مراقبت و سلامت

اثرات کم خوابی روی سلامت قلب

برای کسانی که در شبانه روز به اندازه کافی نمی خوابند، محققات خبر خوبی ندارند:” کم خوابی احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد”. افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند بدون در نظر گرفتن عادات، سن، وزن، سیگار کشیدن و ورزش، در معرض خطر بالاتری برای بیماری های قلبی عروقی قرار دارند.

والری گافاروف، استاد قلب و عروق در آکادمی علوم پزشکی روسیه، نتایج مطالعه اخیر خود را در یک کنفرانس پزشکی به اشتراک گذاشت. نتایج او نشان می دهد که چگونه کم خوابی علاوه بر سیگار کشیدن، بی تحرکی و رژیم غذایی نادرست، به عنوان یک عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی در نظر گرفته می شود.

 

پیش زمینه

حال حاضر بیش از یک سوم مردان و زنان در آمریکا از کمبود خواب رنج می برند. کمبود خواب مشکلات سلامتی مانند چاقی، دیابت، از دست دادن حافظه و حتی سرطان کمک می کند. اکنون شواهد دیگری وجود دارد که نشان می دهد سلامت قلب نیز با عدم استراحت خوب و کافی در روز به خطر می افتد.

تحقیقات گافاروف، که بخشی از برنامه سازمان جهانی بهداشت برای نظارت بر روند و عوامل تعیین کننده در بیماری های قلبی عروقی بود، از نمونه 657 مرد در سنین بین25 تا 64 سال برای بررسی رابطه بین کم خوابی و خطر طولانی مدت آن روی سلامت و بروز سکته قلبی و مغزی استفاده کرد.

این مطالعه در سال 1994 با استفاده از مقیاس خواب جنکینز برای ارزیابی کیفیت خواب شرکت کنندگان آغاز شد. رتبه بندی “بسیار بد”، “بد” و “ضعیف” در شرایط اختلالات خواب بودند. گافاروف سپس در طی 14 سال بعدی موضوعات مربوط به اختلالات خواب و اثر آنها روی بروز سکته قلبی را ثبت کرد.

وی در كنفرانسی اشاره کرد که تا كنون مطالعه قابل استنادِ جمعیتی انجام نشده است كه تأثیر اختلالات خواب را در بروز حمله قلبی یا سكته بررسی كند.

 

یافته های اثرات کم خوابی روی سلامت قلب

در طول مطالعه، تقریباً 63 درصد از شرکت کنندگان که حمله قلبی را تجربه کرده اند نیز گزارش کرده اند که اختلال خواب دارند. مردان مبتلا به اختلال خواب در معرض خطر حمله قلبی بودند که 2 تا 2.6 برابر بیشتر بودند و خطر سکته در آنها 1.5 تا 4 برابر بیشتر از افرادی بود که بین سال های 5 و 14 در این تحقیق از کیفیت خواب و استراحت خوبی برخوردار بودند.

گافاروف در این مطالعه نشان داد که چگونه اختلالات خواب با احساس اضطراب و استرس، افسردگی، خشونت و خستگی ارتباط تنگاتنگی دارد.

گافاروف همچنین دریافت که در میان مردان مبتلا به اختلالات خواب و افزایش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی، بسیاری از آنها نیز طلاق گرفته، همسر خود را از دست داده، تحصیلات دبیرستان خود را به پایان نرسانده اند و یا به عنوان کارگر روزمزد کار می کردند. او عنوان کرد به نظر می رسد این عوامل اجتماعی در هنگام خواب و سلامت قلب خطر بالاتری دارند.

 

 

کم خوابی موضوعی بی اهمیت نیست

گافاروف در این مطالعه اشاره کرد که مطالعه ما نشان داده است که کم خوابی خطر حمله قلبیرا تا دوبرابر و خطر سکته مغزی را تا چهار برابر افزایش می دهد.

کمبود خواب باید به عنوان یک فاکتور خطر قابل تغییر برای بیماری های قلبی عروقی در کنار سیگار کشیدن، عدم ورزش و رژیم غذایی نامناسب در نظر گرفته شود. برای بیشتر افراد، خواب با کیفیت خوب معمولا بین هفت تا هشت ساعت استراحت در هر شبانه روز است. افرادی که خوب نمی خوابند باید با پزشک خود مشورت کنند.( نوبت دهی آنلاین )

 

خواب غذای قلب شماست

خواب فقط برای بالابردن سطح انرژی سالم و حفظ وزن نیست. خواب کافی قلب شما را سالم نگه می دارد و باعث می شود زندگی طولانی تر و شادتری داشته باشید.

زمانی که نوبت به داشتن یک عادت خواب سالم و کافی می رسد، به یاد داشته باشید که و تداوم یک اصل مهم در آن است. سعی کنید آگاهانه حداقل 30 دقیقه قبل از خواب از استفاده وسایل برقی و دیجیتال دوری کرده و اتاق خواب خود را سرد، تاریک و ساکت نگه دارید.

 

منابع:

herheart.com

huffingtonpost.com

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا