تشخیص بیماری قلبی

آمادگی های قبل از اکو استرس (تست ورزش)

اکو استرس، که تست استرس ورزشی  نیز نامیده می شود، نشان می دهد که قلب شما در حین انجام فعالیت بدنی چگونه کار می کند. از آنجا که ورزش پمپاژ قلب شما را سخت تر و سریع تر می کند، یک تست استرس ورزشی می تواند مشکلات جریان خون را در قلب شما  نشان دهد. تست استرس معمولاً شامل پیاده روی بر روی تردمیل یا سوارشدن روی دوچرخه ثابت است که بر ضربان قلب شما، فشار خون و تنفس نظارت می شود. یا دارویی دریافت خواهید کرد که اثرات ورزش را تقلید می کند.

 

آیا می توانم در روز آزمایش استرس اکو، چیزی بخورم یا بنوشم؟

 • بله، می توانید ، با این وجود چهار ساعت قبل از انجام آزمایش استرس اکو، از خوردن و یا آشامیدن پرهیز کنید.
 • از خوردن تمام محصولاتی که حاوی کافئین هستند 24 ساعت قبل از انجام آزمایش استرس اکو، اجتناب کنید. به طور کلی، کافئین در  قهوه، چای، نوشیدنی های گاز دار و محصولاتی که حاوی کاکائو هستند مثل انواع شکلاتها یافت می شود.  وجود کافئین در بدن روی نتایج تست ورزش تأثیر می گذارد. همچنین  قبل از آزمایش استرس اکو از خوردن محصولات بدون کافئین هم خودداری کنید، چرا که این محصولات  هم حاوی مقدار کمی کافئین هستند.
 • در روز آزمایش، از مصرف سیگار  پرهیز کنید، زیرا وجود نیکوتین دربدن،  روی نتایج آزمایش تست ورزش شما تأثیر می گذارد.

 

آیا در روز آزمایش باید داروهای روزانه خود را مصرف کنم؟

از آنجا که بسیاری از داروهای بدون نسخه پزشک، حاوی کافئین هستند ( همانند قرصهای رژیمی، NoDoz، Excedrin و Anacin)، هیچ داروی بدون نسخه ای  که حاوی کافئین است  را به مدت 24 ساعت تا انجام آزمایش استرس اکو، مصرف نکنید. در مورد سایر داروهای حاوی کافئین، از پزشک، داروساز  یا پرستار خود، سؤال کنید.

در روز آزمایش استرس اکو، داروی های زیر را مصرف نکنید، مگر با تجویز پزشکتان و یا وجود درد و ناراحتی در قفسه سینه :

 • مسدود کننده های بتا ( آتنولول، کارودیلول، متاپرولال، پروپرانولول ( ایندرال))
 • ایزو سورباید دینیترات ( همانند Sorbitrate، Isordil،Dilatrate و..)
 • ایزوسورباید مونونیترات ( همانند Monoket،Imdur، Ismo و…)
 • نیتروگلیسیرین ( Nitrostat، Nitropatches، Minitran و…)
 • پزشک مععالجتان ممکن است از شما بخواهد تا در روز آزمایش مصرف سایر داروهای قلبی خود را نیز متوقف کنید. در صورت داشتن هر گونه سؤالی، آن را با پزشکتان مطرح کنید.
 • اگر برای مشکلات تنفسی خود، از  داروهای استنشاقی مثل انواع اسپری استفاده می کنید، آنها را  همراه خود بیاورید.

هرگز بدون مشورت با پزشک خود، مصرف دارویی را قطع نکنید. اگر دیابت دارید:

 • در صورت مصرف انسولین، از پزشک معالجتان بپرسید که چه مقدار انسولین باید در روز آزمایش مصرف کنید. معمولا پزشکان توصیه می کنند، که فقط نصف دوز داروی صبحتان را مصرف و چهار ساعت قبل از انجام آزمایش یک وعده غذایی سبک میل کنید.
 • اگر قرصی را برای کنترل قند خود مصرف می کنید، پس از انجام آزمایش، داروی های خود را استفاده نکنید.
 • قبل از آزمایش از مصرف قرص های کنترل دیابت خودداری کرده و قبل از آزمایش یک وعده غذایی سبک بخورید.
 • اگر دستگاه کنترل قند خون دارید، آن را همراه  خود  بیاورید  تا میزان قندتان را قبل و پس از انجام آزمایش استرس اکو اندازه گیری و بررسی کنید. اگر فکر می کنید که قند خونتان پایین است، سریعاَ آن را با پرسنل آزمایشگاه در میان بگذارید. به طور کلی درباره خوردن و مصرف قرص های خود قبل و بعد از آزمایش استرس اکو، برنامه ریزی کنید.

 

در روز آنجام آزمایش استرس اکو چه چیزی باید بپوشم؟

در روز انجام تست ورزش، توصیه می کنیم که  یک لباس و کفش راحت که معمولا برای پیاده روی استفاده می کنید، همراه خود داشته  باشید. همچنین از آوردن اشیاء با ارزش خود خودداری کنید. البته معمولا یک کمد کوچک به همراه کلید، برای قرار دادن وسایلتان  در حین انجام آزمایش در اختیار شما  قرار می دهند.

 

در حین انجام آزمایش استرس اکو چه حسی دارم؟

تا زمانی که احساس خستگی نکنید، انجام آزمایش استرس اکو ادامه پیدا می کند. در حین انجام آزمایش استرس اکو، میزان ضربان قلب، فشار خون، تنفس و تعرقتان  به طور طبیعی بالا می رود.  به  محض توقف ورزش و پیاده شدن از روی تردمیل و یا میز آزمایش اکوکاردیوگرام، احساس عدم تعادل  خواهید کرد که بعد از لحظاتی رفع می شود.

تست استرس (تست ورزش)
تست استرس (تست ورزش)

انجام آزمایش استرس اکو ( تست ورزش ) چه قدر طول می کشد؟

معمولا کل روند انجام آزمایش استرس اکو یک ساعت به طول می انجامد. زمان انجام ورزش روی تردمیل و یا میز آزمایش بین 7 تا 12 دقیقه طول می کشد.

چگونه می توانم نتایج آزمون خود را دریافت کنم؟

بعد از  بررسی آزمایش شما توسط یک متخصص قلب و عروق، نتایج به صورتهای مختلف از قبیل داده های دیجیتال، به پزشک معالج شما ارائه می شود. پزشک شما بر اساس نتایج آزمایش  استرس اکو( تست ورزش)،  وضعیت شما را بررسی کرده و اقدامات لازم را اخذ خواهد کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا