بیماری های قلبی عروقی

6 نکته ای که باید در مورد بیماری تنگی عروق کاروتید بدانید

به دلیل تنگ شدن عروق کاروتید از تصلب شرایین، که به تجمع پلاک در عروق نیز معروف است، تنگی عروق کاروتید می تواند خطر ابتلا به سکته را افزایش دهد.

در دو طرف گردن شما دو رگ وجود دارد که به شریان های کاروتید معروف هستند. این شریان ها به کاروتید داخلی و خارجی تقسیم می شوند که کار خون رسانی به صورت، گردن و اندام تحتانی را بر عهده دارند و همزمان خون را به مغز می رسانند. با جمع شدن پلاک در این عروق، به دلایلی مختلفی همچون سبک زندگی و سایر عوامل عروقی، خطر ابتلا به تنگی عروق و انسداد شریان کاروتید افزایش می یابد.

چگونه می توانید از تنگی عروق کاروتید جلوگیری کنید؟ گزینه های درمانی برای این بیماری چیست؟ این ها معمولاً پرسش هایی هستند که بیماران از متخصصین قلب و عروق مطرح می کنند، که اغلب به دلیل عدم آگاهی در مورد این بیماری عروقی است. بخشی از هدف ما آموزش جامعه در مورد بیماری های  قلبی عروقی و کمک به بیماران برای درک بهتر اقداماتی است که می توانند برای مقابله با خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی انجام دهند.

این پرسش و پاسخ ها را مطالعه کنید و برای کسب اطلاعات بیشتری در مورد گزینه های درمان  و مشاوره درباره بیماری های قلبی عروقی با ما تماس بگیرید.

بیماری انسداد عروق کاروتید چیست؟

بیماری تنگی عروق کاروتید نوعی تصلب شرایین یا تجمع پلاک در دو سرخرگ اصلی گردن است که از آن به عنوان شریانهای کاروتید اشتراکی یاد می شود. شریان های کاروتید از آنجا که خون غنی از اکسیژن را به مغز می رسانند بسیار حیاتی و مهم هستند.

بیماری تنگی عروق کاروتید چه ارتباطی با سکته مغزی ارتباط دارد؟

قطعات کوچک پلاک در شریانهای کاروتید می توانند شل شده و به طور بالقوه باعث سکته مغزی شوند. تخمین زده می شود که تنگی عروق کاروتید منشأ سکته مغزی در حداکثر یک سوم از بیماران باشد. بهتر است بدانید که در کشور آمریکا هر ساله 400000 تشخیص جدید از بیماری تنگی عروق کاروتید توسط متخصصان قلب و عروق و جراحان گزارش می شود.

آمار سکته مغزی جهانی چه قدر است؟

هر ساله 15 میلیون نفر در سراسر جهان از سکته مغزی رنج می برند. نزدیک به 6 میلیون نفر می میرند و 5 میلیون نفر دیگر از کار افتاده می شوند.

از کجا می توان فهمید کسی به بیماری  انسداد عروق کاروتید مبتلا شده است؟

متأسفانه، بسیاری از علائم بیماری شریان کاروتید خاموش هستند و به راحتی تشخیص داده نمی شوند. متخصصان قلب و عروق می توانند بیماران را بر اساس فاکتور های خطر مانند فشار خون بالا، دیابت، چاقی و استعمال سیگار غربالگری و بررسی کنند. به یقین، اگر علائم سکته مغزی (ضعف/ بی حسی در یک طرف بدن، از دست دادن بینایی/ گفتار، سرگیجه یا غش کردن) را دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

البته روش های غیرتهاجمی نیز برای تشخیص بیماری تنگی عروق کاروتید وجود دارد. رایج ترین روش درمانی این است که  پزشک متخصص، عروق شما با استفاده از گوشی پزشکی صدای جریان خون را در اطراف شریان شما می شوند. سپس با استفاده از آزمایش سونوگرافی داخل شریان کاروتید را برای تعیین میزان پلاک تشکیل شده بررسی می کند. بر اساس این نتایج، پزشک می تواند گزینه های درمانی را برای شما تجویز و توصیه کند.

چگونه می توانم از ابتلا به بیماری انسداد عروق جلوگیری کنم؟

مانند هر بیماری قلبی عروقی دیگر، بهترین روش تغییر عادات غذایی، ورزش کردن و پرهیز از استعمال دخانیات است خودداری کنید. اگر فشار خون بالا، کلسترول بالا یا دیابت دارید، با متخصص قلب و عروق خود در مورد مصرف داروهای مناسب برای کنترل این بیماری ها مشورت کنید. اگر این عوامل خطر به خوبی کنترل شود، بیماران می توانند احتمال بروز علائم تنگی عروق کاروتید و ابتلا به این بیماری را کاهش دهند.

چگونه می توان بیماری تنگی و انسداد عروق کاروتید را درمان کرد؟

درمان های کم تهاجمی و گزینه های جراحی برای درمان بیماری تنگی عروق کاروتید وجود دارد. اولین انتخاب ما همیشه کم تهاجمی ترین روش درمانی برای بیماران است. اگر پیشرفت بیماری شما آنقدر است که نیاز به جراحی برای برداشتن پلاک از عروق کاروتید باشد، روش های اندآرترکتومی کاروتید و ترانس کاروتید (TCAR) توصیه می شود. روش TCAR یک روش نوآورانه و بسیار مؤثر است که با استفاده از فن آوری های برگشت جریان خون به حذف پلاک و قرار دادن استنت کاروتید کمک می کند. روش TCAR تاکنون کمترین میزان سکته مغزی را در مطالعات بالینی نشان داده است.

 

منبع:

www.pvasatx.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا