بیماری روماتیسمی قلب دارند.

انواع بیماری روماتیسمی قلب

هر قسمت از قلب ممکن است در اثر التهاب ناشی از تب روماتیسمی آسیب دیده باشد. این شامل کیسه بیرونی (پریکارد)، پوشش داخلی (غدد درون ریز) و دریچه ها است.

برخی از مشکلات قلبی مرتبط با تب روماتیسمی عبارتند از:

شایع ترین شکل بیماری روماتیسمی قلب بر دریچه های قلب تأثیر می گذارد. ممکن است چندین سال پس از تب روماتیسمی طول بکشد تا آسیب دریچه ایجاد شود یا علائم ظاهر شود.

اگرچه تب روماتیسمی می تواند بر روی هر دریچه قلب تأثیر بگذارد، اما بیشتر اوقات روی دریچه میترال که بین دو حفره سمت چپ قلب قرار دارد تأثیر می گذارد. این آسیب می تواند باعث تنگی دریچه، برگشت مجدد دریچه و یا آسیب به عضله قلب شود.

تغییر مجدد دریچه زمانی است که خون به جای پیروی از جهت معمول خود، از طریق دریچه به عقب نشت می کند. التهاب تب روماتیسمی می تواند به خود عضله قلب آسیب برساند. این آسیب می تواند بر توانایی قلب در پمپ کردن خون موثر باشد. به مرور زمان، اختلالات دریچه ممکن است منجر به فیبریلاسیون دهلیزی یا نارسایی قلبی شود.

تنگی دریچه در هنگام تنگ شدن دریچه اتفاق می افتد، که جریان خون را محدود می کند.

علائم بیماری روماتیسمی قلب چیست؟

تاریخچه اخیر عفونت استرپ یا تب روماتیسمی برای تشخیص بیماری روماتیسمی قلب مهم است. علائم تب روماتیسمی متفاوت است و به طور معمول ۱ تا ۶ هفته پس از یک دوره گلوی استرپ شروع می شود. در بعضی موارد، عفونت ممکن است خیلی خفیف باشد تا تشخیص داده شود، یا ممکن است تا زمانی که فرد به پزشک مراجعه کند، از بین برود.

اینها رایج ترین علائم تب روماتیسمی است:

 • تب
 • مفاصل متورم، قرمز و بسیار دردناک – به ویژه زانوها و مچ پا
 • توده های زیر پوست
 • بثورات قرمز، بزرگ، مشبک مانند معمولاً روی سینه، پشت و شکم
 • تنگی نفس و ناراحتی در قفسه سینه
 • حرکات کنترل نشده ای از بازوها، پاها یا عضلات صورت
 • ضعف

علائم بیماری روماتیسمی قلب بستگی به میزان آسیب دریچه دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تنگی نفس (مخصوصاً با فعالیت یا هنگام خوابیدن)
 • درد قفسه سینه
 • ورم

بیماری روماتیسمی قلب چگونه تشخیص داده می شود؟

مبتلایان به بیماری روماتیسمی قلبی یا به تازگی دچار عفونت استرپ خواهند شد. ممکن است از کشت گلو یا آزمایش خون برای بررسی استفاده شود و پادتن استرپ را پیدا کند. اگر مدت زمان زیادی سپری شده باشد، پادتن ها از بین می روند و پزشک به حافظه شما در مورد بیماری های اخیر تکیه خواهد کرد.

همراه با تاریخچه پزشکی کامل و معاینه بدنی، آزمایشاتی که برای تشخیص بیماری روماتیسمی قلب استفاده می شود شامل موارد زیر است:

اکوکاردیوگرام (اکو)

در این آزمایش از امواج صوتی برای بررسی محفظه ها و دریچه های قلب استفاده می شود. امواج صوتی اکو با استفاده از مبدل سونوگرافی روی پوست که روی قلب قرار دارد، تصویری را روی صفحه ایجاد می کنند. اکو می تواند آسیب به فلپ دریچه، جریان خون از طریق دریچه نشتی، مایعات اطراف قلب و بزرگ شدن قلب را نشان دهد. این مناسب ترین آزمایش برای تشخیص مشکلات دریچه قلب است.

الکتروکاردیوگرام (ECG)

این آزمایش قدرت و زمان فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. این ریتم غیر طبیعی (آریتمی یا دیس ریتمی) را نشان می دهد و بعضی اوقات می تواند آسیب ماهیچه های قلب را تشخیص دهد. از سنسورهای کوچکی برای بررسی فعالیت ها الکتریکی استفاده می شود.

اشعه ایکس قفسه سینه

ممکن است اشعه ایکس برای بررسی ریه های شما انجام شود و ببیند قلب شما بزرگ شده است یا خیر.

MRI قلب

این یک آزمایش تصویربرداری است که از قلب عکس می گیرد. ممکن است از این وسیله برای مشاهده دقیق تر دریچه های قلب و ماهیچه های قلب استفاده شود.

آزمایش خون

آزمایش خون می تواند برای جستجوی عفونت و التهاب مورد استفاده قرار بگیرد.

بیماری روماتیسمی قلب چگونه درمان می شود؟

درمان تا حدود زیادی بستگی به میزان آسیب به دریچه های قلب دارد. در موارد شدید، درمان ممکن است شامل جراحی برای تعویض یا ترمیم دریچه آسیب دیده باشد.

بهترین روش درمانی، جلوگیری از تب روماتیسمی است. آنتی بیوتیک ها معمولاً می توانند عفونت های استرپ را درمان کرده و تب روماتیسمی را از خود دور کنند. داروهای ضد التهاب ممکن است برای کاهش التهاب و کاهش خطر آسیب قلبی استفاده شود. برای مدیریت نارسایی قلبی ممکن است داروهای دیگری لازم باشد.

به افرادی که تب روماتیسمی داشتند، معمولاً برای جلوگیری از عفونت های مکرر و کاهش خطر آسیب بیشتر در قلب به صورت روزانه یا ماهانه برای درمان، آنتی بیوتیک تجویز می شود. برای کاهش التهاب، آسپیرین، استروئیدها یا داروهای غیر استروئیدی ممکن است مصرف شود.

عوارض بیماری روماتیسمی قلب چیست؟

برخی از عوارض بیماری روماتیسمی قلب عبارتند از:

نارسایی قلبی: این می تواند در اثر تنگی یا نشت دریچه های قلب رخ دهد.

اندوکاردیت باکتریایی: این یک عفونت از لایه داخلی قلب است و ممکن است هنگامی رخ دهد که تب روماتیسمی به دریچه های قلب آسیب رسانده باشد.

عوارض بارداری و زایمان به دلیل آسیب قلبی: زنان مبتلا به بیماری روماتیسمی قلب قبل از بارداری باید در مورد وضعیت خود با ارائه دهنده خدمات درمانی صحبت کنند.

پارگی دریچه قلب: این یک فوریت پزشکی است که برای جایگزینی یا ترمیم دریچه قلب باید با جراحی درمان شود.

آیا می توان از بیماری روماتیسمی قلب جلوگیری کرد؟

با پیشگیری از عفونت های پوستی یا درمان آنها با آنتی بیوتیک ها در صورت بروز، می توان از بیماری روماتیسمی قلب جلوگیری کرد. مهم است که آنتی بیوتیک ها را طبق تجویز مصرف کرده و آنها را طبق دستورالعمل تکمیل کنید، حتی اگر بعد از چند روز احساس بهتری داشته باشید.

زندگی با بیماری روماتیسمی قلب

برای بررسی وضعیت قلب شما نیاز به پیگیری مداوم با ارائه دهنده خدمات درمانی دارید. بسته به میزان آسیب قلبی، ممکن است محدودیت فعالیتی داشته باشید. ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است توصیه می کند برای مدت طولانی آنتی بیوتیک مصرف کنید تا از عفونت دیگر تب روماتیسمی جلوگیری شود.

شما می توانید با دانستن و کنترل فشار خون، دیابت و کلسترول خون، خطر ابتلا به سایر بیماری های قلبی و سکته را کاهش دهید. همچنین داشتن سبک زندگی سالم بسیار حائز اهمیت است. شما می توانید در این زمینه از موارد زیر استفاده کنید:

 • سیگار مصرف نکنید.
 • فعال تر باشید.
 • یک رژیم متعادل سالم بخورید.
 • ورزش کنید.
 • وزنتان را در حد مناسبی حفظ کنید.
 • الکل کمتری بنوشید.
 • استرس را مدیریت کنید.
 • در مورد تغییرات سبک زندگی که بیشترین سود را برای شما خواهد داشت با پزشک خود صحبت کنید.

بهبود

طبیعی است که بعد از تشخیص بیماری روماتیسمی قلب، احساس نگرانی یا ترس کنید. شخصی را پیدا کنید که بتوانید مانند یکی از اعضای خانواده ، دوست ، پزشک ، مددکار سلامت روان یا یک گروه پشتیبانی به او کمک کنید. صحبت در مورد چالش ها و احساسات شما می تواند بخش مهمی از سفر شما برای بهبودی باشد.

چه موقع باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرم؟

اگر علائم شما بدتر شد یا علائم جدیدی داشتید، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا