بیماری ها

 آنژیوپلاستی و درمان بیماری های قلبی

آنژیوپلاستی روشی است که در آن به جریان خون در عضله قلب کمک می شود. آنژیوپلاستی عروق کرونری را باز می کند که توسط بیماری های عروق کرونر تنگ و یا مسدود شده اند. مثل شریان کرونری که در هنگام حمله قلبی باریک یا مسدود شده است.

آنژیوپلاستی را مداخله غيرجراحي شريان كرونر از راه پوست (PCI) و یا آنژیوپلاستی کرونر از راه پوست (PTCA) نیز می نامند.

 

آنژیوپلاستی برای درمان چه بیماری های قلبی عروقی به کار می رود؟

حمله قلبی

آنژیوپلاستی اورژانسی به طور معمول نخستین انتخاب درمانی برای معالجه سکته قلبی است.

پزشکان تلاس می کنند تا آنژیوپلاستی را بلافاصله بعد از حمله قلبی انجام دهند. اما آنژیوپلاستی در همه بیمارستان ها و کلینیک ها وجود ندارد. اگر شخصی در بیمارستانی باشد که آنژیوپلاستی انجام نمی دهد، ممکن است به بیمارستان دیگری منتقل شود که می توان آنژیوپلاستی را انجام داد.

آنژین پایدار

اگرچه موارد زیادی در بیماری آنژین دخالت دارد. اما در موارد زیر آنژیوپلاستی برای درمان آنژین پایدار انجام می شود:

 • آنژین مکرر یا شدید که به دارو و تغییر سبک زندگی پاسخ نمی دهد.
 • کاهش شدید جریان خون (ایسکمی) در ناحیه ای از عضله قلب که ناشی از تنگی عروق کرونر است.
 • شریانی که احتمال می رود با آنژیوپلاستی به خوبی درمان می شود.
 • داشتن سلامتی کافی برای انجام این روش درمانی.

 

آنژیوپلاستی در موارد زیر یک گزینه درمانی معقول محسوب نمی شود:

 • هیچ مدرکی دال بر کاهش جریان خون در عضله قلب وجود ندارد.
 • فقط قسمتهای کوچکی از قلب در معرض خطر هستند و شما علائم آنژین حاد ندارید.
 • در اثر انجام آنژیوپلاستی به دلیل سایر مشکلات سلامتی در معرض عوارض حاد آن یا مرگ هستید.
 • پس از دریافت استنت نمی توانید داروهای رقیق کننده خون (آسپرین و داروی ضد پلاکت دیگر) مصرف کنید.
 • آناتومی شریان گرفته قلب شما به گونه ای است که آنژیوپلاستی یا استنت گذاری را بسیار خطرناک یا در موفقیت آمیز بودن عمل اختلال ایجاد می کند.

 

آنژیوپلاستی چه قدر مؤثر است؟

انجام آنژیوپلاستی پس از حمله قلبی برای باز کردن شریان مسدود شده به خوبی عمل می کند. موفقیت آمیز بودن این روش به نوع انسداد  عروق بستگی دارد. اما این روش می تواند شریانهای مسدود شده 9 نفر از 10 نفر بیمار را باز کند.

این روش درمانی علائم آنژین را تسکین می دهد (مانند درد قفسه سینه یا فشار ) و جریان خون به قلب را بهبود می بخشد. اگر شریان دوباره تنگ شود، ممکن است نیاز به آنژیوپلاستی یا جراحی بای پس دیگری باشد. عروق کرونر در صورت استفاده از استنت، به ویژه استنت پاک کننده دارو، ممکن است دوباره تنگ یا مسدود شود.

این روش درمانی می تواند برخی از علائم آنژین پایدار شما را بهبود بخشد. این کار باعث می شود که دیگر نیازی به مصرف داروهای آنژین نداشته باشد.

آنژیوپلاستی در افرادی که دچار آنژین پایدار هستند نمی تواند از برخی از عوامل زیر پیشگیری یا جلوگیری کند:

 • همانند مصرف برخی داروها و تغییر سبک زندگی از حمله قلبی جلوگیری نمی کند.
 • همانند مصرف برخی داروها و تغییر سبک زنگی، طول عمر را بیشتر نمی کند.

درک اینکه چرا آنژیو پلاستی خطر حمله قلبی را بیش از درمان های دارویی کاهش نمی دهد، دشوار باشد. چرا که این امر به بیماری قلبی و چگونگی تشکیل پلاک در عروق شما بستگی دارد.

حتی اگر عمل استنت گذاری را انجام بدهید، ممکن است به واسطه رگ های دیگری دچار حمله قلبی شوید. در طی این روش، پزشک مکان هایی را که پلاک باعث تنگی عروق می شود و جریان خون را محدود می کند، پیدا و درمان می کند.

پلاک های کوچکتر می توانند در مکان های دیگری در عروق شما جمع شوند. پلاک های کوچکتر جریان خون را خیلی مختل نکرده یا علائمی ایجاد نمی کنند. اما در صورت پارگی عروق، می تواند باعث حمله قلبی شود. این نوع پلاک ها با داروهای کاهش کلسترول خون درمان می شوند.

بعد از انجام آنژیوپلاستی و دریافت استنت، ممکن است پزشک به شما بگوید که  از داروی های دیگری استفاده کنید. (داروهای بعد از عمل آنژیوپلاستی | استنت گذاری)

 

منبع:

 

 

 تفسیر نتایج آزمایش خون

شما می توانید نتایج آزمایش خون خود را برای ما ارسال کنید تا پزشکان متخصص ما در مرکز قلب عروق و اکوکاردیوگارفی بهار، به صورت رایگان برای شما تفسیر کرده و در صورت نیاز شما را برای مراقبت ها و تعیین ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و غیره راهنمایی کنند.

برای این کار می توانید در فرم پرسش از دکتر زیر پس از وارد کردن مشخصات فردی خود، تصویر یا فایل آزمایش خود را بارگذاری کنید و سپس دکمه ارسال را بفشارید. پزشکان ما در اسرع وقت نتایج را بر اساس فاکتور های خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی برای شما تفسیر خواهند کرد.

[gravityform id=”2″ title=”true” description=”true”]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا