مراقبت و سلامت

آنژیوپلاستی / استنت گذاری و مراقبت های بعد از آن

آنژیوپلاستی عروق کرونر / استنت گذاری، یک روش کاملاً استاندارد و معمول در درمان عروق کرونر مسدود شده است. بسیاری از متخصصان قلب و عروق ماهر این عمل را در سراسر جهان انجام می دهند. با این حال، برای اقدامات پس از عمل آنژیوپلاستی از طرف بیمار، هنوز اهمیت چندانی قائل نیستند.

آنژیو پلاستی و استنت گذاری
استنت

ما در این مقاله توصیه هایی که به “قانون دست” برای اقدامات بعد از عمل آنژیوپلاستی توسط بیمار معروف است را مورد بررسی قرار داده ایم. توجه به این توصیه ها و عمل به آنها برای  دریافت نتایج ایده آل در بلند مدت ضروری است.

قانون شماره 1- داروهای خود را به طور منظم مصرف کنید:

مصرف منظم دارو بعد از آنژیوپلاستی
مصرف منظم دارو بعد از آنژیوپلاستی

 عدم انطباق بیماران با داروها و یا مصرف نامنظم دارو ها – به ویژه با گذشت زمان از عمل، کاملاً رایج است. یک باور غلط این است که پس از انجام موفقیت آمیز استنت گذاری با آنژیوپلاستی، می توان دارو را قطع کرد.

بر خلاف این باور، مصرف برخی داروها (حداقل رقیق کننده خون و کاهش دهنده کلسترول) پس از کاشت استنت اجباری هستند – چرا که از عارضه مهم ترومبوز استنت که تهدید کننده زندگی است، جلوگیری می کنند.

بنابراین باید به صورت منظم داروهای خود را مصرف کنید. هیچ گاه به صورت خودسرانه داروها را قطع و یا دوز مصرفی آنها را تغییر ندهید.

درصورت بروز هر گونه مشکل در مصرف داروها و تداخلات دارویی، حتما پزشک خود را مطلع کنید.

قانون شماره 2: بعد از آنژیوپلاستی بروز علائم را نادیده نگیرید و پنهان نکنید:

 اگر بیمار پس از آنژیوپلاستی دچار هرگونه ناراحتی غیرمعمول همچون درد قفسه سینه، سوهاضمه یا مشکلات تنفس می شود، توصیه همیشگی بر گرفتن نوار قلب و مشورت با یک متخصص قلب است.

 هیچ علامتی  حتی اگر در یک زمان یا مکان ناخوشایند رخ می دهد  نباید نادیده گرفته شود. چرا که هر عارضه ای در این گروه از بیماران می تواند زندگی را تهدید کند.

 

قانون شماره 3: تعدیل در رژیم غذایی

یک باور عمومی این است که پس از آنژیوپلاستی برخی از انواع مواد غذایی باید از رژیم غذایی حذف شود. اما باید توجه داشت که تغییر ناگهانی الگوی غذایی برای بیمار از لحاظ رویکرد اجتماعی بسیار دشوار است.

 توصیه متخصصان این است که میانه روی در رژیم غذایی موجود بیماران بسیار منطقی تر است.

سعی کنید با جایگزینی مواد غذایی نامطلوب با مواد غذایی مطلوب، مصرف کلی رژیم غذایی را حدود 20-30 درصد کاهش دهید . تجربه نشان می دهد، شما در اغلب اوقات دستور العمل های غذایی سختگیرانه تر، را دنبال نخواهید کرد .

قانون شماره 4- انجام ورزش متوسط ​​بعد از انجام استنت گذاری: بعد از کاشت استنت، هیچ بیماری احتیاج به استراحت در رختخواب ندارد.

توصیه می شود بیماران بعد از آنژیوپلاستی ورزش متوسط ​​مانند راه رفتن روی سطح صاف و بدون شیب را شروع کنند و به تدریج شدت ورزش را افزایش دهند.

می توان انتظار داشت که طی یک ماه پس از انجام استنت گذاری ، بیمار به فعالیتهای ورزشی قبل از بیماری برسد.

از تمرینات سنگین مانند بلند کردن وزنه یا پیاده روی در شیب های تند باید حدود 4-6 هفته خودداری شود.

قانون شماره 5- بعد از آنژیوپلاستی پیگیری های منظم پزشکی داشته باشید.

پیگیری پزشکی بعد از آنژیوپلاستی

پیگیری های بعد از آنژیوپلاستی/ استنت گذاری به منظور بهینه سازی درمان، غربالگری برای عوارض جانبی و همچنین کنترل عوامل خطرساز است.

دفعات پیگیری ممکن است بسته به وضعیت بالینی و مشخصات بیمار متفاوت باشد. اما به طور کلی یک بار در ماه هستند. تعداد دفعات مراجعه به پزشک و چک آپ ها باید طبق دستور متخصص قلب انجام شود.

در حالی که آنژیوپلاستی/ استنت گذاری یک روش موفقیت آمیز فنی برای بیماری های عروق کرونری است، اما پیروی از دستورالعمل های بعد از عمل کلید نتایج خوب در دراز مدت است.

باید درک کرد که حتی اشتباهات کوچک در اجرای توصیه های پیگیری می تواند عواقب نامطلوبی را  برای بیمار به دنبال داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا